Антиросійський пакет: що трапиться, коли Україна порве з СНД

У понеділок, 10 жовтня, директор політичного департаменту МЗС Олексій Макєєв заявив, що Україна буде намагатися вийти з окремих угод в рамках СНД — тих, що не приносять користі Українській державі. Опитані "Апострофом" депутати, дипломати та експерти здебільшого погодилися з цією думкою, пояснюючи, що СНД не працює в інтересах України. Більше того, деякі відстоюють думку, що таке рішення повинно прийматися без огляду на значимість окремих угод зі Співдружністю або й зовсім в пакеті із запровадженням віз з Росією і розривом дипломатичних відносин з РФ.

10 жовтня керівник політичного департаменту МЗС України Олексій Макєєв в інтерв'ю одному з телеканалів анонсував ймовірний вихід України зі складу СНД. Він заявив, що Україна спробує вийти з низки угод зі Співдружністю Незалежних Держав з мінімальними втратами. Ті документи, які "працюють на Україну", Київ буде намагатися зберегти.

Це питання порушується далеко не вперше. Дискусія резонно активізувалася в березні 2014 року, коли Росія анексувала Крим. Але врешті-решт Україна вирішила не припиняти участь у СНД. У 2015 році в МЗС зізналися, що бажають зберегти мінімальний рівень співпраці не з РФ, але з іншими країнами СНД. Тоді в міністерстві у відповідь на запит "Апострофу" констатували, що Київ звів свою політичну присутність у СНД до мінімуму.

Голова комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганна Гопко розповіла "Апострофу", що 60 угод, які діють між СНД і Україною, будуть переглянуті найближчим часом.

"Треба просто зрозуміти, чи потрібні Україні угоди щодо пенсійного забезпечення, визнання дипломів, роботи дипслужб. МЗС і особисто міністр Павло Клімкін обіцяв підготувати нам на комітет аналітику, тому що є, як ви знаєте, законопроекти щодо виходу з СНД. І навіть є підтримка комітету, щоб такий законопроект розглядати. Тому розраховуємо, що будуть вже не просто заяви, аналіз та інвентаризація угод, які себе вже давно вичерпали", — пояснила Гопко. Вона також зазначила, що Україна вже давно не включається в роботу всіх органів СНД і тому не платить жодних внесків.

Аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Євген Ярошенко нагадав "Апострофу", що Україна підписала угоду про створення СНД ще в 1991 році, проте не підписала і не ратифікувала статут цієї організації. "Тому виникає цікава ситуація, коли Україна де-юре не є дійсним членом СНД, але як засновник має ті самі права, що і члени Співдружності", — сказав він.

Рішення не підписувати статут Ярошенко вважає цілком логічним: воно пояснюється планами учасників створити наднаціональні органи, які обмежували б суверенітет України.

В контексті російської агресії в Україні Ярошенко зазначив, що Грузія подала заявку на вихід з СНД вже через кілька днів після російського вторгнення. На думку експерта, організація не має зараз практичної цінності і для України, тому вихід або невихід з неї суттєво нічого не змінить, оскільки Київ з пострадянськими державами підтримує двосторонні відносини.

"З іншого боку, поки Україна залишається в рамках СНД у певному статусі, це дає їй теоретичну можливість створювати альтернативний Росії центр ваги. Якщо Україна вийде з СНД, це буде означати, що іншим країнам буде складніше співпрацювати, щоб якось стримувати Росію. Тому Україні слід було б спочатку використовувати цю платформу, щоб зміцнити відносини з колишніми радянськими країнами", — вважає Ярошенко.

А на думку заступника голови комітету Верховної Ради у закордонних справах Ігоря Гузя, розрив відносин з СНД може супроводжуватися розривом дипломатичних відносин з Росією і запровадженням візового режиму з цією державою. "З СНД потрібно порвати — це моя суб'єктивна точка зору. Ми не можемо бути в Співдружності Незалежних Держав з агресором. Запровадження візового режиму з Росією, вихід з СНД, розрив дипломатичних відносин (РФ) — це такі антиросійські дії, тому що в СНД гегемоном є Росія. І фактично всі рішення цієї структури приймаються на догоду цій державі. Мені здається, що наша країна повинна зробити ставку на переорієнтацію. Цього боятися не варто", — резюмував Гузь.

Гопко, у свою чергу, зазначила, що в рамках профільного комітету Верховної Ради народні депутати і дипломати спробують виробити чітку стратегію у цьому питанні, щоб заяви політиків або МЗС надалі "не були ситуативними і фрагментарними".

На думку колишнього посла України у Великій Британії і в минулому тимчасово виконуючого обов'язки міністра закордонних справ Володимира Хандогія, на цей момент СНД не працює в інтересах України, і тому однозначно треба приймати рішення про вихід з організації. Україна, також зазначив він, підтримує двосторонні відносини з країнами Співдружності, тому вихід із союзу не матиме негативного впливу на діалог з Казахстаном, Азербайджаном та іншими. Тим більше, що Україна вже не бере участь у "посиденьках" СНД.

"Якщо ми почнемо зараз аналізувати угоди, міркувати - залишати щось або не залишати, ми знову будемо тупцювати на місці. Сумніваюся, що там є щось, без чого ми не можемо прожити. Треба приймати політичне рішення, як це зробила Грузія свого часу", — вважає дипломат.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

На вулиці Теліги перекинулося авто, двоє постраждалих

По вул. Олени Теліги в Києві сталася ДТП, в якій постраждали водій та пасажир....

Це може бути цікавим

Тренер "Динамо" відверто висловився про гру без уболівальників

Головний тренер "Динамо" Олександр Хацкевич висловився про домашній матч киян проти "Вереса", який пройшов при порожніх трибунах....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Китай принял жесткие меры по торговле с КНДР

Китай полностью запрещает поставки текстиля из КНДР, а также ограничивает продажу энергоносителей этому государству в ответ на ядерные испытания Пхеньяна, провед....