Непомірне комірне: чи зможуть мешканці Харківщини платити за новими тарифами?

Майже три мільйони мешканців однієї з найбільших областей України вже незабаром отримають нові платіжки за квартиру з такими ж новими цінами на опалення та й на решту видів комунальних послуг. Отже, осінь–зима 2016 р. принесе харків’янам разом із відносно теплими батареями рахунки за квартиру з абсолютно гарячими цінами за кожну з використаних благ цивілізації.

Фахівці «Публічного аудиту» давно б’ють на сполох і рахують захмарні ціни на комірне: приміром, якщо два роки тому середній рахунок за житлово-комунальні послуги на Харківщині становив близько 866 грн, то тепер сума сягне орієнтовно 2613 грн, і це при тому, що в 2014 році люди мали значно більший дохід.

Де заробити на такі тарифи?

Кількість безробітних за останні два роки збільшилась на 10 тис. осіб, на 37 % зменшилась кількість вакантних посад, а кількість безробітних на вакантну посаду зросла на 71,4 %. Іншими словами, з 12 охочих знайти роботу зможе її отримати лише одна особа.

Зайняте населення в області ледь сягає 45 %. У «Публічному аудиті» звертають увагу, що саме на них і впаде тягар оплати всього обсягу споживання житлово-комунальних послуг у регіоні. «Люди платитимуть за себе, за батьків та родичів, яких обділять пільгами, і за незнайомих земляків, які отримують субсидію за рахунок сплачених зайнятим населенням у повному обсязі комунальних платежів за комуналку», – говорить керівник «Публічного аудиту», ініціатор «Тарифної мобілізації» Максим Гольдарб.

Тарифи зростають – доходи йдуть у піке

За два роки середня заробітна плата по Харківщині збільшилася в межах 19% – на 1378 грн, але через різку девальвацію гривні, у доларовому еквіваленті, впала на 52 %. Як наслідок, середній рівень доходу в області не дотягує і до $ 185.

При цьому, як вивчили громадські аудитори, заборгованість із виплатами зарплати з 2014 року збільшилася утричі та майже досягла позначки у 200 млн грн.

Не краща ситуація з пенсією, яка в гривневому еквіваленті збільшилася лише на 244 грн, а в доларовому впала на $ 116. Тож, якщо на початок 2014 року платіжки забирали у харків’ян близько 30 % від зарплати, то тепер «з’їдатимуть» більш ніж 60 %.

А пенсіонер, отримуючи в середньому 1 734 грн, просто фізично не зможе покрити всі комунальні витрати за житло.

Чи врятують субсидії?

Більше 28 % домогосподарств вже оформило субсидії на Харківщині. Треба сказати, це втричі більше, ніж два роки тому. А якщо враховувати середній дохід по області, претендувати на допомогу від держави можуть фактично 100 % домогосподарств області, – прогнозують у «Публічному аудиті». Втім, із субсидіями не все так гладко: заборгованість бюджету по виплаті такої допомоги лише по Харківській області вже сягає майже мільярда гривень і продовжує зростати в арифметичній прогресії.

Ці проблеми нашаровуються на інші й фактично підкошують усю сферу житлово-комунального господарства регіону. Так, брак субсидій спричиняє тотальне зростання заборгованості за оплату комунальних послуг, яка вже за категорією «населення» наблизилась до позначки у 2 млрд грн. Найбільше заборгувало населення за непосильну оплату опалення, гарячої води та електроенергії.

Скільки й за що платитимуть на Харківщині?

Учетверо за останні два роки зросла вартість опалення – 499 грн у цьому році перетворяться на 1918 грн. Витрати на гарячу воду забиратимуть більше в три рази – майже 266 грн, на холодну воду викласти доведеться близько 78 грн. Електроенергія потягне до 200 грн, а утримання будинку та прибудинкової території – в середньому півтори сотні.

Неабиякою проблемою стає і відсутність лічильників тепла в багатоквартирних будинках Харківщини, які обладнані приладами обліку лише на 37 %. Нормативи тепловитрат, закладені в тариф без лічильника, призводять до того, що 63 % мешканців області суттєво переплачують – за підрахунками «Публічного аудиту», суми переплат сягають понад 2,2 млрд грн.

Як боротися з проблемою?

«Тарифи настільки високі не тому, що така висока собівартість послуг – просто в структурі наших платіжок більше половини – це податки, корупція та безгосподарність», – стверджує аналітик «Тарифної мобілізації» Тарас Галайда.

За його словами, у разі зменшення податкового навантаження в структурі вартості газу, впровадження прозорого механізму моніторингу сфери енергетики та комунальних послуг, спрямування українського газу на задоволення потреб населення та посилення відповідальності монополій за неякісні послуги, платіжка за житлово-комунальні послуги в Харківській області може бути вдвічі меншою, і це як мінімум.

Цього й добивається «Тарифна мобілізація» вже другий рік поспіль: справедливої вартості життєво необхідних послуг, без шалених податків та корупційних бажань окремих високопосадовців. Причому, для цього не потрібні кредити МВФ або міжнародні консультанти – лише політична воля, яка в наших політиків виникає лише під сильним натиском суспільства.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

В Киеве автохам на элитном авто "оккупировал" парковку для инвалидов

Сегодня с утра, 20 октября, местные жители заметили внедорожник марки Audi, который его владелец умудрился припарковать сразу на двух местах для инвалидов....

Це може бути цікавим

Астрономы объяснили загадочные вспышки на Луне

"У нашего телескопа есть два "глаза"....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Медреформа не відповідає вимогам ВООЗ, бо «хвора» фіскальною метою

І в першу чергу це пов'язано з тим, що медреформа «хвора» фіскальною метою....