Користувачі обурились цинічною книгою про поради щодо найму працівників

  1. Главная
  2. Архив
  3. Социалка
  4. Користувачі обурились цинічною книгою про поради щодо найму працівників
15:10, 05.07.17
Соціальний рух

Книга«Управлінські лайфхаки», що дає сексистські та інші аморальні поради бізнесменам, викликала обурення у соцмережах. Маса користувачів, передусім жінок, закликали до бойкоту видавництва. Книговидавець був змушений реагувати, при цьому заперечуючи дискримінаційний характер висловлювань. «Соціальний рух» вбачає проблему в антигуманній ринковій ідеології, що зводить людську особистість до ресурсу.

30 червня активіст «Соціального руху» Віталій Дудін розмістив у Facebook рецензію на книгу «Управлінські лайфхаки» автора Ігоря Чернешенка. Даний твір у досить цинічній формі описував правила ведення бізнесу, зокрема у відносинах з підлеглими, а окремі поради мають характер зловживань. На думку В.Дудіна, книга чудово ілюструє культуру нашого бізнесу: «совкову, патріархальну, людиноненависницьку». «Виявляється, для того, щоб бути успішним, треба забути про мораль і закон, – зазначив він. – Неринковий КЗпП у нас не заважає звільняти, а податки платять лише лохи, якщо є офшори».

Рецензія подана у вигляді компіляції цитат, об’єднаних у рамках 10 змістовних блоків-«заповідей». На першому місці був пункт, що яскраво привертав увагу до теми нерівності та низької оплати праці: «1. ЕКСПЛУАТУЙ ЖІНОК. Жінок варто наймати на посади, де є рутинне навантаження в роботі, постійність, стабільність, немає особливого зростання й перспектив… За таких умов і платити можна менше (с.13)».

Потім цитата з пункту 1 з’явилась у групі «Сексизм і мізогінія». Справжній резонанс виник, коли інформацію поширила ініціаторка флешмобу #ЯНеБоюсьСказати Анастасія Мельниченко.

«Це випустили і ніхто цього не обговорює обурено? Лайфхакер с.аний», – злісно прокоментувала вона.

Після масових репостів пролунали заклики розміщати коментарі на сторінці видавництва «Брайт Стар Паблішинг» та ставити йому найгіршу оцінку – 1 бал.

«Видавництво, що дбає про свою репутацію та усвідомлює глибину проблеми, щонайменше вилучило б наклад», - пише Анна Процук. «Ваша позиція така, що лиш успішні мають право на гідність і повагу, гроші. А рештою можна маніпулювати і експлуатувати – бо самі винуваті, слабачки», - вступила в полеміку з адміністраторами А.Мельниченко. «Видавництво, яке пропагує погляди, що жінкам можна платити менше, ніж чоловікам, і подає це, як «лайфхаки», і не гідне пристойно вибачитися. Сумний бізнес по-українськи», – так висловилась Anna Dovgopol. «Дивуюся, що обурюються лише жінки. Автор і по чоловіках «пройшовся» безжально», - пише Людмила Бойко. Схожу думку висловила й Iryna Shapovalova: «Там есть еще адовые пункты, просто не мизогинные, а в целом с ненавистью ко всем людям». «Країна в д...пі, ані демократії, ані фемінізму, так ви на додаток друкуєте літературу, що схвалює і вчить поведінці, яка не несе нічого крім розвалу економіки? Не дивно, що спеціалісти емігрують туди, де їм платять», - такий відгук лишила користувачка Олена Момот. Лунали заклики за жодних умов не купувати книги «Брайт Стар Паблішинг».

Низка коментарів видалялася, але видавництво мало для себе виправдання: «Ваша оцінка схожа на дуже суб'єктивну і заангажовану, тому, ми не можемо сприйняти і залишаємо за собою моральне право видалити її». Після того, як цензурувати потік відгуків стало неможливо, адміністратори почали відповідати на них: «Чи об'єктивна оцінка нашої діяльності, наших книжок, наших авторів і співробітників через прикру помилку в одній книжці? Інші наші зусилля не мають ваги для більш високої оцінки?».

Більше того, захисники видавництва заявили, що мала місце одинична помилка і сексизму не вбачають. Дехто з лояльних читачів сприйняли книгу як прояв гарного гумору. «Книжка просто чесна й написана з гумором. Невже ніхто цього не зрозумів? Усі знають, що в Україні жінкам платять менше, ніж чоловікам, і щось я про жоден суд із цього приводу ще не чула», – пише з додаванням смайликів користувач Irina Irina. Інші ж вважають, що ця книжка дозволяє у повній мірі зрозуміти, що бізнес – це жорстка конкуренція. Окремі дописувачі не розуміють, чому ставитись до людей як до ресурсу – це аморально, адже HR – це і є управління ресурсами.

Антикризовий піар у відповідь було розгорнуто досить економно: видавництво вирішило закликати ставити собі 5-рки. Також було змінено обкладинку сторінки: з останнього варіанту зникла радіоведуча Ірина Славінська, відома принциповою позицією у питанні гендерної рівності.

Вже 3 липня видавництво вирішило принести вибачення, але зробило це у досить специфічній формі. Вибачення попросили не перед жінками загалом, а лише перед читачами, «які вважають неприпустимими окремі формулювання». Щоправда, було обіцяно попрохати автора прибрати деякі фрагменти. Про реакцію самого автора поки не відомо.

«Обурення викликало принизливе описання ролі жінки як джерела дешевої робочої сили. Така думка близька багатьом роботодавцям: над ними витає привид капіталізму ХІХ століття. У подібних крайніх формах ринкова мораль виражалась хіба на непублічних семінарах. Стало зрозуміло, що наша система ані соціальна, ані ліберальна (у кращому розумінні). У даному разі ефективно спрацювала тактика споживацького бойкоту, що використовується у провідних країнах. Споживачів, на відміну від працівників, звільнити не можна і в цьому їх сила. Реакція видавництва схожа на бажання зберегти обличчя у інтелігентних колах, але при цьому не понести жодних матеріальних збитків – книга й надалі продаватиметься у магазинах. Певною мірою, реакція лише підтвердила існування проблеми», – коментує полеміку у соцмережах Віталій Дудін.

Новости по теме

Популярные новости

Новости о войне