Реставратори зіпсували унікальну ікону

У Львівському музеї історії релігії зіпсували ікону Івана Рутковича.

Про це йдеться у повідомленні в групі Український іконопис та іконографія.

Згідно з автором повідомлення реставратору заборонено домальовувати до твору будь-які елементи. Ні постаті, ні лики, ні архітектуру.

Він розповів, що ікона «Собор Архистратига Михаїла» кін XVII ст. авторства Івана Рутковича є храмовим образом іконостасу ц. Архистратига Михаїла у с. Стара Скварява.

Цей іконостас було реставровано під керівництвом старшого викладача ЛНАМ Скоп-Друзюк Галини Петрівни студентами кафедри реставрації. Ікону «Собор Архистратига Михаїла» реставрував Ігор Поліщук в 1995-2000 рр. Перед виконанням реставраційних робіт було виявлено, що до оригінальної ікони кін. XVII ст. по боках було врізано дві новіші дошки.

Через низьку якість столярської та малярської роботи, а також ряд незаперечних доказів, пізніше виконання цих вставок стало самоочевидним.

Відповідно, їх наявність порушувала художню задумку Івана Рутковича. Натомість, їх доробили для переміщення ікони з іконостасу у вівтар кін XIX ст.

Зокрема, за його словами, є такі докази не рідності цих дощок:

- Краї авторських шпуг з обох боків заблоковані новішими дошками, що унеможливлює їх розміщення в один період. На лицевій стороні ікони на пізніших дошках на тлі відсутні рослинна різьба і золочення. Живопис на вставках виконано грубими олійними мазками. Порівняння з малярством Івана Рутковича виключає схожість. Тому в процесі реставрації їх було видалено, відновивши початковий вигляд пам’ятки.

Усі реставраційні процеси було зафіксовано, схвалено і високо оцінено вченою радою, у яку входили класики українського мистецтвознавства і реставрації:Борис Возницький, Василь Откович, Мирослав Откович та ін. Захисти дипломних робіт, серед яких була реставрація пам’ятки, приймала державна комісія міністерства освіти України під головуванням академіка Андрія Чебикіна. Також для ікони Петром Скопом було виконано реконструкцію обрамлення для експонування іконостасу в музеї.У 2014 році даний іконостас було переміщено в ц. Архистратига Михаїла у с. Стара Скварява.

Згодом ікону «Собор Архистратига Михаїла» було повернуто в музей. Бо на думку заввідділом реставрації музею ЛМІР, Марії Боньковської, авторська композиція «хибна», «тісна», і ікону XVII ст слід знову збільшити, щоб вставити у вівтар XIX ст. Попри усі вищезгадані докази, а також рішення попередніх реставраційних рад, які було проігноровано, п. Марія скликала нову раду в іншому складі. Зрештою, до оригінального твору було прибито нові дошки і домальовано (!!!!) багато нових голів. Тут слід пригадати, що дані дії апріорі заборонені професійному реставратору.

Відносно нещодавно, як повідомляв Соцпортал, екс-глава миколаївського порту помістив себе на ікону.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

В Киеве пропал 14-летний мальчик

21января в Киеве ушел из дома и не вернулся 14-летний Стас Полонский....

Це може бути цікавим

В Украине выросло количество смертельных случаев на производстве

За прошедший 2019 год на предприятиях Украины произошло 422 смертельных случая....

Новости партнеров

Дивіться, що пишуть

На стоянке в Киеве Porsche разбил шесть машин

На стоянки возле супермаркета на метро Левобережная в Киеве девушка за рулем Porsche Cayenne разбила шесть автомобилей....

Загрузка...