Чекліст: 10 ознак того, що ви залежні від інтернету

Можливо, соцмережі займають занадто багато місця у вашому житті

Потенційно небезпечні звички в XXI столітті еволюціонували - тепер залежність може розвинутися не тільки від алкоголю, наркотиків або сигарет, але і від технологій. Академічні журнали оцінюють число інтернет-залежних у Європі і США - близько 8% населення. Базуючись на висновках експертів, ми склали список з десяти ознак того, що у вас починається інтернет-адикція.

Ви проводите в інтернеті більше часу, ніж планували

Головна ознака інтернет-залежності, як і будь-якої іншої, - вона забирає у вас більше часу, ніж ви планували. Всі ми в тому чи іншому варіанті бачили картинку: людина лежить вночі в ліжку і читає щось в телефоні, хоча повинна спати.

Неможливість відмовитися від гаджетів перед сном веде до безсоння і депресії. Якщо ви плануєте лягти спати в певний час, але замість цього зависає в соцмережах або Вікіпедії - це привід задуматися. Якщо без затишного скролінгу ви відчуваєте себе погано і не можете заснути зовсім - це привід задуматися подвійно. В ідеалі краще відкласти девайси в сторону за годину-півтори до сну.

Ви не встигаєте доробити робочі або домашні справи

У вас сьогодні було чотири години вільного часу, і ви планували написати сторінку тексту - але замість цього намагалися дізнатися, хто з найбільшою ймовірністю помре в цьому сезоні «Ігри престолів». На вечерю приходять друзі - а ви не встигли сходити в магазин за їжею і вином, так як час непомітно пролетів за читанням коментарів до гарячої дискусії в фейсбуці.

Здається, що у вас ні на що не вистачає часу, і ви все частіше працюєте далеко за північ, тому що днем сиділи в інтернеті. У самих екстремальних випадках люди втрачають роботу і проводять в інтернеті більш десяти годин в день. Проте саме по собі час, проведений онлайн, не так важливий - проблеми починаються, коли інтернет заважає вам виконувати намічені робочі плани.

Ви думаєте про те, що будете робити онлайн, навіть коли займаєтеся іншими справами

Це працює так само, як з іншими видами залежності: як людина з алкоголізмом уявляє собі запітнілий стакан пива після роботи, так і ви смакуєте майбутню покупку на ASOS. Людина без залежності не думає про те, що буде робити в інтернеті, коли нарешті закінчить працювати.

Якщо ви в деталях обмірковуєте вже опубліковані пости або подумки повертаєтеся до будь-якої події в соцмережі - а блог при цьому для вас не основне джерело доходу, у вас - проблема. Сама тривожна ознака в цій ситуації - ейфорія, що з'являється коли ви сідаєте за комп'ютер.

Ви стали дратівливі, і настрій безпосередньо залежить від часу проведеного в інтернеті

Вчені Корнельського університету досліджували п'ять тисяч і анкет людей, які намагалися кинути фейсбук, з сайту 99daysoffreedom.com, з'ясували, що багато хто повертався до нього за пару днів. Причини називалися різні, але одна з найважливіших - емоційна нестабільність: люди зі стійкою емоційною сферою, що знаходилися в хорошому настрої, з меншою ймовірністю здавалися на півдорозі.

Якщо відмова від соцмереж і інтернету робить вас дратівливим, злим і агресивним - варто задуматися про зміну звичок. Дуже погана ознака - почуття провини: якщо вам соромно за час, проведений онлайн, ви можете бути залежні.

Ви залежні від конкретного сайту або виду діяльності

Деякі дослідники вважають важливим розділяти підвиди інтернет-залежності: на їхню думку, багато користувачів залежать не від інтернету як такого, а від конкретного сайту або сервісу.

Дослідниця Кімберлі Янг виділяє п'ять підвидів пристрасті до інтернету: залежність від комп'ютерних ігор, надлишок інформації (залежність від інтернет-серфінгу), компульсивну поведінка (онлайн-шопінг, азартні ігри онлайн), залежність від кіберсексу і, нарешті, залежність від онлайн-відносин.

