Науковець пояснює, чому люди можуть погладшати після дієти

Якщо ви саме плануєте сісти на чергову дієту, сподіваючись, що ось ця вже точно допоможе позбутися зайвих кіло – не поспішайте. Кінцевий результат може бути геть протилежним.

Аткінс, соковий детокс чи уникання вуглеводів – чи не кожна людина в своєму житті колись пробувала ту чи іншу дієту. Проте нерідко буває так, що єдиним "здобутком" стає відчуття виснаження, а капосний жир - мов пороблено -  ніде так і не дівається.

Чому так трапляється, нейробіолог Сандра Аамодт пояснила Healthista.

Наш мозок гадає, що ми голодуємо

Нам може здаватися, що дієта – це вдала ідея, проте мозок із цим категорично не згоден.

Дослідники з Університету Рокфеллера спостерігали за людьми з надлишковою вагою, котрі схудли завдяки спеціальним програмам, проте по їхньому завершенню повернули собі зайві кіло. Як побачили вчені, наслідками голоду в піддослідних може ставати зацикленість на "забороненій" їжі, на піцці, морозиві та чизбургерах, за котрими вони так сумували під час дієти.

Дієта – це стрес

Рахування калорій, харчові щоденники, пошук низькокалорійних, але водночас більш-менш смачних рецептів, та й саме обмеження калорій у повсякденному харчуванні – усе це стимулює продукування стресових гормонів, та, як результат, може призводити до збільшення ваги.

Багато хто гадає, що люди гладшають через брак самоконтролю, але це не так. Деякі психологи розподіляють їдців на два типи: контрольовані та інтуїтивні. Перші ретельно слідкують за тим, що їдять, та думають про наслідки, в той час як другі просто слухають сигнали свого тіла – їдять, коли голодні, та перестають їсти, щойно наїлися.

Саме інтуїтивні їдці є менш схильними до ожиріння, їм частіше вдається підтримувати стабільну вагу. Контрольовані ж частіше "зриваються", їдять із емоційних причин або просто тому, що їжа перед ними.

Зі слів Аамодт, утворюється замкнене коло: дієта спричиняє стрес, стрес веде до набирання ваги, а це, в свою чергу, до ще більшого стресу. > Голоси у нашій голові

Саме через них коли ми бачимо рекламу McDonald’s, нам починає страшенно кортіти того біг-мака та картоплі фрі.

Лептин – "гормон жиру", "гормон ожиріння", "гормон голоду" продукується жировими клітинами та з кров'ю надходить до мозку. Він повідомляє гіпоталамусу, скільки енергії ми маємо в запасі. В залежності від цього регулюється привабливість та цінність їжі в нашому сприйнятті.

Дієти та втрата ваги можуть призводити до скорочення запасу енергії, і нас сильніше тягне попоїсти.

Ефект від дієти не триває довго

За даними експертів американської програми з лікування розладів харчової поведінки, у 95% випадків люди повертають собі втрачені кіло протягом 1-5 років.

Більше того, 15 довгострокових досліджень довели: люди, котрі худнуть на дієтах, мають більше шансів набрати зайву вагу, ніж ті, хто на дієтах не сидів.

Коли до "дієтчиків" починають повертатися скинуті кіло, то жирові відкладення в них формуються швидше, ніж збільшуються м'язи.

Метаболізм бере гору

У дитинстві метаболізм дозволяє нам їсти все, що забажається, а в віком він стає нам уже не таким добрим другом. Коли людина виходить на межі так званого "сет-пойнту", своєї стабільної ваги, визначеної мозком та генетикою, метаболізм змінюється таким чином, щоби нас у цьому сет-пойнті втримати.

Тобто, якщо вага вашого тіла стає на 10% нижчою від сет-пойнта, ваше тіло спалюватиме на 10-15% менше калорій, ніж спалювало б у сет-пойнті. Себто вам доведеться більше гарувати в спортзалі, щоби "відробити" з'їдене.

А ще гірше те, що після схуднення метаболізм може лишатися вповільненим ще 6-7 років, і це – ще одна причина, чому після завершення дієти скинуті кіло повертаються, ще й друзів із собою приводять.

Бракне сили волі

Більшість людей вважає, що дієта – це протистояння сили волі та спокуси, але все складніше. Адже на боці калорійних смаколиків і наш внутрішній "ваговий термостат", що намагається втримати нас у сет-пойнті, і система винагородження в мозку, котра робить насолоду від їжі ще гострішою.

Неточність підрахунку калорій

Це процес стресовий, проте результат не завжди точний. Цифри, які ми жадібно читаємо на звороті пакунків з продуктами, дуже приблизні. А похибка в якісь 5% у балансі спожитої та витраченої енергії з часом може призвести до суттєвого збільшення ваги.

До того ж, виробники часто лукавлять, позиціонуючи свої продукти як низькокалорійні та страшенно здорові й поживні.

Скидання та набір ваги може перетворитися на безкінечний цикл

Підтримання стабільної ваги може стати проектом у життя завдовжки і для більшості людей - дуже непростим. Дієти здатні давати ефект, проте потім ми можемо тільки те й робити, що "ганяти" туди-сюди одну й ту саму кількість кілограмів, підсумовує нейробіолог.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Россия готовится к войне

Россия проводит сейчас масштабные военные учения в Белоруссии, которая — что весьма важно — находится на границе с прибалтийскими государствами и Польшей, то ест....

Це може бути цікавим

Судебная реформа: станет ли правосудие доступным для граждан

Более того, доступ к судопроизводству усложнится, считает активист ОО «Соціальний рух», юрист Виталий Дудин....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Астрономы нашли уникальный двойной астероид-комету

Астероид 2006 VW139 (288P) был открыт в 2006 г....