В Києві відкрилась унікальна виставка «Українська ідентифікація»

5 червня в міській Галереї мистецтв «Лавра» відбулось відкриття художньої виставки «Українська ідентифікація. Анатолій Криволап, Ігор Ступаченко. Розписи церкви Покрова Пресвятої Богородиці».

В Києві відкрилась унікальна виставка «Українська ідентифікація»

В експозиції представлені живописні композиції на біблійні теми для новозбудованої меценатським коштом Богдана Батруха церкви в селі Липівка Макарівського району Київської області. Розписи створені знаменитим українським живописцем Анатолієм Криволапом разом із колегою, монументалістом Ігорем Ступаченком. Унікальність цієї виставки полягає в тому, що відвідувачі зможуть побачити зблизька оригінали розписів, які після виставки змонтують в будівлі церкви. Виставка триватиме по 14 липня з 12.00 до 19.00, вхід вільний.

Відкриття виставки відвідали журналісти, меценати і колекціонери - Зенко Автаназів, Роберт Бровді, Юрій Комельков, Андрій Пишний, Ігор Абрамович та діячі мистецтва, представники різних поколінь: Тіберій Сільваші, Олександр Ройтбурд, Евгеній Карась, Сергій Поярков, Віктор Сидоренко, Руслан Тарабукін, Анатолій Мельник, Микита та Єгор Зігура, Юлія Беляєва, Ірина Ворона, Антон Ковач, Надія Міцкевич, Ольга Петрова, Володимир Бовкун, Тетяна Савченко, Леся Піша, Олексій Іванюк і Наталя Корф-Іванюк…

Поруч з великим залом, де розташовані композиції для церкви експонуються станкові полотна Анатолія Криволапа, які виступають камертоном, що задають тон усій події та великою мірою роз’яснюють глядачеві звідки взялася така незвична висока сила барвного звучання церковних розписів. А також доносить думку про можливість і необхідність індивідуалізованого творчого вирішення подібних розписів, бо саме тоді ідея знаходить прямий шлях не лише до свідомості, а й до серця глядача.

В Києві відкрилась унікальна виставка «Українська ідентифікація»

Олеся Авраменко, куратор виставки: «Напевне, з такою ж мірою рішучості й містичної сили Джотто свого часу розписував Капелу дель Арена (побудовану Енріко Скровеньї) у Падуї; Анрі Матіс творив свою подяку господу в капелі Розаріа у Вансі, у Франції; Марко Ротко добирав живописний вислів на полотнах для каплиці у Х’юстоні, Марк Шагал створював вітражні вікна у готичній церкві швейцарського Фраумюнстера; Олександр Дубовик розписував каплицю в місті Беррлез-Альп біля Ніцци й робив вітражі в Ново-Апостольскій церкві у Києві…

Митці відмовилися від традиційного неокласичного рішення, з його поміркованістю в усьому – і композиційному, й колористичному вирішенні. Вони демонструють українську ідентичність власного живопису через властиву традиційному українському народному світорозумінню колористику, підсилюючи звучання барв сміливим художнім майже абстрактним рішенням. Тож в експозиції наглядно продемонстровані точки дотику сучасного актуального і традиційного релігійного мистецтва, знайдені суголосні часові акценти».

В Києві відкрилась унікальна виставка «Українська ідентифікація»

Художники Анатолій Криволап та Ігор Ступаченко створили розписи, сюжетно й композиційно притримуючись традицій, а «запалили» колір церковних розписів так, як раніше в Україні ніхто не наважувався – у цьому вони вбачають власний внесок в українську ідентифікацію на цьому полі. Митці використали сучасну художню мову й характер мислення та новітні прийоми роботи й технології. Вони відмовились від світлотіньових градацій як таких й отримали можливість грати з кольором, в першу чергу досягаючи його емоційної виразності. В розписах заворожує виразна лінія і тяжіння до гарячих кольорів, формальна стриманість поз, руху фігур концентрує напругу, яку допомагає вивільнити відкритий, майже радіоактивний колір Анатолія Криволапа. Він випростовує силу стримуваних дій персонажів, провокує її витікання у простір, насичує його молитовною, майже екстатичною застиглістю, миттєво налаштовуючи глядача на високий лад. Це випромінювання активного кольору, як чиста вода або свіжий вітер вимивають-вивітрюють зайві думки, душевні проблеми, настроюючи на єднання з космічним Першообразом, змальованим для куполу храма.

В Києві відкрилась унікальна виставка «Українська ідентифікація»

Тетяна Міронова, директорка муніципальної галереї мистецтв "Лавра":

- Це дійсно грандіозний проект, який апелює до витоків національної духовності і сучасно переосмислює її. Вражає масштабність робіт і їх авторське колорістичне вирішення. Ми запрошуємо усіх завітати до галереї Лавра та побачити проект на власні очі!

Виставку супроводжує книжка кандидата мистецтвознавства Олесі Авраменко, куратора виставки, із серії ACCENT – «Анатолій Криволап, Ігор Ступаченко. ПОКРОВА. Крок І», яка простежує, аналізує і акцентує складний процес актуального вирішення розписів новозбудованої церкви, а також розповідає про їхніх творців – від священика, мецената і до художників.

Підписуйтесь на наш Youtube-канал, щоб не пропустити цікаві та смішні відео.укр. Ще цікавого. Всі приколи дня читайте в розділі #LifeStyle на Соцпорталі.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

​В Украине хотят запретить пользоваться мобильными телефонами в школах

Запретить учащимся пользоваться мобильными телефонами и другими устройствами, которые имеют доступ в интернет, хотят в украинских школах....

Це може бути цікавим

Павло Розенко розповів про "депутатські зарплати" в деталях

Екс-віце-прем'єр — міністр соціальної політики Павло Розенко заявив, що, за його інформацією, зарплати українських топ-чиновників підняли у 3,5−5 разів, а зарплату ....

Новости партнеров

Дивіться, що пишуть

Українського делегата обрано віце-президентом Парламентської асамблеї Ради Європи

Члена української делегації Олександра Мережка обрано віце-президентом Парламентської асамблеї Ради Європи....

Загрузка...