Вища освіта перетворюється на привілегію, і це не європейський шлях - дослідниця

По закінченні цьогорічної вступної кампанії в українські виші виявилось, що бюджетних місць у підсумку стало значно менше, ніж було заявлено на сайтах університетів. Тож під час жорсткого конкурсу багатьох абітурієнтів з високим балом по ЗНО випередили пільговики, у тому числі зі значно нижчими результатами. Ситуація отримала широкий розголос у ЗМІ

В Міносвіти запевнили, що виші оприлюднили лише максимум бюджетних місць, які вони можуть обслуговувати, а реальну кількість вже визначало міністерство відповідно до заявок. Більш того, кількість "бюджету" було зменшено пропорційно до меншої кількості абітурієнтів.

Однак, за словами дослідниці-соціолога, що вивчає тему доступної освіти, Анни Куровської, скорочення було значно більшим. Вона також детально розповіла про те, які основні зміни відбулися в системі відбору абітурієнтів цього року і які тенденції слід очікувати в подальшому.

Скільки залишилось "бюджету"

Згідно з інформацією МОН, цього року обсяг держзамовлення становить: 57175 - молодших спеціалістів, 82 146 бакалаврів, 62 231 - магістрів. Це, згідно з їх же даними, на 17,5% менше, ніж в минулому році. Саме міністерство пояснює таке скорочення двома факторами: відмова від рівня "спеціаліст" і зменшення на 4,3% кількості випускників 11-их класів. Проте, відсоток скорочення обсягів бюджетних місць досить вагомий.

Математики та аграрії замість юристів

МОН декларувало зменшення держзамовлення для спеціальностей "Економіка", "Право", "Туризм", "Готельно-ресторанна справа". Збільшили кількість місць на технічних, природничо-наукових і аграрних спеціальностях. Більше виділили також на спеціальності в сфері освіти.

Питання пільг

Зараз в правилах прийому у вищі та професійно-технічні заклади є поняття квоти, а є поняття додаткового коефіцієнта. Квоти (всього 3 типи) встановлюються для переселенців та осіб з тимчасово окупованих територій (квота-1, квота-2), а також можуть встановлюватися навчальним закладом для вихідців з даної місцевості (квота-3). Ще є "Галузевий коефіцієнт" - 1,03 -для тих, хто вибрав як перший пріоритет технічного і природничо-наукові та математичні спеціальності, "Регіональний коефіцієнт" - 1-1,03 - в залежності від розташування ВУЗу (Києву та іншим великим містам присвоюються мінімальні значення, ВНЗ Донецької та Луганської областей, а також переміщеним ВНЗ - максимальне), "Сільський коефіцієнт" - 1,02 для вихідців із сільських шкіл. Крім того, збереглися і традиційні категорії пільговиків (інваліди, УБД та їх діти, сироти і т.д.). Коефіцієнти - це спроба держави в певній мірі раціоналізувати кількість студентів по ВНЗ і спеціальностям. Але цей крок буде дієвим лише в комплексі з низкою інших більш масштабних перетворень: забезпечення високооплачуваних робочих місць представникам пріоритетних спеціальностей, забезпеченням гідної матеріальної бази в регіональних (і не тільки) навчальних закладах, у випадку з сільської квотою - це, в першу чергу, забезпечення якісної освіти на місцях. В іншому випадку все це - лікування симптомів, а не самої "хвороби".

Рух до якої Європи?

На жаль, уряд, вочевидь, йде шляхом урізання доступу до вищої освіти. Це можна простежити в сукупності з урізанням стипендій. І це все подають під вивіскою "руху до європейських стандартів", хоча у багатьох країнах ЄС освіта повністю безкоштовно, це стосується і забезпечення стипендіями. У деяких же інших країнах східної Європи (наприклад, Грузія), схожі з нинішніми реформи ні до чого доброго не привели.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Це може бути цікавим

Кейт Миддлтон и принц Уильям в третий раз станут родителями в апреле 2018

Полтора месяца назад, в начале сентября, Кенсингтонский дворец поделился радостной новостью: у Кейт Миддлтон и принца Уильяма появится третий ребенок....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

На майнинг одного биткойна уходит энергии, как на целый дом за месяц

Майнинг биткойнов использует много электроэнергии, что делает безопасными подобные операции, так как неправомерные схемы становятся слишком затратными....