Сигарети в Україні коштуватимуть 80-90 грн

До того ж така ініціатива покликана поповнити бюджет за рахунок курців мінімум на 100 млрд грн і боротися з контрабандою дешевих українських сигарет в західні країни, пише Сегодня.

Як і чому в Україні підвищують вартість сигарет

З 2008 по 2015 рік середня ставка акцизу на пачку сигарет збільшилася в 14 разів, а доходи держбюджету від шкідливої ​​звички українців зросли з 3,5 млрд. грн до 22 млрд. грн відповідно. Разом з цим в Україні за цей період зменшився рівень поширення куріння з 25,6% до 18,4%. Але ставки на підакцизні товари в Україні значно нижче, ніж в європейських країнах. Зокрема на тютюнові вироби - в шість разів.

Згідно з проектом Міністерства фінансів №5132, в 2017 році середня ціна пачки сигарет зросте на три гривні - з 15 грн до 18 грн. Але при цьому вартість сигарет в Україні все одно буде залишатися нижче, ніж в сусідніх країнах.

Тільки до 2024 року, при щорічному підвищенні ставки акцизу, вартість українських сигарет досягне мінімального рівня країн ЄС - 90 євро за 1000 сигарет.

Також очікується скорочення ринку до 40 млрд сигарет за рахунок зменшення споживання тютюну і контрабанди з України. Але рівень доходів в бюджет від акцизного збору сигарет не зменшиться, а навпаки - зросте до 100 млрд. грн на рік.

-У 2008 році українці викурили 125 млрд штук сигарет, в 2015 - 73 млрд штук. Ми стали палити менше і доведено, що підвищення акцизів - корисно для держави. З одного боку вона отримує більше доходів: у 2008 році бюджет отримав 3,5 млрд. грн, в 2015 - 22 млрд. грн, з іншого - зменшується вживання тютюну і витрат на лікування курців.  - зазначає голова українського центру контролю над тютюном ГО"Життя" Андрій Скіпальський.

Підвищення тютюнових акцизів - одна з умов Угоди про асоціацію з ЄС - привести ставки акцизу на тютюн до мінімального рівня країн Євросоюзу.

Крім того, Україна ратифікувала в 2006 році конвенцію ВООЗ по боротьбі проти тютюну, згідно з якою країна повинна зменшити поширеність куріння, в тому числі і за допомогою податкових інструментів.

В Україні блокують законопроекти проти поширення куріння

Незважаючи на те, що рівень куріння в Україні падає, експерти відзначають, в Україні ще багато роботи по боротьбі з курінням. Наприклад, у Верховній Раді вже більше року блокується законопроект №2820 про внесення змін до установ охорони законодавства.

Вимога закону - збільшити зображення про шкоду куріння з 50% до 65% на пачці і переміщення його на верх пачки, а також заборона ароматизованих сигаретів і врегулювання продажу електронних сигарет.

Експерти відзначають, що на упаковках електронних сигарет повинна вказуватися інформація про ризики для здоров'я.

-Законопроект відповідає директиві 2014/40 Європейського союзу, але в Україні він уже півтора року блокується податковим комітетом. Серед вимог - зобов'язати виробника повідомляти про склад сигарети і диму, який утворюється при курінні і повна заборона тютюну в інтернеті. Також в законі прописані механізми врегулювання продажу електронних сигарет. Виробник повинен попереджати курця про небезпеку для здоров'я і від такої сигарети, - розповідає експерт українського центру контролю над тютюном ГО"Життя" Оксана Тотовицького.

Ще один законопроект, який повинен обмежити поширення куріння - №4030а. Він забороняє розміщувати тютюнові вироби на вітринах кіосків і магазинів. Варто відзначити, така норма вже діє не тільки в країнах ЄС, а й у Білорусі та Росії.

Серед вимог законопроекту - зробити все офіси, підприємства, готелі та вокзали на 100% вільними від куріння. А також підняти штраф за куріння в громадських місцях з 51-170 гривень до 340 грн.

