Сімейний лікар: що варто знати про новації у медичній реформі

Після затвердження медичної реформи кожному необхідно обрати собі сімейного лікаря. Проте більшість взагалі не розуміє де його знайти і що робити далі. Блогер Ярослава Золотько поділилася власним досвідом відвідування поліклініки за новими правилами.

2 квітня в Україні почався перший етап медичної реформи. Як журналіст я багато часу витрачаю на її висвітлення. Столичні поліклініки зараз «штурмують» пацієнти: люди ледь не б’ються під реєстратурою, щоб підписати декларацію. На запитання, куди так поспішають, пояснюють: «потім лікарів всім не вистачить» або «якщо не підпишеш з лікарем декларацію,то обслуговувати в медичному закладі більше не стануть». При цьому багато з них зізнаються, що декілька років вже не були у поліклініці, але підписати декларацію на всяк випадок потрібно. У реєстратурах також запевняють, що підписати декларацію з лікарем можна лише до 1 липня, потім буде пізно. Юристи зазначають, що все одно лікар за місцем реєстрації не зможе відмовити у допомозі хворому, який не підписав декларацію. Тому вважаю, що це штучне створення паніки.

Мої особисті враження: реформа потрібна, але поки питань більше, ніж відповідей.

Перше - виклик лікаря додому. МОЗ змінив порядок виклику лікаря додому. Тепер медик не зобов'язаний їхати до хворого, якщо вважатиме це зайвим. Тобто рішення приймає лікар – чи йти хворому до нього, чи він до хворого. Чітких норм, при яких станах він зобов’язаний йти до хворого, немає. Так, може скластися ситуація недоступності медицини для деяких верств суспільства. Тут виникає питання: що робити стареньким, які самостійно не дійдуть до поліклініки, навіть щоб підписати декларацію? Що робити, якщо висока температура і потрібен лікарняний, який фахівець має право відкрити лише при очному огляді? Збивати температуру і йти до медичного закладу – але правило ліжкового режиму та «не заражай інших» ще ніхто не відміняв. Також у цій ситуації може мати місце корупційна складова: лікар приходитиме додому до того, хто згоден буде «віддячити». Прибічники реформи наголошують, що в європейських країнах лікарі додому не ходять, але ж там є машини у всіх, а також є така послуга як соціальне таксі. Як у нас ця ситуація вирішиться, невідомо.

Читайте також: Фонд соцстрахування збільшив охоплення українців реабілітацією на 17%.

Друге – 80% звернень планується вирішувати на рівні первинної ланки. Так, сімейний лікар, наприклад, вимірюватиме очний тиск. Але знов таки – у цивілізованих країнах вимірюють тиск «повітрям», не контактуючи з оком. Лікарю потрібно лише натиснути кнопку на апараті, у нас - дідівським методом, торкаючись ока інструментом. Принаймні у районних поліклініках вимірюють саме так. І враховуючи, що мало сімейних лікарів є гарними фахівцями(за зарплату, яку вони отримували, більшість гарних фахівців порозбігалися хто куди), особисто мені страшно довіряти свої очі лікарю широкого профілю.

Звичайно, є і позитивні моменти реформи: такі як електронна черга. І хоча черги все одно існують, адже люди не звикли записуватися до лікарів, але є надія, що все ж таки згодом черг вдасться позбутися.

Ярослава Золотько

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Научное сообщество считает ядерную энергию единственным способом предотвратить экологическую катастрофу

На фоне угрозы парникового эффекта, многие государства стремительно переходят на восстанавливаемые источники энергии....

Це може бути цікавим

В МВФ озвучили главные вызовы для Украины в 2019 году

Международный валютный фонд считает ключевыми вызовами для Украины в 2019 году сохранение макроэкономической стабильности, привлечение инвестиций, укрепление гос....

загрузка...

Автоновости

Дивіться, що пишуть

За 2018 год пассажиропоток в РФ уменьшился на 15%

По итогам 2018 года пассажиропоток в направлении России упал на 15 процентов....