Поиск

Економічні эксперти: передумов для дефолту України немає

Економіка України ніяк не відреагувала на спіч одіозного олігарха Коломойського про можливий дефолт України. Тому і передумов для цього немає, вважають економісти.

Дефолт

Передумов для дефолту за суверенними зобов'язаннями України немає, а ринок практично не відреагував оголосити країні дефолт.

Начальник відділу по роботі з інвесторами банку "Кредит Дніпро" Андрій Приходько сказав:

Якщо не враховувати незначні коливання прибутковості єврооблігацій України, ринок практично не відреагував на цю заяву, що означає, що ринок оцінює ймовірність повторного дефолту як низьку.

Аналогічної точки зору дотримується і головний економіст Альфа-Банку Україна Олексій Блінов:

Ніяких підстав для дефолту за суверенними зобов'язаннями сьогодні немає. Україна тільки що успішно пройшла пік виплат за зовнішнім боргом у травні і фінансово готова до чергового піку платежів у вересні.

Він додав, що з початку 2019 року уряд і НБУ виплатили 5,6 млрд дол за валютними боргами без будь-яких ускладнень, рівень достатності золотовалютних резервів перевищує 3 місяці імпорту товарів і послуг, а чисті золотовалютні резерви перевищують 9 млрд дол.

Також він сказав:

Це повністю покриває всі боргові платежі на рік вперед. Для порівняння, на початку 2015 року (напередодні реструктуризації зовнішнього боргу) чисті золотовалютні резерви були нульовими.

Блінов нагадав, що завдяки борговими операціями Мінфіну, здійсненим в 2016-2018 роках, довгостроковий графік виплат по суверенному боргу рівномірний. Він не тільки уникає непідйомних пікових навантажень, але і пропонує "вікна" для розміщення нових випусків єврооблігацій.

Він додав:

При цьому Україна зараз знаходиться в програмі Міжнародного валютного фонду, що пропонує рефінансування зовнішніх боргів за низькою ціною нових запозичень. Ось вже багато років основна проблема "боргового рівняння" полягає не в борговому навантаженні, а в незадовільному залученні коштів, пропонованих МВФ та іншими міжнародними фінансовими організаціями.

Як зазначив Блінов, просування по програмі з МВФ дозволить Україні знижувати середньозважену вартість запозичень, а також покращувати умови доступу держави і ринкових суб'єктів до ринків капіталу.

Відповідно, пріоритетом державної фінансово-економічної політики повинна бути активізація діалогу з МВФ у рамках поточної програми stand-by, а також відкриття переговорів про нову програму фінансування.

Блінов резюмував:

В умовах макрофінансової стабільності і достатності ресурсів для погашення і обслуговування суверенних зобов'язань в іноземній валюті розмови на тему "контрольованого дефолту" носять чисто теоретичний характер, і на практиці не мають нічого спільного ні з полегшенням боргового навантаження для країни, ні з забезпеченням сталого економічного розвитку.

Старший аналітик Райффайзен Банку Аваль Михайло Ребрик в свою чергу зазначив, що потенційні наслідки дефолту будуть руйнівними в усіх аспектах: економічному, політичному та соціальному:

Дефолт призведе до припинення співпраці з МВФ, а як наслідок - з іншими фінансовими донорами. Вихід держави, державних і приватних компаній на ринок фінансових запозичень буде практично неможливий через дорожнечу ресурсу. Розпочнеться відтік капіталу, який внаслідок "тонкощі" ринку створить істотный девальваційний тиск на міжбанківському ринку і подальший ажіотаж у готівковому сегменті. Це відіб'ється на зростанні цін, зниженні показників економічної активності, спровокує зростання безробіття і посиленню трудової еміграціі.

При цьому він зазначив, що співпраця з МВФ, окрім іншого, є одним із каталізаторів структурних реформ в Україні, необхідних для прискорення економічного розвитку і зростання добробуту громадян.

Крім того, дефолт, ймовірно, негативно позначиться на міжнародній політичній, дипломатичній підтримці України, яка є критично важливою в сформованих геополітичних умовах, сказав він.

Засновник і партнер ІГ "Універ" Тарас Козак вважає, що Коломойський знову заговорив про дефолт тому, що в разі дефолту неминуче станеться розрив угоди України з МВФ і Коломойському буде легше повернути контроль над Приватбанком або стягнути з держави значну суму відшкодування.

Всі новини економіки України читайте в розділі #Банкова на Соцпорталі.

Читайте також:

Комментарии