Експерти розповіли, що зупинить трудову міграцію з України

Головною причиною трудової міграції з України є низька зарплата. Для гідного життя в країні вона щонайменше повинна складати близько 16 тис грн.

трудова міграція гідна зарплата

Про це говорять дослідниці Анна Оксютович і Оксана Дутчак в роботі «Право на мінімальну гідну зарплатню».

За їх словами, існує концепція мінімальної гідної зарплати (living wage), заснована на міжнародних деклараціях про загальні та соціальні права людини.

Загальна декларація прав людини вказує, що кожен працюючий має право на справедливу і задовільну винагороду, яка забезпечує гідне існування для нього самого і його сім'ї, і, при необхідності, доповнена іншими засобами соціального забезпечення (пункт 3, стаття 23). Щодо справедливої оплати праці також сказано в пункті 1 статті 4 Європейської соціальної хартії. Там наголошується на необхідності «визнання права працівників та працівниць на винагороду, яка забезпечує їм та їхнім сім'ям гідні стандарти життя, - наголошується в дослідженні.

гідна зарплатня

Ілюстрація Ірини Стасюк

Для України мінімальна гідна зарплата була розрахована на прикладі швейної індустрії, однак можна використовувати для всіх галузей економіки.

Дослідження продуктового споживчого кошика в Україні було проведено в серпні 2018 за участю 10 працівниць із сільської місцевості у Львівській області та 10 робітниць з міста Чернігівської області. На основі його вартості в серпні 2018 було вираховано розмір мінімальної гідної зарплати - 14895 грн після відрахування податків або 18503 грн до відрахування податків. З огляду на інфляцію, можна стверджувати, що за станом на грудень 2018 року мінімальна гідна зарплата повинна становити 15777 грн після відрахування податків або 19599 грн до відрахування податків. Також дослідження показало: зарплата робітниць і працівників, які створюють прибутку для відомих західних брендів, така низька, що не покриває значну частину базових потреб, - сказано в дослідженні.

Розрахунок мінімальної гідної зарплати враховував базові необхідні витрати сім'ї: на повноцінне харчування, житло і компослуги, доступ до медицини та освіти, витрати на одяг, а також можливість робити заощадження в 10% від щомісячного.

До слова, за даними Держстату, більшу частину доходів українці витрачають на їжу, а відкладати вдається не більше 2% доходів.

середня зарплатня в Україні

Ілюстрація Ірини Стасюк

Як відомо, середня зарплата по Україні в січні-лютому 2019 року ставила 7259 грн, мінімальна - 4173 грн, а прожитковий мінімум взагалі 1638 грн.

Не орієнтуючись на мінімальну гідну зарплату, українське суспільство не зможе вирішити багато соціальних проблем, які досягли критичного рівня. І поки влада говорить тільки про інтереси інвесторів та привабливість дешевої робочої сили, працівники та працівниці живуть в матеріальній і часової бідності, економіці бракує внутрішнього попиту, трудова міграція залишається масовим явищем, центральний і місцеві бюджети субсидують виживання працюють, місцевим підприємствам не вистачає робочої сили, демографічна ситуація не стабілізується, а отже не передбачається сталого розвитку, - зазначають дослідниці.

Те, як відсутність гідної зарплати позначається на житті пересічних громадян, дослідниці проілюстрували цитатами з інтерв'ю, які були взяті в 2017 і 2018 роках на 15 швейних фабриках по всій Україні.

У мене двоє дітей, двоє дівчат. Все! Мені на себе — ні на що не вистачає. Взагалі. Не купую собі нічого. Все дітям. Як почуваюся? Прикро, стомлена

Працівниця, 33 роки

У мене немає городу, живу в квартирі, все купую на базарі, економлю. Щоб нормально було зарплата мінімальна повинна бути 10 тисяч. Як виживаю, я не знаю.

Швачка, 55 років

Господарство дуже допомагає. Якби ми купували, що вдома вирощуємо... Якби я м’ясо купляла, я б зуби на полку положила. Купую крупи і солодощі дітям.

Швачка, 39 років

Раніше я куплю набір продуктів, самих простих, крупи, макарон… раніше я тратила 150 грн, а зараз на цей самий набор йде 500 грн. Я купляю саме просте, я не купляю рибу, а дітям треба, вони худі дуже... Але це ненормально — купувати рибу чи ікру тільки на Новий рік. Якщо я купую рибу — то дітям, але я ж теж працюю, мені треба теж добре їсти.

Швачка, 37 років

Можу забезпечити себе на 15%. Взуття нове для себе 180 гривень, балетки — це для мене дорого. Заплатить за комунальні, школу, садок — нічого не виходить. Купила для дітей взуття 750 гривень у школу і 250 гривень — [у садок], все. Тисячі мало на взуття мені… Якби можна було купляти прокладки на секонді, то я б купляла.

Швачка, 32 роки

За словами дослідниць, вимагати підвищення зарплати до рівня 15-16 тис. грн в рамках швейної індустрії можливо, оскільки основні роботодавці - транснаціональні корпорації, мають для цього ресурси. Наприклад Амансіо Ортега Гаона, засновник компанії Inditex, якій належить бренд Zara, є офіційно одним з найбагатших людей на землі. До того ж, рух Clean Clothes Campaign вимагає від власників підвищення зарплат пропорційно у всьому регіоні, щоб компанії не перенесли виробництво.

Для інших галузей слід шукати свої підходи. Однак сума мінімальної гідної зарплати може бути відправною точкою для переговорів між роботодавцями і профспілками або трудовими колективами. Більш того, в Україні для небезпечних робіт профспілками вже озвучувалася зарплата в розмірі, еквівалентній 1 тис. євро. Наприклад, на залізорудних підприємствах в Кривому Розі.

Дослідження було проведено в рамках всесвітнього руху за поліпшення умов праці в швейній промисловості Clean Clothes Campaign за підтримки Rosa Luxemburg Stiftung.

Всі новини про трудові права і соціальне забезпечення читайте в розділі #Соціалка на Соцпорталі:

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Одкровення від Тимофія: як автор трудової реформи заганяє себе у пастку

Як відомо, автор проекту закону про працю заперечив в Facebook можливість звільнення без причини....

Це може бути цікавим

​"Шоу лжи": На Брюссельском автосалоне прошла экологическая акция

На Брюссельском автосалоне прошла акция активистов под названием «Шоу Лжи» (The Lies Show)....

Новости партнеров

Дивіться, що пишуть

​В украинском языке появилось до полутора тысяч новых слов

От тысячи до полутора тысяч слов с новой формой или значением появилось в украинском языке в 2019 году....

Загрузка...