Ціни на українську залізну руду зросли вдвічі

Ціни на залізну руду підскочили на 50% за 4 місяці. Чи підскочили зарплати та чи принесе таке зростання цін прибуток український бюджет – велике питання.

Про це пишуть економісти, активісти Соціального руху Данило Долуденко та Артем Тідва.

«Цьогорічна аварія на залізорудній шахті Міна Фейжао у Бразилії супроводжувалась не лише оперативною звісткою про 100 зниклих робітників. Ціна на руду в світі одразу зросла на 15%, адже Бразилія входить в трійку світових лідерів із видобутку залізної руди», – пише економіст Данило Долуденко і додає: середня зарплатня в Бразилії сягає 1000 доларів США, заробітки у гірничодобувній галузі вищі, аніж середня зарплата в країні. До речі, це приблизно втричі більше, аніж заробляють українські гірники за ту ж саму працю.

П’яте місце за обсягами експорту займає Україна. Видобуток в Україні майже дорівнює сумарному видобутку в США та Канаді. На діаграмі нище видно, що з кінця 2018 року по квітень 2019 року ціни підскочили наполовину: з $65 до $93 за тонну.

Експорт залізної руди з України склав 21,2 мільйони тон за даними SteelMint. Ось так прибутковість експорту української залізорудної промисловості зросла на 600 млн долароів США просто на рівному місці, – підрахував економіст-кібернетик Артем Тідва. – Чи стануть рентабельнішими українські підприємства з видобутку руди? Чи відчують ці $600 млн акціонери ПАТ «Суха Балка»? Можливо, якщо вище фінансове керівництво не піде на схеми з приховування прибутків. Але нас більш хвилює інше питання: чи відчують це працівники, які власне добувають «червоне золото»?

Після прориву дамби фірми Vale, корпорація ArcelorMittal також закрила частину хвостосховищ залізної руди зі схожими конструктивними рішеннями. На тому й закінчились всі зміни для ТНК. Відтак, якщо ціна експорту руди піднімається на 15%, то при кожній транзакції тепер будуть виводити в офшори не 20% вартості, а 35%. Візьмуть фіктивний кредит у материнської компанії, або ж продадуть материнській компанії українську руду за цінами нижчими від ринкових – способи ці відомі і описані в дослідженні наших активістів. Міноритарні акціонери і робітники, як і в цілому українське ВВП не помітять відчутної різниці з такого суттєвого підвищення цін.

Під різними приводами ТНК виводять кошти з кишені держави не залишаючи народу права на чесно зароблені блага цивілізації. Хтось мінімізує власні прибутки, збільшуючи видаткову частину на фіктивні послуги, що надаються фірмами-прокладками. Хтось сплачує податок на прибуток в низькоподаткових офшорних юрисдикціях, видобуваючи українські ресурси руками українських трудящих лиш під формальним прикриттям іноземного інвестора. Єдине, що може врятувати українську економіку від такого нахабного грабунку – це підняття працівникам та працівницям компаній, причетних до залізорудної промисловості.

Раніше суспільство асоціювало корінь зла з олігархічним устрієм. Ця теза потребує уточнення на думку нашого активіста Данила Долуденко: Олігархи можуть за низки обмежень створювати капітал всередині країни. В Європі індекс Ванганена (т.зв. індекс олігархізації) сягає 56%, але вплив найбагатших врівноважений профспілковим рухом і капітал працює на людей. ТОП-100 найзаможніших сімей України вже давно стали транснаціональними корпораціями. І найголовніша проблема – це саме розповсюдження офшорних схем з виведення капіталу. Представники різних галузей економіки (від ІТ до металургії) щодня виводять гроші з країни з багатьох причин. Кожному суб’єкту вигідніше сьогодні вивести гроші, ніж вибороти завтра правову державу. ТНК можуть не бути “розкуркулені” чи закриті в Україні, але вони повинні сплачувати податки українському народові виходячи зі світових цін, за якими вони і ведуть господарську діяльність. Звичайно, українська олігархія неможлива без офшоризації.

Ми, всі українці, пливемо в спільному човні ВВП, сукупного попиту і пропозиції, які створюють наш рівень життя, але тільки ТНК розбирають наш човен на дошки, аби збудувати собі приватну яхту. Бізнес ХХІ сторіччя є глобалізованим, а тому лише консолідований захист людських інтересів може стати на перешкоді корпоративній системі виводу грошей.

Послідовна боротьба профспілок в Україні за радикальне підвищення зарплат спроможна скоротити прірву між багатими і бідними та наповнити суттєво бюджет і стимулювати внутрішній споживчий попит – універсальне джерело порятунку кризової економіки.

Всі новини економіки України читайте в розділі #Банкова на Соцпорталі. Читайте також:

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Эксперты рассказали, что остановит трудовую миграцию из Украины

Главной причиной трудовой миграции из Украины являются низкие зарплаты....

Загрузка...

Це може бути цікавим

До України повернувся одіозний член команди Януковича

Сьогодні до України повернувся одіозний член команди президента-втікача Віктора Януковича Андрій Портнов, який після Революції Гідності мешкав у Відні....

Новости партнеров

Дивіться, що пишуть

Трендом лета-2019 станут платья-перья

Абсолютным трендом лета этого года станут платья-перья....

Загрузка...
Загрузка...