Поиск

​Екологи заявили, що новий закон Ради спростив вирубку Карпат

Цей закон виконував свою функцію тільки в першому читанні, а після поправок депутата від "Слуги народу" Олега Бондаренко і Степана Івахіва від групи "За майбутнє" вирубка лісів навпаки спростилася.

Про це заявила організація Екологія. Право. Людина в середу, 20 листопада.

Зокрема екологи кажуть, що закон:

 • знімає мораторій на проведення рубок головного користування в окремих категоріях лісів
 • не вводить заборону на проведення суцільних санітарних рубок, дозволяє проведення поступових рубок головного користування
 • дозволяє використання будь-яких видів техніки для проведення лісозаготівлі
 • Нагадаємо, президент Володимир Зеленський підписав закон, який удосконалює систему охорони ялицево-букових лісів на гірських схилах Карпат.

  Екологи заявили, що новий закон Ради спростив вирубку Карпат

  Згідно з пояснювальною запискою, в 2000 році був прийнятий закон, який вводив мораторій на 10 років на вирубку лісу на крутих схилах Карпат. У 2011 році цей мораторій перестав діяти, і відповідно, знову з'явилася можливість проводити суцільні рубки ялицево-букових лісів.

  Реалізація норм закону сприятиме збереженню лісів, попередженню суцільних рубок ялицево-букових лісів Карпатського регіону, а також захисту Карпатського регіону від стихійних лих і природних катаклізмів.

  Також 19 листопада президент підписав закон про забезпечення безперешкодного доступу громадян до узбережжя водних об'єктів.

  Закон забороняє обмеження права загального водокористування; забезпечує безперешкодний і безкоштовний доступ до узбережжя річок, водойм і островів для загального водокористування і підсилює відповідальність за будь-яке обмеження такого доступу.

  Ті, хто спробує обмежити цей доступ, будуть покарані штрафом.

  Також обмеження доступу громадян (у тому числі, шляхом встановлення огорож або інших конструкцій) до узбережжя водних об'єктів на земельних ділянках прибережних захисних смуг, що знаходяться в користуванні юридичних або фізичних осіб, є підставою для припинення права користування такими земельними ділянками за рішенням суду.

  Реалізація норм закону сприятиме посиленню захисту конституційних прав громадян на користування природними об'єктами.

  Раніше повідомлялося, що уряд затвердив програму розвитку Карпат.

  Нагадаємо, українці отримали можливість відстежувати, де вирубються ліси.

  Навіщо українцям "Ліс у смартфоні": деталі проекту

  На сьогодні вже шість областей України підключено до політного проєкту e-реєстру заготівлі деревини та онлайн-карти рубок, повідомляє прес-служба Держлісагентства.

  У реєстрі станом на 11 листопада оприлюднено інформацію про 30,6 тис. виданих дозвільних квитків на заготівлю деревини. Онлайн-карта рубок поширюється на Чернігівську, Полтавську, Рівненську, Київську, Волинську, Тернопільську області.

  Кожна людина може зайти з комп’ютера чи телефону на сайт LK.UKRFOREST.COM та ознайомитися з переліком лісорубних квитків на заготівлю деревини або перевірити на карті законність здійснення рубок.

  Реєстр містить низку опцій, зокрема, можна обрати необхідну область, лісгосп, лісництво, квартал та виділ, систему і тип рубок, їхній статус та період проведення.

  У загальному переліку можна обрати «Переглянути» та детально ознайомитися з тим чи іншим лісорубним квитком та ділянками, на яких відбувається чи відбуватиметься заготівля деревини, а також переглянути на онлайн-карті.

  Що робити, якщо я у лісі і бачу рубку дерев?

  Якщо Ви не знаєте вищезазначені дані, гуляючи лісом, бачите рубку дерев, то Вам потрібно зайти на сайт LK.UKRFOREST.COM і обрати опцію «Карта».

  У Вашому телефоні має бути ввімкнена геолокація. Тоді на онлайн-карті автоматично визначиться Ваша геопозиція у лісі. Натиснувши на відповідний номер виділу, Ви побачите інформацію про рубку, а також зможете переглянути відповідний лісорубний квиток.

  Якщо на карті лісорубного квитка немає, а рубка у лісі відбувається?

  Вам потрібно або звернутися до лісництва чи лісгоспу, на території якого Ви знаходитеся та повідомити про рубку, яка не відображена на карті. Або викликати поліцію за номером 102.

  Весь перелік лісорубних квитків у форматі PDF доступний на сайті у рубриці «Витяг з реєстру».

  Які плани на майбутнє?

  У планах – запуск реєстру лісових квитків на промисловий збір ягід, грибів, меду, лікувальних трав, який перебуває на фінальній стадії розробки.

  Головне завдання – зробити на сайті більш доступною та інформативною функцію перегляду лісорубних квитків усіх лісогосподарських підприємств, які входять до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів.

  Після розгляду й ухвалення Верховною Радою України низки законодавчих ініціатив, буде можливість поширити систему електронного обліку деревини, реєстр лісорубних і лісових квитків, онлайн-карту рубок на всіх постійних лісокористувачів, які також здійснюють заготівлю деревини, незалежно від підпорядкування. Тобто охопити всю Україну.

  Надавати пропозиції з удосконалення роботи сайт можна до державного підприємства «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр» у рубриці «Підтримка».

  Довідково.

  Лісорубний квиток – дозвіл на заготівлю деревини. Містить інформацію про місце та обсяг заготівлі. Документ видають обласні управління лісового та мисливського господарства. Загальна площа лісових ділянок України становить 10,4 млн га. Лісистість країни становить 15,9%. До сфери управління Держлісагентства належить 7,6 млн га лісів (73% лісового фонду України).

  Навіщо українцям "Ліс у смартфоні": деталі проекту

  Нагадаємо, 25 квітня Верховна Рада України ухвалила в цілому проект закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів" №10201-1 від 16.04.2019.

  Тепер якщо незаконна вирубка принесе збитків понад 20 000 грн., то такому "лісорубу" загрожує в'язниця від 3 до 7 років, за контрабанду у великих розмірах - від 5 до 12 років. Кримінальна відповідальність за контрабанду починається з півтори машини дрів.

  Починаючи з 1 січня обов'язковою вимогою для настання кримінальної відповідальності за незаконні порубки було нанесення істотної шкоди природному середовищу розміром в майже 2 мільйона гривень (2 тисячі неоподаткованих мінімуми). Це близько гектара лісу. Все, що менше - адміністративна відповідальність.

  Відзначимо, що ухвалений законопроект є альтернативним до проекту закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення заходів, направлених на збереження українських лісів" (реєстр. №10201 від 03.04.2019). Необхідність його розробки та внесення викликана наступними причинами.

  Законопроект посилює адміністративну відповідальність за правопорушення у цій сфері. Ефективним механізмом боротьби з незаконними вирубками має стати збільшення розміру штрафів, передбачених ст. 64, 65, 65-1, 66 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Їх пропонується збільшити вдвічі, аби ліквідувати диспропорцію між порубками лісу як адміністративним та кримінальним проступком.

  Про останні досягнення в світі науки і техніки читайте в розділі #Х-Files на Соцпорталі.

  Комментарии