Поиск

Через робітників вітчизняного металургійного гіганта, які вимагали підвищення зарплат, розпочався суд

5 червня 2018 р. відбулось судове засідання щодо колективного трудового спору на «АрселорМіттал Кривий Ріг». Засідання закінчилось нічим, тобто стало кроком до загострення ситуації. Сторона роботодавця схоже не усвідомлює, чим можуть обернутись її тактичні хитрощі

Засідання по «АрселорМіттал» помітно відрізнялось від усіх, що проходили того дня у суді. Ще до початку було розгорнуто пікет членів Профспілки металургів та гірників України на ПАТ «АМКР». Акція проходила прямо під вікнами судового кабінету, де слухалася справа. 30-40 поводили себе мирно, хоча ми розуміємо, скільки зусиль коштувало їм приїхати до Києва.

Роботодавець як позивач звертається з позовом до Національної служби примирення і посередництва, вимагаючи скасувати реєстрацію колективного трудового спору з робітниками, які вимагають зарплату в 1000 євро. Корпорація побоюється, що переговори стануть прологом до страйку. Цікаво, що профспілок у процесі не було, хоча власник апелює до порушення ними процедури.

Що унікального у цьому судовому процесі? Як пояснили «Соціальному руху» представники НСПП, роботодавці оскаржують реєстрацію спору майже завжди. Найбільш послідовним тут є «АрселорМіттал»: за останні роки було подано 8 позовів, при цьому у п’яти випадках позов було відхилено. Підстави практично ідентичні (ненадання повної інформації та документів і т.д.). Проте це перший випадок, коли б ухвалою про забезпечення позову взагалі блокували проведення переговорів! Про суперечливість ухвали ми писали раніше. Переговори не проводяться вже зараз, а у разі виграшу адміністрації процедуру висунення вимог доведеться розпочинати з нуля.

Представниця «АМКР» у суді Валерія Гудій (юрист високооплачуваної юрфірми) заперечувала проти долучення профспілок до спору у якості третіх осіб:

– Ми можемо безкінечно долучати у якості третіх осіб найманих працівників «АрселорМіттал»…

Вона наполягала на тому, щоб у якості третьої особи виступала лише лідер Спільного представницького органу – Наталія Маринюк. Пані Гудій наголосила, що всі профспілки мають право брати участь. Навряд чи сторону власника дійсно так хвилює оперативність процесу; радше метою виступало бажання обмежити представництво профорганізацій. Суддя зазначив, що врахування аргументів позивача означатиме «залишити за бортом профспілки». Окрім лідерки найбільшої профспілки підприємства також було залучено до справи Юрія Самойлова (НПГУ) та Сергія Гапона(Профспілка НВФ).

Після задоволення клопотань суд вирішив перенести засідання на 19 червня, на 16.30. Це мотивувалась процесуальними міркуваннями, мовляв, усі нові учасники повинні ознайомитись з матеріалами справи (хоча вони на цьому не наполягали).

Наталія Маринюк таким чином прокоментувала ситуацію для сайту «Соціальному руху»:

– Якби були примирні процедури і в рамках переговорного процесу ми вирішили всі питання, то напругу в колективі можна було б зняти. Вважаю, що більшу шкоду завдає якраз блокування переговорного процесу. Робітники у такому випадку можуть самі створювати для роботодавця проблеми, тому що вже не вірять у суди. Вони хочуть самі діяти і можуть завдати шкоду. Я маю на увазі випадок, коли зупинялись залізничники. Якби раніше провели переговори і були вирішені питання, то й не було соціальної напруги. Ризик стихійних дій зростає

Частина робітників готові протестувати, незважаючи на нещодавнє підвищення зарплат. Окремо Н.Маринюк підкреслила, що не погоджувала наказ адміністрації про підвищення зарплат, оскільки воно є недостатнім.

По завершенню процесу активістам «Соціального руху» вдалось поспілкуватися з криворіжцями, які приїхали у столицю підтримати свою профспілку. Профспілчанам було приємно дізнатись, що їх підтримують незнайомі молоді люди. Усім представникам «СР» подарували «брендові» профспілкові кепки. Ми домовились спільно працювати над кампанією міжнародної солідарності та мобілізацією прихильників під наступне засідання. У той же день представники ПМГУ разом з народним депутатом Сергієм Капліним провели брифінг у Верховній Раді. Доводиться констатувати, що засідання пройшло без результату. Проте різні профспілки та організації проявили свою консолідовану позицію.

Sud_SR

Свою позицію «Соціальний рух» висловив наступним чином:

– Рішення суду по АрселорМіттал чекає вся країна. Сьогодні розпочався розгляд справи за позовом адміністрації українського металургійного гіганта щодо скасування процедури колективного спору з робітниками. Розблокування переговорів на підприємстві – це надія на підвищення заробітних плат для всіх. Роботодавці завжди оскаржують процес колективних переговорів з формальних причин, адже не зацікавлені у них (даний власник вже 8 разів оскаржував процедуру, але 5 разів програвав). Проте даний випадок особливо зухвалий. Адміністрація «АМКР» вважає, що конференція трудового колективу 27 березня нелегітимна, а висувати вимоги про підвищення зарплат і охорону праці робітники не мали права. Проте сторона власника підписала регламент примирної комісії і брала участь у її діяльності. Тим самим вона визнала, що у профспілок є повноваження. Звернення до суду за спинами робітників – це зловживання правом на судовий захист. Тим паче, перевірку процедури здійснювала НСПП, витребувавши необхідні документи. Суд використовується в руках сильнішого, для того щоб посилити несправедливість. Зволікання з вирішенням проблем вестиме до втрати контролю та стихійних страйків

Комментарии