Як підготуватись до ЗНО з української мови - поради вчителя

Для успішної здачі зовнішнього незалежного оцінювання необхідно заздалегідь узагальнити знання та повторити весь вивчений матеріал.

зно

Учитель української мови з Полтавського ліцею № 1 Тетяна Балагура розповідає, що є два шляхи підготовки до ЗНО, передає видання Полтавщина.

Перший — це систематичне вивчення мови. Так точно не залишиш без уваги жодну тему. Другий полягає в тому, щоб пройти минулорічні тести, виявити свої слабкі місця та працювати саме над ними. Вона розробила власну систему роботи над помилками — лото. Це картки, які учні створюють самі. З однієї сторони на них пишуть складні слова або вирази. З іншої — правильну відповідь.

Ще одна цікава вправа з її практики — паспорти творів. Сюди учні заносять усі дані: назву, автора, тему, ідею, посвяту, головних персонажів, сюжетну лінію, причини написання. Вчителька наголошує: твори варто прочитати у повному обсязі хоча б раз — у ЗНО багато деталей, яких немає у скорочених варіантах.

У власній думці Тетяна Балагура радить наводити сучасні приклади. Для цього варто цікавитися кінематографом, загальною обстановкою в країні та світі. Сучасні постаті роблять твір живим, цікавим.

ЗНО — це крок до успіху. Як би там не було, цей крок треба зробити. Тому я бажаю цілеспрямованості, наполегливості, зібраності і, звичайно, спокою. І тільки в ньому можна знайти у собі відповіді навіть на ті питання, на які, на перший погляд, не знаєш що сказати. Коли людина ось так збереться, розумітиме, з якою метою прийшла, вона знайде в анналах пам`яті відповіді на всі питання, — відзначила Тетяна Балагура.

Тетяна Майборода склала ЗНО з української на 199 у 2018-му. Розповідає, що спеціально до ЗНО не готувалася, просто посилено вчила мову. Ось її поради для підготовку до ЗНО:

 • Читай наголоси вголос. Ті, які важко запам’ятовуються, потрібно вчити разом з іншими словами. Наприклад, у Колі колесо чи Катя — дочка. В обох словах наголос падає на перший склад, тому їх легко запам’ятати. Або «Катя — дочка», у «Катя» наголос на першому складі, тому і в слові «дочка» — також.
 • Знати всі лексичні «неправильно-неправильно». Наприклад, примати участь — брати участь. І просто перечитуй стовпчик «правильно» кожного дня.
 • Якщо маєш проблеми з орфографією — більше читай українською. Можеш програму ЗНО з літератури, можеш щось цікавіше — стане в нагоді для твору-власної думки. Але якщо не маєш проблем з цим розділом, краще взагалі не витрачати час.
 • Числівники. Просто вивчи, як відмінюється один з кожної категорії і за його прикладом відмінюй всі.
 • Немає особливого сенсу перечитувати всю літературу, тим паче, у повному обсязі. Там дуже легкі питання.
 • За 2-4 тижні до тесту переслухай всі вірші в аудіо.

Сайти, де можна повністю пройти теоретичну частину та потренуватися в тестах:

 1. Фенікс окремо з української мови та літератури. Тут розширена інформація по всій теоретичній частині. Є правила, тести, лайфхаки. Особливо багато цікавого матеріалу з літератури — короткий переказ, аналіз творів, цитатні характеристики.
 2. «Академія» окремо з української мови та літератури. Тут лише тести: і минулих років, і за темами. Можна навіть у форматі «Хто хоче стати мільйонером».

Свої курси підготовки до ЗНО з української пропонують і популярні онлайн платформи:

 1. Prometheus. Курс викладає Ірина Побідаш — кандидат філологічних наук, доцент кафедри видавничої справи та редагування КПІ ім. Ігоря Сікорського, випускниця філологічного факультету Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова зі спеціальності «Українська мова та література»; захистила дисертацію з теми «Видавнича та журналістська діяльність Л. Глібова»; автор 40 наукових статей з видавничої справи та редагування, мови та літератури.
 2. EdEra підготувала два окремі курси: для мови та літератури. Курс підготував Ігор Хворостяний — кандидат філологічних наук, учитель вищої категорії, учитель української мови та літератури ТОВ «НВК «НОВОПЕЧЕРСЬКА ШКОЛА». Випускник Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Автор посібників із української мови та літератури, ряду наукових і науково-популярних статей.

У нагоді можуть стати і відео на YouTube:

 1. Наголоси. Вірусне відео, яке встигла оцінити навіть Міністр освіти та науки Ліля Гриневич. Тут більше 200 слів зі складними наголосами, які легко запам’ятати у формі репу.
 2. Олександр Авраменко. Однозначно, найвідоміший автор підручників з української. На ютубі є сотні його експрес-уроків і онлайн консультацій. Гарний формат, якщо ви вже втомилися читати і хочеться трошки відволіктися на інтернет.

Мобільні додатки:

 1. «Мова — ДНК нації». Інтернетом вже багато років гуляють зображення з язичком, де на прикладах показані часті помилки в мові. Тепер у авторів вийшла серія відео та мобільний додаток.
 2. Декілька тренажерів з правопису.

І пам’ятайте, головна запорука успіху — це вчасно перестати читати статті про ЗНО та почати готуватися.

Всі новини освіти, вступу та ЗНО читайте в розділі #Соціалка на Соцпорталі.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Аэропорт Борисполь возобновил работу

Аэропорт Борисполь под Киевом возобновил свою работу после остановки из-за выброса вредных веществ с содержанием аммиакаСпасатели Государственной службы по чрез....

Загрузка...

Це може бути цікавим

Коли і на скільки підвищать пенсії

Найближчим часом літніх чекає декілька хвиль підвищення пенсії Уже в грудні відбудеться збільшення пенсійних виплат....

Новости партнеров

Дивіться, що пишуть

​У Запоріжжі жінка поранила ножем трьох дітей

Троє дітей 2010, 2012 та 2016 років народження допралені із ножовими пораненнями до лікарні у Запоріжжі....

Загрузка...
Загрузка...