Уляна Супрун розповіла, що жінки відчувають після пологів

13% породіль мають депресію, 9% — тривожний розлад, а 3-5% — обсцесивно-компульсивний розлад

Уляна Супрун радить не ставитись до материнства, як до гарної картинки з модного глянцю та не вірити у безкінечне щастя породіль від пелюшок та дитячих сумішей. За словами, виконуючої обов"язки міністра охорони здоров"я - материнство це важко, а тому, підходити до нього слід з розумінням.

Про те, що переживає жінка у новому статусі - мами, Супрун поділилась на своїй сторінці у Фейсбук.

Найчастіше зустірчається депресія.

"Післяпологова депресія — це не просто сум і втома після народження дитини. Це — тривала депресія, яка може ставати дедалі тяжчою, і ставити під загрозу догляд за дитиною, собою, сімейні стосунки, здоров’я і навіть життя", - пише Супрун.

Особливо ризикують жінки, що народжують вперше, матері підліткового віку та жінки із травматичними пологами.

Вона ж дає поради, як відрізнити депресію, пов’язану із народженням дитини, від просто складнощів материнства.

Очільниця відомства радить пройти тест, та визничити, чи зустрічаються у породіллі щонайменше 2 симптоми із 7 наведених. Якщо відповідь позитивна, Супрун, вважає, у такої жінки - депресія.

Симптоми:

▪️Постійний сум і пригнічений настрій.

▪️Не тішать речі, що колись приносили радість. Після пологів рідко буває так, що час на себе чи хороша погода не тішать. Але якщо немає радості від довгоочікуваного часу на серіал, книжку, перебування на самоті — це дуже тривожний сигнал.

▪️Порушення сну. Матері сплять мало, і виспатися особливо змоги немає. Тому важко сказати, чи є порушений сон – коли дитина спить, а мама не може – чи ні. Та матерям слід давати змогу виспатися. Це і відновить сили, і вкаже на можливий розлад, якщо заснути не вдається.

▪️Брак сил та енергії. Брак сну через постійний догляд за дитиною, звісно, позбавляє сил. І знову ж таки — це ненормально, що жінка мало відпочиває і постійно зайнята. Тому молоді матері, як і всі люди, мають достатньо відпочивати.

▪️Загальмованість чи надмірне збудження. Це нетипово для матерів, тож сповільнена мова чи суцільна метушня — погані знаки.

▪️Почуття провини і нікчемності. Міжнародні огляди кажуть, що ці ознаки депресії рідко бувають у породіль, а як є — то це довколопологова депресія. Хоча в нашій культурі відчуття провини в матері розвивається завдяки суспільному та інформаційному впливу. І це, безумовно, слід змінити на підтримку і розуміння.

▪️Суїцидальні думки. Вони дуже рідко супроводжують материнство, але часто — депресивний розлад. Тому якщо жінка з немовлям на руках думає, що “краще було би без неї”, це дуже погано, і потрібна термінова допомога. Матері рідко кажуть про суїцидальні наміри, але якщо запитати прямо, зазвичай, зізнаються, свідчать джерела.

Як лікувати післяпологову депресію

Першою ланкою є психотерапія — вона ефективна при помірній депресії. Ефективними і доказовими вважається когнітивно-поведінкова терапія, поведінкова активація (ви змушуєте себе робити щось хороше). Але в разі сильної депресії потрібне також медикаментозне лікування інгібіторами зворотного захоплення серотоніну.

Так, препарати можуть потрапляти в грудне молоко, і є перелік антидепресантів, що вважаються безпечними для немовлят. Тим не менше, слід пильнувати, чи немає в дитини надмірної сонливості чи порушення харчування. Протокол радить починати медикаментозну терапію депресії в породіль з пів дози, і поступово збільшувати за потреби кількість препарату.

Однак, діагностувати та, головне, надати кваліфіковану допомогу можуть лише лікарі, наголошує Супрун.

Більше про медичну реформу в Україні в розділі #Соціалка на Соцпорталі.

Коментарі

Новости партнеров

Загрузка...