Поиск

Феміцид: у Франції кожні три дні гине жінка від рук свого чоловіка

З початку 2019 року у Франції було вбито 100 жінок

Франція є однією з країн Євросоюзу, де домашнє насильство найбільш поширене. 3 вересня в країні стартувала загальнонаціональна кампанія по залученню суспільної уваги до проблеми домашнього насильства

Про це пише European Data Journalism Network

«Жюлі Дуіб була моєю подругою дитинства. Її вбив 3 березня її колишній чоловік. Жюлі залишила шість скарг в комісаріаті поліції, але ніхто не прийняв їх всерйоз. Мені здається, що у Франції це сприймають як банальність: кожні три дні в країні від домашнього насильства гине одна жінка. І це жахливо », - розповідає Селін Лолівре, керівник колективу близьких і родичів жінок, які стали жертвами насильства.

У вівторок, 3 вересня, у Франції стартувала кампанія по залученню суспільної уваги до проблеми домашнього насильства по відношенню до жінок. Вона проводиться під патронажем держсекретаря з питань рівності між жінками та чоловіками Марлен Шьяппа, але ініціаторами виступив цей Колектив. За словами Селін Лолівре, саме вбивство її подруги послужило початком загальної мобілізації.

З 2014 року у Франції працює спеціальна телефонна лінія, 3919, зателефонувавши на яку жінки, які є жертвами домашнього насильства, можуть отримати кваліфіковану психологічну або юридичну допомогу. 3 вересня 2019 року цей номер можна побачити на всіх рекламних щитах у Франції, а також на державних телеканалах. Більшість французьких ЗМІ проводять в цей день свою кампанію з інформування громадян про те, як себе треба вести, якщо ви стали жертвою або свідком фактів насильства проти жінок. Представники уряду Франції (включаючи держсекретаря Марлен Шьяппа, міністра юстиції Ніколь Белубе внутрішніх справ Крістофа Кастанера) провели у вівторок дебати за участю асоціацій, що захищають права жінок-жертв насильства.

Однак більшість асоціацій, що займаються захистом прав жінок, вважають, що в країні робиться недостатньо для боротьби з домашнім насильством.

Ернестіна Рене - голова асоціації з моніторингу фактів насильства проти жінок в департаменті Сена-Сен-Дені. Вона вважає, що ситуація не зміниться, поки скарги жінок не сприйматимуться серйозно:

«Потрібно, щоб суспільство змінило ставлення до жінок-жертв насильства. Коли жінка розповідає про насильство в поліції або соціальним працівникам, то їй треба вірити. Закон, що дозволяє захищати жінок, існує. Існують заходи щодо захисту жінок, навіть якщо вони не подають офіційну скаргу. А якщо подають, то суддя може винести рішення про примусове виселення чоловіка-насильника з дому. Такий закон існує. Крім цього, для жінок, які стали жертвами насильства, постійно працює телефонна лінія, і не треба боятися туди дзвонити. Але проблема полягає в тому, що всі ці законодавчі заходи сьогодні недостатньо застосовуються».

За статистикою, тільки 19% жінок, що стали жертвами домашнього насильства, вирішуються подати скаргу в суд. Решта 81% вважають, що суспільство їх не почує. «Я думаю, що судді, поліція, соціальні працівники недостатньо поінформовані про те, як треба діяти в таких випадках. І головне, я думаю, що вони не розуміють до кінця, наскільки такі чоловіки можуть бути небезпечні », - говорить Ернестіна Рене.

Тому різні асоціації із захисту прав жінок вирішили взяти активну участь у загальнонаціональній кампанії. Деякі з них, такі як НКО Woman Safe, вже давно проводять заняття і тренінги для молодих адвокатів, які в майбутньому можуть працювати в цій сфері. Про це розповіла координатор юридичної групи Woman Safe Аксель Корньє: «У нашій асоціації ми проводимо заняття для студентів-адвокатів. Ми часто стикаємося зі студентами, які в найближчому майбутньому стануть дипломованими фахівцями, і які нам говорять, що ніколи раніше не чули про конкретних юридичних заходи захисту жертв насильства. Це насторожує. На щастя, існують адвокатські школи, які проводять такі курси. Але якщо більшість юристів, поліцейських, соціальних працівників не знайомі з законами щодо захисту жертв насильства, то ніякі юридичні тексти не допоможуть. Сьогодні ми часто стикаємося з ситуаціями, коли самі жінки-жертви насильства стають фахівцями в цій галузі, вони самі змушені себе захищати, в тому числі, в судовому порядку. А тим часом - це не їх робота. Вони - жертви насильства, це ми повинні їм допомагати ».

Крім проблеми підготовки кваліфікованих фахівців, покликаних захищати права жертв насильства, існує і проблема державного фінансування. Розпочата 3 вересня загальнонаціональна кампанія ні до чого не приведе, якщо на урядовому рівні не буде проведена справжня реформа, вважає депутат від соціалістичної партії Валері рабо. «Сьогодні проблемами насильства проти жінок займається відразу кілька міністерств. І як ви можете собі уявити, при такому розподілі роботи ніхто не несе остаточної відповідальності, ніхто не відповідає за результат. Наприклад, робота спеціальної телефонної лінії 3919: близько чверті телефонних дзвінків від жінок, тобто 25% прохань про допомогу просто не розглядаються. Тому я вважаю, що держава повинна створити єдину службу, яка займалася б проблемою насильства проти жінок. Крім цього, необхідні додаткові кошти. Я сподіваюся, що загальнонаціональна кампанія призведе до конкретних результатів. Але остаточну відповідь ми отримаємо тільки під час прийняття закону про бюджет країни. З 2017 роки ми спостерігаємо, що фінансування в цій галузі зменшується. Якщо воно і далі буде продовжувати зменшуватися, то це буде означати, що розпочата сьогодні загальнонаціональна кампанія існує тільки для піару ».

На сьогоднішній день французьке держава виділила 79 мільйонів євро на боротьбу з насильством проти жінок. Більшість асоціацій вважають, що необхідно як мінімум півмільярда.

Про кримінальні новини з усього світу читайте в розділі #Соціалка на Соцпорталі.

Комментарии