Транш МВФ для України та курс гривні: важливі моменти в економіці в 2018 році

Яким був 2017 рік для української економіки, які головні тенденції в 2018 році, чи варто чекати падіння або зміцнення гривні. Про це "Апострофу" розповіли інвестиційний банкір Сергій Фурса, економічний експерт Борис Кушнірук і президент інвестиційної групи "Універ", економіст Тарас Козак.

Експерти назвали найважливіші рішення в українській економіці, помилки влади, які впливають на співпрацю з МВФ, а також розповіли про феномен 2017 року – криптовалюту Bitcoin.

Ми побачили реальний посилений ріст доходів населення. Це було продиктовано незначним зростанням економіки і зростанням мінімальної зарплати. Друга сторона – це Польща і ефект безвізового режиму, який змусив піднімати зарплати в недержавному секторі, конкуруючи за робочу силу. Досить широке коло фахівців почало виїжджати за кордон, це провокувало зростання зарплати на 50% і вище. А також це визначило великий рівень доходів населення і високий рівень інфляції в кінці 2017 року.

Оптимізм бізнесу зростає і в наступному році, він продовжуватиме помірно зростати. Цей оптимізм буде впиратися в політичну турбулентність, яка накриє Україну десь з літа 2018 року. Ця турбулентність буде вести до підвищення ризику інфляції і до популістських кроків, а це завжди негативно відображається на бізнесі. Очікувати різкого зростання економіки не варто.

Якщо говорити про державний бюджет на 2018 рік, то він абсолютно нормальний за винятком кількох антиреформаторських кроків. Перше – продовження мораторію на землю. Це для України вже є великою проблемою і економічним злочином. Плюс ініціатива "Купуй українське", яка є спробою знищити систему ProZorro. Також ми можемо побачити, що в бюджеті несподівано виникла підтримка імпорту на шкоду українському товаровиробнику.

Крім того, Україна, як і раніше, потребує підтримки з боку іноземних кредиторів і, перш за все, МВФ. У той же час ми бачимо, що буксує програма МВФ і якщо ми і отримаємо новий транш, то він надійде не раніше другого кварталу 2018 року. Там є багато ключових проблем, які в передвиборний рік дуже важко вирішити. З одного боку – це непопулярні для влади рішення, такі як приватизація, антикорупційний суд. З іншого боку, непопулярні з точки зору населення – зростання ціни на газ, тому що формула введена і потрібно за нею жити. Поки що уряд саботував це рішення.

З огляду на все це, якщо ми й отримаємо в 2018 році транш, то всього лише один. Ми відмовилися від земельної реформи, тому втратили можливість отримання чергового траншу.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

​Торговля людьми не имеет границ

Стандарты государственной помощи20 июня 2019 года Государственный департамент США обнародовал свой ежегодный Отчет, касающийся торговли людьми....

Загрузка...

Це може бути цікавим

Названа приблизительная численность населения Украины и главная причина сокращения

Названа приблизительная численность населения Украины....

Новости партнеров

Дивіться, що пишуть

В Киеве ко Дню Независимости чистят фонтаны

В центре Киева готовятся к празднованию Дня Независимости....

Загрузка...
Загрузка...