Про що говорили радянські газети на період Чорнобильської катастрофи?

Про що говорила преса на період Чорнобильської катастрофи? Одразу ж повідомила всіх про загрозу та необхідність виконання необхідних заходів? А як щодо обговорення 27 квітня в «Правді» суботника до дня народження Леніна? Тому пропонуємо більш детально проаналізувати радянські повідомлення в пресі під час аварії на Чорнобильській АЕС.

Про що говорили радянські газети на період Чорнобильської катастрофи?

Інформація про аварію четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС 26 квітня 1986 року не оприлюднювалася в радянських ЗМІ протягом перших двох днів. І взагалі, якби не втручання Швеції, радянська преса можливо не побачила б інформацію про катастрофу зовсім.

Перше повідомлення про аварію на ЧАЕС з’явилося в радянських ЗМІ лише через три доби — ввечері 28 квітня в програмі «Час». Але це оголошення, можна вважати, змусили зробити, у відповідь на вимогу до СРСР пояснити підвищення рівня радіації на території інших країн. СРСР довелося здатися та почати оприлюднення інформації про катастрофу.

Першими в світі тривогу забили співробітники шведської АЕС «Форсмак». Система безпеки станції передала сигнал про радіаційне забруднення і це занепокоїло співробітників. Однак з’ясувалося, що забруднення не пов’язане з роботою самої станції, а за напрямком вітру припустили, що аварія могла статися на Чорнобильській АЕС. Але жодної інформації зі сторони Чорнобильської станції вони не отримали.

Тільки після того, як шведи пригрозили подати офіційний запит в Міжнародне агентство з атомної енергії, СРСР вирішив повідомити про катастрофу на реакторі.

І вже 29 квітня, 14 секунд повідомлення перетворилися на три рядки тексту, які згодом з’явилися в й більшості українських газет. Аж внизу третьої шпальти, поруч із результатами футбольних матчів і повідомленнями про «Велогонку миру 6 травня в Києві.

В повідомленні було шість речень: «Від Ради Міністрів СРСР. На Чорнобильській атомній електростанції сталася аварія. Пошкоджений один з атомних реакторів. Вживаються заходи для ліквідації наслідків аварії. Потерпілим надається допомога. Створено урядову комісію».

Жодних слів про радіацію, необхідність евакуації чи хоча б про можливі наслідки та ризики для населення. СРСР не вважав ситуацію серйозною і тим паче не вважав за необхідне проінформувати про це мешканців найближчих до аварії територій, в той час як більшість європейських та американських ЗМІ повідомили про підвищений рівень радіації майже одразу після отримання інформації. Іноземні ЗМІ поширювали інформацію про небезпеку радіаційної їжі, яка може ввозитися з території СРСР, про заходи захисту від радіаційного впливу і взагалі інформували всіх про появу нових даних про наслідки катастрофи на ЧАЕС.

Наближалося Перше травня – свято міжнародної солідарності трудящих. Саме про це було перших шпальтах газет Радянської України. Тільки 4 травня в «Правді» і «Праці» з’явилися маленькі замітки з одним і тим же текстом під назвою «Відвідування району Чорнобильської атомної станції». Наступного дня, 5 травня, в повідомленні ТАСС керівництво країни висловлювало подяку всім країнам і приватним закордонним особам, які прагнули допомогти, але наголошувало, що «справляємося своїми силами».

І лише 6 травня в «Правді» вийшов перший повноцінний репортаж під заголовком: «Станція і навколо неї». Писалося про те, як тепер виглядає безлюдна Прип’ять з вертольоту, деталі аварії на 4-му енергоблоці та про простих людей, конкретних учасників подій.

Проект «ARTEFACT: Chornobyl 33» також підняв тему замовчування інформації навколо Чорнобильської катастрофи і навіть інсталяція Олесі (Шамбур) Геращенко “Правда” наглядно демонструє поширення і розповсюдження інформації про аварію. Про цей та інші експонати у вас буде можливість дізнатися на виставці «ARTEFACT: Chornobyl 33» 26 вересня в стінах Річкового вокзалу.

Виставка створюється за підтримки Українського культурного фонду, Міністерства інформаційної політики України, Галузевого архіву Служби безпеки України, Державного агентства України з управління зоною відчуження, Ukrainian National Chernobyl Museum, медіа-арт резиденції Carbon, МОО «Центр ПРИПЯТЬ.ком», ТСН.ua, Українського кризового медіа-центру та під керівництвом міжнародного куратора, за участю українських і європейських митців, музикантів та експертів.

ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО ПРОЕКТ ЧИТАЙТЕ У РОЗДІЛІ #ARTEFACT

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

​В Минэкономики заявляют о массовом увольнении чиновников

В Минэкономики заявляют об увольнении 47 руководителей госпредприятий и государственных служащих категории "А"....

Це може бути цікавим

​Пенсионный фонд Украины проверяет информацию в электронных пенсионных делах

Достоверность информации, которая была передана пенсионерами для электронных пенсионных дел, начал проверять Пенсионный фонд Украины....

Новости партнеров

Дивіться, що пишуть

Доступные продукты, что продлевают молодость

Среди доступных продуктов, помогающих замедлять старение: тыквенные семечки, помидоры, жирная рыба, темный шоколад, лимоны, орехи, петрушкаСоставленный специалист....

Загрузка...