​Новий трудовий кодекс: як звільнятимуть вагітних і матерів?

Генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський порекомендував міністру економіки Тимофію Милованову скасувати в Україні Кодекс законів про працю.

трудовий кодекс вагітні матері

На сторінці у Facebook пан Смілянський відзначив, що хоче звільнити «за статтею» начальницю одного з відділень «Укрпошти», яка вкрала 120 тисяч гривень, але не може цього зробити, адже вона мати-одиначка.

Змінювати систему трудового законодавства через один випадок недоцільно, вважають експерти ГО «Соціальний рух».

Чому пропонується скасувати КЗпП, а не ліквідувати цілу «Укрпошту»? І одне, й інше допомогло б звільнити винну (на думку директора) працівницю. Незрозуміло, що заважає довести кримінальну справу до вироку і таким чином усунути людину з посади, – зазначають експерти.

Заяви керівника «Укрпошти» слід розглядати у контексті інформаційної кампанії за прийняття нового Трудового кодексу, розробленому урядовцями.

Новий документ дозволить припинити трудові відносини як за повторне порушення умов трудового договору (ст. 36), так і без причини при умові виплати компенсації (ст. 35).

Найбільший удар буде нанесено по жінкам, які реалізують право на материнство.

Їх можна буде простіше звільняти, що суперечитиме інтересам мами і дитини, вважають у «Соціальному русі». Забороняється розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця з жінками, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, крім випадків ліквідації юридичної особи - роботодавця, припинення фізичною особою виконання функцій роботодавця (ч. 3 ст. 41 Проекту Трудового кодексу України).

Важливо уточнити, що сьогодні вагітні жінки й матері з дітьми до 3 років (одинокі матері – з дітьми до 14 років) мають імунітет від звільнення з економічних і дисциплінарних мотивів (йдеться про розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу). Зокрема, вони захищені від скорочення у рамках реорганізації. При ліквідації підприємства їм має бути забезпечене працевлаштування на нову роботу. Проблемні нюанси сьогодні виникають у разі правонаступництва, коли ліквідується одна юридична особа, а її майно передається іншій юридичній особі. У даному випадку працівники не захищені від розірвання трудового договору (захищеним категоріям жінок все одно має пропонуватись нова робота), - кажуть експерти.

Також вищезазначені категорії працівниць звільняються у разі незгоди зі зміною умов праці або у разі звільнення на підставі, визначеній контрактом.

Запропонований проектом порядок призведе до різкого зниження прав вразливих верств населення на ринку праці.

За даними експертів, фактично стан вагітності не рятує від звільнення – заборона діятиме лише, коли жінка візьме відпустку за 70 днів перед пологами. Завершиться захисний період у момент припинення відпустки (56 днів після пологів). Сьогодні жінки від початки вагітності й до досягнення дитиною 3 років не можуть бути звільненні, незалежно від того, чи перебувають у відпустці чи працюють. Це сприяє зайнятості матерів.

Країни ЄС визначають різні форми захисту цих жінок. Скажімо, у Болгарії інспекція праці надає згоду на звільнення вагітних і мам з дітьми до 3 років, у Словенії подібних захистом користуються і чоловіки, і жінки ще місяць після виходу на роботу. У багатьох державах-членах жінка може повідомити про вагітність ще 15 днів після сповіщення про звільнення з економічних мотивів, – зазначається у коментарі ГО «Соціальний рух».

За їх словами, пропоноване законодавство про працю порушує вимоги Європейської соціальної хартії, яка вимагає гарантує, що жінки-працівниці в разі материнства мають право на особливий захист.

Зміни призведуть до дискримінації жінок, адже роботодавці зможуть легко звільнити матерів як і будь-яких інших осіб, ігноруючи особливе становище матерів. Така формальна рівність становить різновид статевої дискримінації. Дізнавшись, що працівниця вагітна, роботодавець просто звільнить її ще до того, як вона візьме відпустку у зв'язку з вагітністю й пологами. Бізнесмен буде зацікавлений у таких діях, оскільки наявність новонародженої дитини покладає на роботодавця комплекс обов’язків (пристосувати робоче місце, надавати перерви для годування дитини). Практичним наслідком стане ще більший тягар для жінок, неможливість поєднувати роботу з сімейними обов’язками та зменшення стимулів до дітонародження, – резюмує «Соціальний рух».

Всі новини про ринок праці читайте в розділі #Соціалка на Соцпорталі.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Как вычислить подделку - советы

Отдавая немаленькую сумму за новую вещь, хочется быть уверенным, что покупаешь оригиналНа что стоит обратить внимание в первую очередь, когда приобретаешь брендов....

Це може бути цікавим

Ротшильды будут судиться с властями Вены за дома

Наследники австрийской ветви семейства Ротшильдов подали в суд на власти ВеныПоводом для судебной тяжбы стала продажа зданий, которые до 1938 года использовал благ....

Новости партнеров

Дивіться, що пишуть

Вбив та спалив свою сусідку, бо не позичила 50 гривень: ВІДЕО

Трагедія сталася на Прикарпатті у віддаленому хуторіРятувальників на місце пожежі викликали сусіди....

Загрузка...