Поиск

Економіка України не може генерувати достатнього доходу, щоб платити за боргами

Україна почала підготовку до випуску євробондів. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на власні джерела.

«Україна найняла для цього BNP Paribas, Goldman Sachs і JP Morgan. Банки відмовилися від коментарів», — написало агентство.

При цьому міністр фінансів України О. Данилюк анонсував відновлення присутності України на ринку міжнародних облігацій (із розміщенням євробондів на $ 1 млрд) уже цієї осені.

Як пояснює експерт «Публічного аудиту» Дмитро Ляшок, в умовах падіння економіки, а про це свідчить падіння відносного показника обсягу промислового виробництва (за період січня–липня 2017 року зменшився на 15,1 %), Уряд виходить на зовнішні позикові ринки, щоб реструктуризувати попередні борги, позаяк на сьогодні економіка не може генерувати достатнього доходу, щоб платити за боргами.А борги в України, вказує фахівець, накопичились солідні. Так, за станом на 31.07.2017 державний і гарантований зовнішній борг становив $ 48,69 млрд (у т. ч. гарантований – $ 11,26 млрд). Основними зовнішніми кредиторами України є: МВФ, кому Україна вже заборгувала майже $ 15 млрд, Міжнародний банк реконструкції і розвитку – $ 5,4 млрд, європейське співтовариство – $ 3,36 млрд.

«Рівень сьогоднішнього сукупного державного боргу сягає близько 70% від прогнозованого рівня ВВП ($ 76,06 млрд). Це абсолютно критичне значення. При цьому треба розуміти, що в умовах можливого подальшого економічного падіння, а для цього на сьогодні є всі передумови – висока інфляція, негативні наслідки від блокади Донбасу, – ресурси для повернення боргів тільки зменшуватимуться», – прогнозує Ляшок.

$ 22 млрд Україна має виплатити протягом найближчих трьох років за кредитними позиками. При цьому чисті міжнародні резерви Нацбанку (міжнародні резерви за вирахуванням зобов’язань перед нерезидентами) у липні 2017 року, за даними регулятора, становили всього-на-всього $ 5 млрд (для порівняння, наприкінці 2013 року – $ 15,2 млрд).

У«Публічному аудиті» пояснюють, що така ситуація, а також не надто позитивні міжнародні рейтинги таких авторитетних компаній, як S&P «B-», Fitch «B-», Мoody`s, вказують те, що інвестування в українські євробонди несе високі ризики. Як наслідок, ростуть процентні ставки, а це в свою чергу призводить до здорожчання вартості обслуговування боргу (очікується ставка купона на рівні 9–10%). Наприклад, американські 10-річні держоблігації мають прибутковість 1,5–2%. Нагадаємо, Україна до кінця цього року планує намір випустити п’ятирічні єврооблігації на $ 1 млрд із прибутковістю 9%.

«На сьогодні з упевненістю можна стверджувати, що Україна опинилася в пастці: єдине джерело надання кредитів для реструктуризації зовнішніх боргів для України – кредитори з МВФ і ЄС, на інвесторів розраховувати, на жаль, не доводиться. Однак ці кредитори готові надавати Україні кредити на умовах, що йдуть у розріз нашим національним інтересам. Це стосується й пенсійної реформи, і земельної, і скасування мораторію на експорт лісу і т. д.», – резюмує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

Комментарии