-Зараз кіоски заліплені пачками сигарет. У багатьох країнах це заборонено. У тих же Росії та Білорусі - вони всі заховані. Всі ці заходи відповідають міжнародним нормам. Законопроект 4030а забороняє розміщувати сигарети на вітринах, - додає Оксана Тотовицького.

Вартість сигарет в інших країнах

Найдорожчі сигарети в Великобританії - 10,10 євро і Норвегії 10,75 євро. У Франції сигарети коштують від 6,75 євро за пачку.

Це досить дорого, особливо якщо врахувати, що в декількох межуючих з нею країнах вони суттєво дешевше (в середньому 3,5 долара) і контрабанда тютюну до Франції процвітає незважаючи на всі зусилля влади.

В Австрії ціни на сигарети починаються від 4,48 євро за пачку. У Німеччині та Іспанії середня ціна за пачку сигарет в порівнянні з Великобританією невелика - 5,34 і 4,44 євро відповідно. Але є додаткові обмеження: в Німеччині курити дозволено лише в спеціальних місцях, за порушення цієї норми загрожує штраф в 1000 євро.

А в Іспанії сигарети можна купити тільки в спеціалізованих магазинах, які працюють до 19:00.

Одні з найнижчих цін в ЄС на сигарети в Болгарії - 2,42 євро і в Чехії - 2,95 євро. Також низькі ціни на тютюнові вироби в балканських країнах, що не входять в ЄС: в Македонії - 1,09 євро, в Сербії - 1,63 євро, в Албанії - 1,79 євро. Але найдешевші сигарети - в пострадянських країнах.

У Білорусі та Україні середня вартість пачки сигарет - 0,58 євро, в Молдові - 0,66 євро, в Росії - 0,83 євро.

Куди йдуть гроші з акцизу на тютюнові вироби?

За розрахунками експертів, підвищення ставки акцизу на сигарети дозволить отримати у 2017 році дохід в бюджет країни на рівні 36-39 млрд. грн. При цьому очікується, що в 2016 доходи від тютюнових акцизів складуть 30-32 млрд. гривень.

Підвищення акцизу в першу чергу вигідно державі за рахунок поповнення бюджету, і громадянам за рахунок підвищення тривалості життя, оскільки курці в середньому живуть на 10 років менше.

У цьому році у Верховній Раді зареєстрований законопроект №5130 про внесення змін до Податкового кодексу. При розробці законопроекту ми керувалися рекомендаціями Світового банку. Ми вибрали варіант, який є найбільш оптимальним. Він передбачає збільшення специфічної і адвалерної ставки до 30% і 15% відповідно.

-Метою цього законопроекту, по-перше, є збільшення податкових надходжень. Близько дев'яти млрд. грн додаткових надходжень очікується в результаті такого підвищення. Кошти можуть бути спрямовані в галузі, які вимагають додаткового фінансування.По-друге, це адаптація національного законодавства до норм європейського законодавства  На практиці, термін адаптації ставок держав ЄС становив 10-15 років. Зараз ми тільки на початку шляху до приведення тютюнового акцизу до мінімального європейського, - зазначає Заступник начальника Управління податкової політики Міністерства фінансів Анатолій Наврада.

Поки що акцизний збір з сигарет просто розчиняється держбюджеті і не має цільового призначення. Але в Україні розглядається можливість направити гроші, отримані з курців на охорону здоров'я.

За словами заступника міністра охорони здоров'я Павла Ковтонюка, у багатьох країнах тютюновий акциз фінансує медицину. Але дане рішення потребує політичної волі з боку прем'єр-міністра та Міністерства фінансів.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Какие продукты повышают умственные способности

Йод – один из важнейших микроэлементов, которые должны присутствовать в любой диете....

Це може бути цікавим

Судебная реформа: станет ли правосудие доступным для граждан

Более того, доступ к судопроизводству усложнится, считает активист ОО «Соціальний рух», юрист Виталий Дудин....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Київрада підтримала створення муніципальної охорони

Київська міська рада підтримала створення комунального підприємства "Муніципальна охорона", повідомляє прес-служба столичної адміністрації....