До останньої категорії відносяться соцмережі: фейсбук і його аналоги створюють успішну ілюзію теплої комунікації і додатково психологічно прив'язують користувачів постійними оновленнями і оповіщенням.

Ви приховуєте реальний час, проведений в мережі, від друзів і близьких

Це чергова класична ознака будь-якої залежності: ви намагаєтеся применшити ступінь проблеми в очах оточуючих. Сам факт того, що у вас виникає бажання применшувати масштаби, вже говорить про наявність залежності.

Якщо ви йдете в затишний куточок, щоб перевірити телефон; говорите, що треба зробити дзвінок, а самі йдіть перевірити соцмережі; говорите, що йдете на пробіжку, а насправді просто читаєте фейсбук на лавочці - це однозначна ознака залежності.

Ви більше спілкуєтеся онлайн, а не наживо

Відмова від спілкування з людьми в реальності, щоб провести час онлайн, - це дуже тривожна ознака, розповідає директор канадського центру реабілітації Belwood Лінда Белл. В її практиці був пацієнт, який кожен день після роботи проводив вісім годин на онлайн-казино - і поступово втратив контакт з усіма друзями.

Стежте за собою: якщо все частіше говорите друзям "ні" і замість зустрічі з ними проводите час, дивлячись відео на Ютьюб, у вас може розвиватися залежність.

Ви відмовилися від хобі

Ця ознака схожа з попередньою: в добі обмежена кількість годин, і чим більше часу ви проводите в інтернеті, тим менше його залишається на інші види діяльності.

Якщо раніше ви два рази в тиждень ходили на турецький, займалися сальсою і виходили на недільні пробіжки, а зараз на пробіжку вистачає часу тільки раз на місяць, і обсяг основної роботи при цьому не виріс - зверніть увагу на те, скільки часу ви проводите онлайн.

Ви вже намагалися відмовитися, але нічого не вийшло

Це один з найбільш очевидних, але в той же час і дуже серйозні ознак. Якщо ви вже замислювалися про те, що проводите занадто багато часу онлайн, приймали рішення скоротити цей час або влаштувати «кібердетокс», але незмінно зазнавали поразки, то справи йдуть не дуже добре. Можливо, варто звернутися по допомогу до психотерапевта.

Ваша залежність проявляється фізично

Інтернет-залежність може здаватися жартом - спочатку її не сприймали всерйоз навіть лікарі. Проте вже в 2008 році «Американський журнал психіатрії» в редакційній статті настійно рекомендував включити інтернет-залежність у п'яте перевидання головного психіатричного мануала США.

Зараз існують різні класифікації інтернет-залежності, але її реальність ніхто не заперечує; більш того, в серйозних формах вона починає проявлятися у пацієнта фізично. Безсоння, головні болі і болі в спині, порушення режиму харчування, неконтрольована втрата або набір ваги, порушення особистої гігієни (якщо ви забуваєте або не встигаєте помитися, проводячи час онлайн), синдром сухого ока - всі ці речі можуть бути симптомами запущеної залежності від інтернету .

Про останні досягнення в світі науки і техніки читайте в розділі #Х-Files на Соцпорталі.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Отказ потребителей от центрального отопления является ошибкой - министр

Отказ населения от централизованного теплоснабжения является ошибкой....

Це може бути цікавим

В Україні за рік на виробництві гинуть сотні робітників - дослідження

Україна, Грузія та Молдова демонструють подекуди «жахливі» умови праці,що призводять до сотень загиблих робітників щороку....

Новости партнеров

Дивіться, що пишуть

​В Киеве с Троещины на Дарницкий вокзал запустят современные трамваи

Покупка для Киева 40 новых современных трамваев запланирована за деньги Европейского банка реконструкции и развития....

Загрузка...