Нищення «Тарутинського степу»: українська армія не готова перейти на стандарти НАТО

За два тижні фермери на замовлення Міноборони незаконно розорали майже половину заказника «Тарутинський степ» на Одещині. На переконання науковців, територія є однією з останніх найбільш цінних степових ділянок в Україні та Європі. Про масштаби знищення свідчить карта, створена співробітниками ГО «Центр регіональних досліджень» шляхом замірів на місцевості.

 

В усіх цивілізованих країнах, що визнають екологічні стандарти у питаннях оборони, на високому рівні поставлено питання охорони довкілля та діяльності збройних сил, включно із питаннями збереження біорізноманіття. На чолі з головнокомандуючими, військовослужбовці США, Німеччини, Ізраїлю та інших держав із розвинутим оборонним сектором, організовують допомогу національним паркам та іншим природоохоронним територіям.

https://www.youtube.com/watch?v=_y1saMH7Ubw

Натомість Міністерство оборони України з ініціативи його окремих керівників, активно пошкоджує надзвичайно цінні природні території, важливість яких визнана рішеннями на рівні міжнародних угод, підписаних Україною, часто прикриваючись заходами щодо захисту країни. При більш детальному аналізі все зводиться до меркантильних інтересів окремих керівників, які прикриваються патріотичними заявами.

Згідно з картою, що відображає стан розорювання території на 4 листопада 2016 року, біля 1300 га території заказника вже розорано і ще біля 1300 га готуються до оранки. Таким чином, найближчими днями половина цілинного степу, що є оселищем багатьох зникаючих видів тварин і рослин, буде безповоротно втрачена, якщо українські чиновники не зупинять злочинне свавілля. Нагадаємо, заказник включений до мережі природоохорнних територій «Смарагдова мережа», що розробляється в рамках євроінтеграційних процесів України.

В минулому на цій та прилеглих територіях розміщувався військовий полігон площею понад 24 тис. га, але він був розформований. 26 квітня 2012 року на частині земель колишнього полігону рішенням Одеської обласної ради № 445-VI був створений один з найбільших в Україні степових заповідних об’єктів – заказник «Тарутинський степ», що на жаль, включив лише 1/5 земель колишнього полігону.

За оцінками фахівців, природна цінність Тарутинського степу може  виявитись більшою за всесвітньо відомий біосферний заповідник  «Асканія-Нова». Ландшафт Тарутинського степу має величезне культурне значення, оскільки є одним з останніх збережених степових ділянок Європи. Заказник є місцем поширення великої кількості видів рослин і тварин, занесених до Червоної книги України та оселищ, включених до міжнародної Резолюції 4 Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (Бернська конвенція) 1979 р. На виконання Бернської конвенції Україна здійснює роботи щодо проектування Європейської мережі природоохоронних територій – Смарагдової мережі. Заказник «Тарутинський степ» включений до неї. Важливо зазначити, що «Тарутинський степ» – це чи не останнє в Україні місце, де зберігся рідкісний степовий ссавець - мишівка степова.

Тим не менше, Міноборони вважає, що має право розпоряджатись землями Тарутинського заказника і уклало контракти з фермерами на використання частини земель самого заказника для вирощування сільськогосподарських культур. Наголошуємо(!!!): не для поновлення полігону з метою підвищення майстерності вояків ЗСУ, а з метою комерційної діяльності. Роботи із розорювання ведуться шаленими темпами, техніка працює і вдень, і вночі. У ніч з 3 на 4 листопада незаконні роботи з розорювання степу були припинені лише завдяки блокуванню техніки громадськими активістами.

Незважаючи на особисте бачення ситуації керівництвом Міноборони, заказник «Тарутинський степ» є об’єктом природно-заповідного фонду України і охороняється чинним законодавством. Його пошкодження тягне за собою відповідальність за ст. 252 Кримінального кодексу України. За попередньою  оцінкою, сума таких збитків вже сягає щонайменше 60 млн. гривень.

На захист заказника від фермерів та частини військовослужбовців, які не розуміють сучасних стандартів армій НАТО та природоохоронного законодавства власної країни, виступила Тарутинська районна державна адміністрація, яка звернулась до Господарського суду Одеської області з позовом. У ньому вимагає прийняти ухвалу про забезпечення позову, а саме про заборону проведення ПП «Шанс-2016» будь-яких сільськогосподарських робіт на спірних земельних ділянках до вирішення спору по суті. Крім того, головною позовною вимогою є визнання недійсним договору між Білгород-Дністровською квартирно-експлуатаційною частиною Міноборони та ПП «Шанс».

До кампанії на захист заказника долучились громадські організації, в тому числі «Центр регіональних досліджень», МБО «Екологія-Право-Людина», Національний екологічний центр України, WWF в Україні, Національний природний парк «Тузловські лимани» та інші, що працюють над формуванням в Україні Смарагдової мережі в рамках Угоди про асоціацію з ЄС. Також до них долучилися народні депутати антикорупційного комітету Верховної Ради України.

Громадськість, яка включає як юристів-екологів, так і спеціалістів з питань охорони флори й фауни, закликають керівництво Міноборони до відкритого публічного діалогу, направленого на припинення знищення заказника «Тарутинський степ», покарання винних згідно з чинним законодавством України, та відновлення пошкодженої частини його території. При цьому, обов’язковим є започаткування діалогу між експертами природоохоронних, правозахисних організацій із залученням до такого діалогу керівників екологічних підрозділів військових відомств армій країн НАТО. 

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

В Украине подорожали бензин и дизтопливо

Стоимость бензинов и дизтоплива на украинских АЗС стала дороже на 10-50 коп/л....

Це може бути цікавим

Россия заинтересована в еще одной войне, — историк

Северокорейский коммунистический режим, конечно же, представляет угрозу для своих ближних и дальних соседей....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

В "ДНР" автобусам разрешили выезжать в Россию только через один пункт пропуска

В "ДНР" заявили, что движение нерегулярных пассажирских перевозок в Россию будет осуществляться только через автомобильный пункт пропуска на оккупированной терри....