Домашнє насилля в Україні повністю криміналізують

Вчора Верховна Рада  прийняла у першому читанні законопроект про запобігання домашньому насильству.

Необхідність документу продиктована, з однієї сторони, потребою узгодити національне законодавства з міжнародним і ратифікувати Стамбульську конвенцію, а з іншої - запитом суспільства, особливо після популярності у соцмережах флешмобу #ЯнеБоюськазати, який красномовно показав масштаби насилля над жінками в Україні.

Відповідно до проекту, в Кримінальному кодексі буде введено окрему статтю 126-1 "Домашнє насильство", за яке, з огляду на тяжкість, карають громадськими роботами на строк від ста п'ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Крім того, КК доповнили положенням про покарання за зґвалтування у шлюбі, а також за примушування до шлюбу.

Також вводиться поняття негайного забороняючого припису, за якім агресору забороняється будь-яким чином комунікувати з жертви протягом 10 днів. Далі суд може його подовжити заборону на 6 місяців. У випадку його порушення передбачені  арешт або обмеженням волі на строк до двох років.

Потерпілими будуть визнавати не тільки офіційно заміжні чи одружених, але і тих, хто постраждав від колишніх чоловіків чи дружин, а також співмешканців. Окрім фізичного насилля агресорів каратимуть за психологічне, економічне а інші види.

Документ передбачає створення "гарячих" ліній і шелтерів для жертв насилля, які через небезпеку не можуть повернутись додому. Наразі подібна практика в Україні існує, але в досить обмеженому вигляді.

Для агресорів будуть проводитись спеціальні коректуючі програми, за відмову від яких загрожуватиме кримінальна відповідальність.   карається арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.

Втім, наразі прийняття законопроекту відклали та відправили в комітети на доопрацювання через поняття "сексуальна орієнтація" і "гендер", які викликали обурення з боку представників одразу майже всіх фракцій. Останні апелювали до традиційних цінностей.

- З законопроекту про домашнє насилля вилучили дефініції "сексуальна орієнтація" в рамках ратифікації Стамбульської конвенції. Тобто, бити жінку не можна, але якщо її б'ють бо вона лесбійка або бі – то можна. Так шо ми тут будуємо? Європейську країну чи другу Росію?, - зазначив на своїй сторінці в Facebook журналіст Зорян Кісь.

- Дискусія у Верховній Раді ґрунтується не на різниці у підходах, а на банальній необізнаності законодавців, які пішли на поводу у стереотипів. І це зовсім не смішно — адже розуміння саме гендерних, соціальних ролей чоловіків і жінок необхідне для подолання домашнього насилля, яке набуває масштабів епідемії в Україні, - зазначає у свою чергу дослідниця Тамара Злобіна у блозі на Українській правді.

Прикметно також, що до обговорення законопроекту в комітетах буде залучено Раду Церков. А відповідно до Конституції, Україна є світською державою і рішення державних органів не можуть мати релігійного обґрунтування.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

В Киеве собираются переименовать больше 30 улиц

Вчера, 20 сентября, на заседании Комиссии по вопросам наименований КГГА депутаты поддержали переименование ряда улиц и скверов....

Це може бути цікавим

Ученые разрабатывают вакцину от кариеса

Исследователи Института вирусологии в Ухане работают над вакциной, которая поможет защитить зубы от кариеса....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

NaviBand: Нам очень приятно, что в Украине нас так поддержали

Что побудило вас создать свою группу? Случайная встреча нас привела к тому, что мы решили попробовать сделать одну дуэтную песню "Абдымi мяне"....