Поиск

Чому людям в 40 років необхідно стежити за кров'яним тиском

Високий кров'яний тиск може негативним чином позначитися на здоров'ї мозку

Нещодавно вчені з'ясували, що високий кров'яний тиск в 40 років може призвести до появи патології головного мозку в 70 років. Але своєчасна турбота про здоров'я може запобігти трагедії, наприклад, деменції (набуте слабоумство), вважає керівник роботи доктор Джонатан Шотт (Jonathan Schott) з Університетського коледжу Лондона.

За його словами, приблизно 30 відсоткам випадків деменції можна запобігти.

Яку роль в цьому питанні відіграє кров'яний тиск, команда Шотта з'ясувала, проаналізувавши дані групи людей, які були частиною тривалого дослідницького проекту з моменту їх народження в 1946 році.

Фахівці отримали інформацію про тиск піддослідних в 30, 40, 50 і 60 років. На момент проведення нинішнього дослідження їх вік був в діапазоні від 69 років до 71 року.

Нагадаємо, що артеріальний тиск визначається двома значеннями. Систолічний, або верхній, тиск показує навантаження на судини в момент, коли серцеві шлуночки стискаються і виштовхують кров. Нижній показник, або діастолічний тиск, показує тиск в артеріях в момент розслаблення серцевого м'яза. Обидва показники традиційно вимірюються в міліметрах ртутного стовпа.

В рамках нещодавньої роботи дослідники також провели МРТ-сканування мозку 502 членів цієї групи і оцінили їх когнітивні здібності.

Сканування допомогло виміряти загальний обсяг мозку і гіпокампу - області мозку, яка відповідає за пам'ять, а також наявність пошкодження кровоносних судин в ньому. Одночасно за допомогою мультимодальної МРТ вчені оцінювали ступінь ураження білої речовини, а також кількість бета-амілоїдних бляшок.

З'ясувалося, що люди з більш високим діастолічним кров'яним тиском у віці 43 років були більш схильні мати менший за обсягом мозок на той час, коли їм було близько 70 років.

"Схоже, що кров'яний тиск впливає на здоров'я мозку після 40 років", - говорить Шотт.

Фахівці не можуть сказати напевно, що високий кров'яний тиск загрожує зменшенням обсягу мозку. Тим часом відомо, що високий кров'яний тиск шкодить цьому органу і здатний привести до пошкодження кровоносних судин в ньому. Без нормального кровопостачання мозкова тканина може загинути.

До слова, фахівці раніше вже пов'язували високий кров'яний тиск з деменцією. Так, відповідно до одного з дослідженнь, пацієнти, що приймають ліки для зниження кров'яного тиску, менш схильні до розвитку цього стану.

Отримані дані вказують на важливість нормальних показників кров'яного тиску в питанні здоров'я мозку. За словами фахівців, необхідно постійно вимірювати його і контролювати.

Наукова стаття за підсумками роботи представлена у виданні The Lancet Neurology.

Всі цікаві новини України та світу читайте в розділі #Х-Files на Соцпорталі.

Комментарии