Недооцінені й заборонені. Жінки розповіли про підземну працю

Минулого року в Україні було скасовано перелік з більше 450 професій, заборонених для жінок. Однак поки лише частково, оскільки ратифікована Україною конвенція Міжнародної організації праці №45 забороняє жінкам працювати під землею. Втім, і до, і після відміни даного переліку жінки на українських шахтах були

В рамках циклу зустрічей #ПроРівність від ГО «Трудові ініціативи» на цю тему говорили перша жінка-водолаз ДСНС України Оксана Чехместренко, народна депутатка Ірина Суслова та активістка Незалежної профспілки гірників України Олена Маслова.

За словами Ірина Суслової, в України залишився час до травня, аби подати до МОП заявку на скасування конвенції МОП №45 (1937) як застарілої, сексистської та такої, яка породжує колізії. Приміром, навчатись жінкам, скажімо, на капітана можна, а працювати – ні. Однак, як каже депутатка, такій ініціативі протистоять ряд організацій та членів Кабміну, які стверджують, що дозвіл на важку працю для жінок буде для останніх згубним.

В той же час Олена Маслова підкреслила, що жінки давно і легально працюють на шахтах. Особисто вона з 1999 року. Дана професія дозволяла мати гарантовану зарплату, соцпакет та пільговий вихід на пенсію в 45 років. Однак три токи тому цю пільгу для жінок відмінили.

Закон №2212 три роки тому відмінив пільговий вихід на пенсію для жінок, які працюють на шахтах, для водіїв трамваїв, для водіїв швидкісних потягів, метрополітенівців, для жінок, які працюють в гнійних відділеннях хірургії, для жінко, які працюють в хімічній промисловості, для жінок, які працюють на “Арселорі” в гарячих цехах, для дівчат-крановщиць, які транспортують металеві ковщі. Жінки виконують роботи в особливо шкідливих умовах і під землею, і в важкій промисловості. Ми є, але нас ніби-то нема, – зазначає шахтарка.

Вона підкреслила, що жінки йдуть на «чоловічу» роботу, оскільки вона краще оплачується. Але у свою чергу роботодавець часто починає економити і така робота знецінюється з приходом жінок. Наприклад, раніше високо оплачувалась професія «машиніста підйомної установки», коли цю посаду обирали чоловіки. З приходом сюди жінок праця стала оплачуватись гірше.

Загалом в ході дискусії зазначалось, що масовий перехід жінок на «чоловічі» професії триватиме, оскільки менш отяжені батьківськими обов’язками чоловіки їдуть на заробітки закордон. В тоже час опиратись дискримінації та вимагати гідну оплату найбільш дієво в рамках профспілок. Так, Олена Маслова навела приклади того, як адміністрація Криворізького залізорудного комбінату, де вона працює, ставила перепони матерям для отримання лікарняного через хвору дитину та відкрито відмовляла жінкам у прийомі, мотивуючи це можливою вагітністю. В рамках профспілкової боротьби це вдалось припинити.

Також варто додати, що в умовах дерегуляції та погіршення стану охорони праці допущення жінок до небезпечних робіт може призвести до збільшення числа інцидентів. Відтак, питання ратифікації конвенції МОП потребує додаткової експертизи та громадського обговорення.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Україна стала одним з світових лідерів з експорту вершкового масла

Протягом січня-жовтня минулого року Україна продала на зовнішньому ринку більше 24 тисяч тонн вершкового масла та увійшла до п’ятірки лідерів з експорту цього про....

Це може бути цікавим

Под Киевом полиция поймала водителя со смертельной дозой алкоголя в крови

В Киевской области патрульные остановили водителя с явными признаками алкогольного опьянения предложили "подышать в трубку"....

загрузка...

Автоновости

Дивіться, що пишуть

"Связь есть, но дорого": Как подорожает Интернет в Украине

До середины 2019 года интернет в Украине подорожает....