Екологи: В Україні не існує державного архітектурно-будівельного контролю. ДАБІ не працює

У засобах масової інформації часто зустрічаються новини про здійснення самочинного будівництва в межах прибережно-захисних смуг, в об’єктах природно-заповідного фонду тощо. Масовість таких забудов свідчить про те, що в Україні не діє державний архітектурно-будівельний контроль, хоча є орган, який уповноважений його здійснювати, вважають еко-активісти. Мова йде про Державну архітектурно-будівельну інспекцію (надалі-ДАБІ), що повинна діяти відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівельної діяльності».

Екологи нагадють: контролювати – це не спостерігати за тим, що відбувається. Головна функція контролю – це попередити можливе порушення певних прав та стандартів через здійснення моніторингу існуючої ситуації, аналізу причин порушення правил та стандартів та вжиття конкретних дій для попередження таких порушень Отже, ефективна робота контролюючого органу підтверджується не великою кількістю зафіксованих порушень та сплатою великих штрафів, а навпаки – відсутність порушень та порушників.

Невиконання ДАБІ контролюючої функції ілюструється великою кількістю самовільних забудов e різних куточках України. Такі забудови знищують власність народу України на природні ресурси, адже перекривають доступ до водойм, вирубують ліси та знищують об’єкти природно-заповідного фонду України.

Конкретний приклад відсутністю контролю в Одеській області – це забудова Піщаної коси Чорного моря, яка знаходиться в Татарбунарському району Одеської області. Піщана коса формує систему лиманів, які є Рамсарськими угіддями, і входять до Національного природного парку «Тузлівські лимани». Лимани перебувають під особливою охороною, відповідно до міжнародного та національного законодавства.

Оскільки Піщана коса має довжину 55 км, а ширину 100 м, то відповідно до Земельного та Водного кодексів, це земля прибережної захисної смуги, пляж, та має обмежене використання. Будувати на ній будинки, санаторії, пансіонати не можна, бо така антропогенна діяльність негативно впливає на стан піщаної коси та лиманів.

Ще у липні 2014 року були зафіксовані перші самочинні забудови піщаної коси. Були написані відповідні скарги та звернення. ДАБІ були складені приписи про незаконні забудови та припинення незаконної діяльності. Втім станом на сьогодні приписи не виконані, а забудова особливо цінної піщаної коси триває, що свідчить про бездіяльність ДАБІ, яка не здійснила вповні державного архітектурно-будівельного контролю.

Слід наголосити, що на піщаній косі не допускається будівництво будинку відпочинку, а, отже, самовільну забудову в подальшому не можна узакони. Це означає, що ДАБІ повинна в межах виконання державного архітектурно-будівельного контролю вжити заходів зі знесення  забудови як такої, що суперечить законодавству, будівельним та санітарним нормам.

А яка ж позиція ДАБІ? А позиція ДАБІ свідчить про свідоме маніпулювання законодавством та злісне ухилення від виконання покладених на них функцій контролю, адже у своєму листі від 18 квітня 2016 року № 1015-05/1-6100 ДАБІ визнає факт самовільного будівництва, втім ухиляється від виконання своїх функцій і перекладає їх на правоохоронні органи.

ЕПЛ ініціювала стратегічну судову справу (надалі – ССС) в інтересах народу України. Мета ССС – показати бездіяльність контролюючих органів, а саме Державної архітектурно-будівельної інспекції, яка мовчки спостерігає за самочинною забудовою, зберегти від знищення особливо цінну територій України – піщану косу Чорного моря. Через ССС ЕПЛ заставляє працювати чинну норму Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а саме, ст. 38, у якій зазначено, що у разі невиконання припису ДАБІ подає позовну заяву про його виконання.

Ця ССС підтверджує недієвість існуючої системи контролю, відсутність нагляду, а відповідно необхідність здійснення суттєвих реформ у сфері державного управління охороною довкілля.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Шакира и Жерар Пике расстались

Западные СМИ обсуждают грустную новость – одна из самых крепких и красивых пар рассталась....

Це може бути цікавим

Екс-депутата, якого підозрюють в розбещенні дітей, затримали на вокзалі

У Маріуполі Донецької області затримали колишнього депутата Сумської обласної ради, який був оголошений в розшук за підозрою у розбещенні малолітніх....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

NaviBand: Нам очень приятно, что в Украине нас так поддержали

Что побудило вас создать свою группу? Случайная встреча нас привела к тому, что мы решили попробовать сделать одну дуэтную песню "Абдымi мяне"....