4 причини, чому новий Трудовий кодекс викличе невдоволення

Президент Володимир Зеленський пропонує прийняти новий Трудовий кодекс на заміну чинному КЗпП. Однак в умовах слабкої захищеності працівників ця ідея є неприйнятною.

трудовий кодекс

Як передає «Соціальний рух», про це заявив фахівець з трудового права Віталій Дудін.

Експерт вказує, що незахищеність працівників проявляється у наступному:

1) згідно рейтингу Міжнародної конфедерації профспілок, Україна (як і Білорусь) найгірше в Європі гарантує захист прав працівників;

2) зарплата українців – найнижча в Європі. За даними Doing Business 2019, за некваліфіковану працю наші громадяни отримують $123,3 (удвічі менше, аніж в Болгарії);

3) процедура найму та звільнення зручна для роботодавців. У 22-х країнах ЄС власники користуються меншою гнучкістю, свідчить Global Competitiveness Index 2018;

4) у 2018 році в Україні Держстат не зареєстрував жодного офіційного страйку.

За цих умов інтереси працівників та дії профспілок не перешкоджають розвитку економіки, вважає Дудін.

Нині в парламенті знаходиться один проект Трудового кодексу України (№1658) і він містить невигідні працівникам положення:

1) спрощення звільнення. За неналежне невиконання трудових обов’язків можна звільнити без згоди профспілки, у т.ч. і членів профкому (ст.110). Перелік обов’язків буде визначатись актами роботодавця в односторонньому порядку (ст.12).

2) контроль за працівниками. Роботодавець має право контролювати виконання трудових обов’язків, у тому числі з використанням технічних засобів (відеонагляд). Працівника можуть відсторонити, якщо він порушує «нормальну роботу» компанії (ст.74).

3) безкарність роботодавців. Зменшуються штрафи за порушення трудового законодавства (ст.362). За неоформлену працю штраф зменшується втричі і складе 10 мінімальних зарплат, а за недопуск інспекторів праці штраф зменшиться у 30 разів.

Звертається увага на те, що лобіюванням подібних проектів займались прихильники різних президентів, і вони зазнали репутаційних втрат (зокрема, «регіонал» Василь Хара).

Дудін зазначає, що у ЄС є країни, що зберегли трудові кодекси соціалістичної епохи – Польща (1974) та Болгарія (1986). Їхнє законодавство було гармонізовано з директивами ЄС. Втім, проект ТКУ не враховує прогресивних норм даних актів (не визначено гарантій охорони праці при аутсорсингу; не передбачено можливості одночасно двом батькам йти у відпустку по догляду за дитиною; не передбачено створення гарантійних установ для виплат зарплат у разі банкрутства).

«Головні проблеми працівника – це низькі зарплати, відсутність соціального діалогу та неможливість вплинути на реформи. Ухвалення ліберального Трудового кодексу посилить виїзд за кордон і спровокує страйки. «Застарілість» КЗпП не є достатнім приводом для його скасування. Після здобуття незалежності даний документ був вдосконалений з урахуванням положень Конституції України. Зусилля держави мають спрямовуватися на захист працюючих, а не збільшення ризиків», – зазначає Дудін.

Всі новини про трудові права та соціальне забезпечення читайте в розділі #Соціалка на Соцпорталі:

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

У Мінсоцполітики вважають, що субсидій вистачить усім

У проекті державного бюджету на 2020 рік закладено 47,6286 млрд грн на виплату пільг і субсидій для всіх категорій населення, які потребують підтримки Міністр соціальн....

Загрузка...

Це може бути цікавим

​В Киеве у памятников архитектуры появятся 3D-копии

Памятники архитектуры Киева ждет 3D-сканирование....

Новости партнеров

Дивіться, що пишуть

​Не пішохід і не водій: у Львові не знають, як кваліфікувати ДТП за участі електросамоката

Першу ДТП за участі електросамоката зафіксували правоохоронці у Львові....

Загрузка...
Загрузка...