Поиск

Астрономічні явища, які можна буде спостерігати в Україні в 2019 році

Український астроном Іван Крячко на сайті пропонує звернути увагу на астрономічні явища, які упродовж 2019 року можна буде бачити в Україні.

к передає Соцпортал, детальний опис розміщено на тематичному сайті "Наше небо". Нижче також наведено детальну інфографіку.

1. Повне місячне затемнення 21 січня

Земля, як і будь-які предмети на ній, відкидає в міжпланетний простір тінь внаслідок освітлення її Сонцем. Місяць, природний супутник нашої планети, час від часу потрапляє в таку тінь (або лише у півтінь), що спричиняє його затемнення. У першому випадку повне, а в другому ― часткове.

Вигляд західної ділянки зоряного неба о 7 годині 21 січня 2019 р. на широті Києва під час повного місячного затемнення. Мал. ВЦ «Наше небо» з допомогою електронного планетарію Stellarium.

Місяць почне входити у півтінь Землі о 4 год 36 хв київського часу. Повне затемнення почнеться о 6 год 41 хв, його максимальна фаза настане о 7 год 12 хв, а закінчиться воно о 7 год 43 хв. Друга половина повної фази затемнення відбуватиметься на ранковому небі — Сонце зійде в цей день на широті Києва о 7 год 48 хв, а громадянські присмерки почнуться о 7 год 12 хв, тобто саме в той момент, коли Місяць буде найбільш затемнений. Затемнення закінчиться о 9 год 48 хв, коли Місяць вийде з півтіні Землі.

2. Міні-парад планет 1 березня

У перший день календарної весни планети Юпітер, Сатурн і Венера влаштовують «парад» на вранішньому небі. В ньому візьме участь також Місяць, який буде лежати між Юпітером і Сатурном.

Вигляд південно-східної ділянки зоряного неба о 6 год 00 хв київського часу 1 березня 2019 р. на широті Києва. Мал. ВЦ «Наше небо» з допомогою електронного планетарію Stellarium.

3. Сполучення Меркурія і Марса 18 червня

Дві планети — Меркурій і Марс — лежатимуть близько одна від одної на вечірньому літньому небі. Такі явища в астрономії називають сполученнями. Хоча на мінімальну відстань планети підійдуть вдень, але до свого заходу ввечері будуть іти небом поруч. Звертаю увагу на те, що світила міститимуться низько над обрієм — щоб їх побачити, треба обрати місце з відкритим горизонтом.

Вигляд західної ділянки зоряного неба о 22 год київського часу 18 червня 2019 р. на широті Києва. Мал. ВЦ «Наше небо» з допомогою електронного планетарію Stellarium.

4. Часткове місячне затемнення 16—17 липня

Вигляд південної ділянки зоряного неба о 1 год 17 липня 2019 р. на широті Києва під час часткового місячного затемнення. Мал. ВЦ «Наше небо» з допомогою електронного планетарію Stellarium.

Місяць почне входити у півтінь Землі о 21 год 43 хв київського літнього часу. Часткове затемнення почнеться о 23 год 01 хв, а закінчиться вже 17 липня о 01 год 59 хв. Місяць вийде з півтіні Землі о 3 год 17 хв 36 с.

5. Максимум зорепаду Персеїди 13 серпня

Усі зорепади, які ми можемо спостерігати на Землі, «влаштовують» дрібні космічні тіла (пилинки й частинки), що проникають в атмосферу планети й «випаровуються» в ній. Упродовж року діє кілька зорепадів, «прив’язаних» до конкретних дат. Ця прив’язка зумовлена тим, що Земля в своєму орбітальному рухові навколо Сонця в якийсь момент перетинає рій космічного «сміття» ― найчастіше воно є залишками певної комети, або тієї, що існує досі, чи тієї, яка існувала колись. Одним з таких зорепадів є Персеїди — метеорний потік, породжений кометою Свіфта ― Туттля.

6. Проходження Меркурія перед диском Сонця 11 листопада

Зверніть увагу! Любуватися цим явищем можна лише за допомогою телескопа. Його треба оснастити спеціальним фільтром, або демонструвати зображення Сонця на екран. Дивитися в телескоп на Сонце без захисту очей заборонено!!!

Внутрішні планети (до них належать Венера і Меркурій) для спостерігача, який перебуває на Землі, час від часу проходять перед диском Сонця. Це явище, в астрономії його називають транзитом планети, нині використовують для пошуку екзопланет, тобто планет біля інших зір.

Початок явища — входження Меркурія на диск Сонця (перший зовнішній контакт) ― відбудеться о 14 год 35 хв київського часу. Найменша відстань від центра сонячного диска буде о 17 год 19 хв. Закінчиться проходження, коли тінь Меркурія «відірветься» від краю диска Сонця (четвертий зовнішній контакт), о 20 год 04 хв. Оскільки Сонце в цей день на широті Києва зайде за обрій приблизно в 16 год 20 хв, то в Україні можна буде бачити навіть не всю першу половину транзиту.

7. Покриття Місяцем планети Юпітер 28 листопада

Ще один вид затемнень, які можна спостерігати на зоряному небі, — це покриття Місяцем зір, планет та астероїдів. Зауважу, що такі явища досі цікавлять астрономів, бо дають змогу вивчати як особливості Місяця, так і того об’єкта, який він покриває.

Покриття Місяцем планети Юпітер особливе тим, що відбуватиметься вдень. Моменти покриття і відкриття планети нетривалі: перший настане близько 12 год київського часу, а другий — через одну годину. Під час спостережень треба бути обачними, щоб не направити бінокль чи телескоп на Сонце. Воно буде міститися на 24 кутових градусів праворуч, тобто на захід, від Місяця.

Комментарии