Поиск

Гроші на старість краще відкладати самому, а не сподіватися на державу

Нагадаємо, всього існує три рівня пенсійної системи, два з яких вже працюють в Україні:

  • перший рівень – солідарна система, по якій зараз все і отримують пенсії. Її суть в тому, що з зарплат працівників автоматично відраховуються внески в Пенсійний фонд;
  • другий рівень – накопичувальний, кожен українець (або роботодавець від його імені) відраховує із зарплати певну суму, яка лягає на державний рахунок, з якого після йтимуть додаткові пенсійні виплати;
  • третій рівень – добровільно накопичувальний, коли людина сама відкладає гроші на старість в той фонд, який він вважатиме оптимальним і надійним. Цей рівень в Україні вже давно працює, але користується ним тільки кожен 13-й українець.

Таким чином, якщо солідарна пенсійна система покликана забезпечити громадян мінімальної та гарантованої пенсією, то два наступні рівня допомагають підвищити розмір майбутньої пенсії. Тому покладатися на солідарну систему і при цьому розраховувати на гідну пенсію у нас в країні не доводиться. Більш того, експерти впевнені, що гідна пенсія в Україні можлива тільки тому випадку, якщо ти сам на її накопичити.

Експерти дають кілька порад, які допоможуть українцям на пенсії отримувати гідні виплати.

Про це йдеться у матеріалі Znaj.

Страховий стаж

Як відомо, розмір пенсії залежить від страхового стажу особи та, що особливо важливо, від заробітку (доходу), який отримували протягом своєї трудової діяльності. У цьому випадку допоможуть депозит або дохід від оренди нерухомості.

Правда, експерти ринку нерухомості кажуть, що прибутковість від здачі в оренду не перевищує 4-6% річних. Це нижче прибутковості за вкладами, але все може змінитися.

Накопичувальна пенсія

Є ще один варіант інвестицій в пенсії – це накопичувальна пенсія. З цим можуть допомогти недержавні пенсійні фонди та страхові компанії, вони пропонують для майбутніх пенсіонерів програми пенсійного страхування. За довгостроковим договором кожен місяць треба платити певну суму, а вони інвестують гроші та отримують дохід.

Окремо експерти не рекомендують зберігати заощадження в гривнях, найстабільнішою світовою валютою залишається долар. Обирайте для довгострокового інвестування його. Бажано вкладати кошти в різні активи: валюти, нерухомість, акції, облігації.

Але поки другий рівень пенсійної системи так і не впровадили, а отримувати хорошу пенсію все ж хочеться, можна спробувати накопичити її самостійно – ні, не відкладаючи заощадження під матрац або закопуючи десь в трилітровій банці.

Як вибрати надійний пенсійний фонд

Нагадаємо, що третій рівень – добровільно накопичувальний, тому кожен бажаючий може ним скористатися і звернутися до державного пенсійного фонду, або ж почати відкладати заощадження в один з недержавних пенсійних фондів. Зараз в Україні функціонує 64 недержавних пенсійних фонди.

Але далеко не до всіх фондів варто звертатися. Так, про деякі з них в інтернеті немає ніякої інформації. Нещодавно було презентовано рейтинг відкритості Недержавних пенсійних фондів (НПФ), який складали в комітеті фінансового ринку і питань соціальної відповідальності бізнесу при Торгово-промисловій палаті України. Про це писало видання СЕГОДНЯ. Виявилося, що тільки вісім недержавних пенсійних фондів повністю розкривають інформацію про свою діяльність. Інформація про інші фондах в інтернеті є тільки частково, а дані про шести фондах і зовсім не вдалося знайти в мережі.

Перед тим, як обирати недержавний пенсійний фонд, експерти радять звернути увагу на:

  • Основну увага потрібно приділити КУА (компанії з управління активами, – ред.), Яка управляє активами НПФ.
  • КУА, в свою чергу, обирає банк-зберігач. На надійність і фінансовий рейтинг банку також треба звертати увагу.
  • По можливості на сайті НПФ або обслуговуючих організацій ознайомитися з інвестиційним портфелем, пильно звернувши увагу, наскільки він (пенсійний фонд, – ред.), Відкритий, деталізований. Наявність кругової діаграми – це ні про що. Важливо, повне розуміння, скільки і в які активи інвестує НПФ, а точніше КУА.
  • Звернути увагу на позиції НПФ в рейтингу відкритості НПФ.
  • Уважно прочитати і погуглити інформацію про членів ради НПФ, тому що якщо це боти, є велика ймовірність злити свої гроші

Ідеальний варіант – це наявність у людини, яка хоче вкласти гроші в такий фонд, можливості прямого коммуніцірованія і безпосереднього впливу на формування інвестиційної політики.

Якщо ви вибрали недержавний пенсійний фонд, і він, по закінченні якогось часу почав вас не влаштовувати – ви можете спокійно змінити його і не втратити при цьому гроші. До того ж, гроші в НПФ можуть бути успадковані вашими родичами. Режим внесків до такого фонду – абсолютно вільний.

Нагадаємо, українцям в недалекому майбутньому тричі перерахують пенсії. У грудні 2019 року на 74 гривні збільшиться мінімальна виплата, а в 2020 році очікуються ще два перерахунку: в результаті зростання прожиткового мінімуму і завдяки осучасненню.

Як відомо, у Верховній Раді хочуть переглянути пенсійний вік для жінок — депутати не проти відкласти підвищення пенсійного віку до 2022 року. Однак експерти кажуть, що це може збільшити дефіцит Пенсійного фонду.

Всі новини про пенсії в Україні читайте в розділі #Соціалка на Соцпорталі.

Комментарии