Як правильно загартовуватися?

Як насправді кожен може почати загартовуватися і чому більшість роблять це неправильно

Середина осені – початок сезону захворювань, стверджують лікарі. А от люди загартовані їм заперечують. Для них середина осені – саме час почати загартовуватися, аби хвороби вас оминули.

Проте у більшості загартування  викликає мало приємних емоцій. Люди загартовані стверджують, що це – одна з найприємніших процедур. Головне знати і дотримуватися певних правил.

“Морж” з 18-річним стажем, філософ та викладач Олександр Кривоносов поділився з Еспресо.TV своїм досвідом та правилами, яких він вже багато років дотримується та які розповідає своїм студентам. Саме їх щороку він залучає до загартовування.

Його методи та підходи прокоментували Отто Стойка, головний лікар Київського міського центру здоров’я, та лікар-кардіолог Вікторія Форосенко.

Тож ви дізнаєтеся, як насправді кожен може почати загартовуватися і чому більшість роблять це неправильно

Загартовування - це профілактичні заходи, які спрямовані на підвищення опірності організму несприятливим факторам навколишнього середовища.

Оздоровче загартовування допомагає організму адаптуватися до умов зовнішнього середовища. Тобто загартований організм навіть при значних коливаннях температури підтримує температуру внутрішніх органів у досить вузьких межах.

Наприклад, при різкому зниженні або підвищенні температури зовнішнього середовища загартований організм різко відреагує звуженням або розширенням судин на загрозу і обмежить або підвищить тепловіддачу. Тоді як незагартований організм не зможе так швидко відреагувати і отримає переохолодження чи перегрівання.

Більшість із нас думає, що загартовуватися треба в холодну зиму, коли на землі сніг, а вона вкрита кригою. Насправді є різні види загартовування.

Аеротерапія - загартовування повітрям. Це один з найприємніших видів загартовування. Включає в себе повітряні ванни і довгі прогулянки на свіжому повітрі. Свіже повітря загартовує організм шляхом охолодження шкірних рецепторів і нервових закінчень слизової і тим самим удосконалює терморегуляцію організму.

Геліотерапія - загартовування сонцем. Таке загартовування підвищує стійкість нервової системи, прискорює обмінні процеси організму, підвищує опірність організму, покращує кровообіг, покращує роботу м'язової системи, має тонізуючу дію майже на всі функції організму.

Але ні в якому разі не можна допускати опіків, перегріву і теплових ударів.

Ходіння босоніж. Цей вид загартовування корисний і дітям, і дорослим. На стопах людини знаходиться велика кількість біологічно активних точок, які при ходінні босоніж стимулюються і допомагають нормалізувати роботу багатьох органів і систем організму.

Загартовування водою. При водному загартовування циркуляція крові в організмі відбувається інтенсивніше, приносячи органам і системам організму додатковий кисень і поживні речовини. Загартовування водою можна розділити на кілька видів: обтирання, обливання, лікувальне купання і моржування.

Так сталося, що саме останній пункт більшість згадує при слові загартовування і майже ніхто не згадує, що повітряні ванни, сонячні промені – це приємні і, водночас, корисні способи загартувати організм, доступні всім.

Олександр Кривоносов наголошує, що справжнє загартовування – це поєднання  4 складових:

1. Природа

Загартовуватися треба на вулиці, а не в квартирі. У ванній можна зробити тільки одну річ - контрастний душ. У ванній ми стоїмо не на землі, а в чавунній  чи залізній посудині. І вода у нас тече по трубах залізних – це мертва вода. І тому дуже багато випадків, коли людина починає своє загартовування в домашніх умовах і хворіє.

Загартовуватися водою треба по-іншому. Ви виходите ранком на вулицю біля під’їзду, берете відро води, яку набираєте ввечері, і ківшиком поливаєте собі ноги від колін донизу. І вже через 2-3 тижні ви можете взяти відро води і, знявши халат, щоб це було швидше, вилити на себе відро.

2. Поступовість

Починати бажано тоді, коли за вікном температура 20-25, вода 18-20 градусів. Не потрібно одразу лізти у воду. Для початку потрібно призвичаїти тіло до навколишньої температури. А це можливо завдяки фізичним вправам та невеликій пробіжці.

Якщо ви психологічно та фізично готові, а на вулиці  не зовсім холодно, можна роззутися і походити босоніж по землі. Але зовсім небагато для першого разу.

Знайомство з водою Олександр Кривоносов радить починати також із поступового занурення рук та ніг. Намочіть руки по лікті, зайдіть у воду по щиколотки або по коліно, і цього вистачить для першого разу.

Головний лікар Київського міського центру здоров’я Отто Стойка також радив би починати оздоровлювати себе загартовуванням саме з обливання ніг, рук холодною водою. Можна це робити фрагментально, можна приймати холодний душ. І продовжувати це робити на природі. Наприклад, виходити босоніж на берег водоймища, помочити ноги, походити по коліна у холодній воді.

Лікар-кардіолог Вікторія Форосенко погоджується, але застерігає, що на тлі різкого спазму судин можуть бути і втрата свідомості, і серцевий напад, і різкий спазм дихальних шляхів.

Є навіть такий термін “сухе утоплення”, коли при різкому перепаді температури у воді спазмуються дихальні шляхи, і людина не може дихнути не від того, що вода потрапила в дихальні шляхи, а від того, що йде тотальний спазм, тому потрібно бути обережними.

3. Постійність

Отто Стойка наголошує, що загартовуватися треба з періодичною постійністю. Робити ці процедури варто щоденно, але короткочасно. Не треба це сприймати як літне купання. Олександр Кривоносов також погоджується, що загартування – це не справа одного дня.

Тим, хто починає і кидає, не вистачає цілеспрямованості. Загартовування вимагає дисципліни. Організм до поганих речей (нікотину, алкоголю) звикає так само, як і до хорошого. І коли ви шляхом загартовування відкриваєте для організму шлюзи здоров’я, а потім їх раптово закриваєте, організму це дуже не подобається. Тоді кажуть, що загартовування було невдале, адже після нього “вилізли” всі хвороби.

Насправді ці захворювання у людини були до цього, а з початком загартовування організм просто почав з ними боротися, і вони загострилися. Тому повинна бути система, дисципліна.

4. Правила

Є правила, які допоможуть уникнути неприємностей під час загартовування. Наприклад, коли ви купаєтеся, не можна, вийшовши з води, обтиратися. Це не означає, що ви повинні ходити мокрим у холод.

Одягнутися можна, але не обтиратися рушником. Тому що зимою, обтираючись, ви робите собі опік. Можна обмокнути воду рушником, але теж дуже обережно. Краще – загорнутися у сухий рушник чи одяг.

Треба одягнути одразу шапку та черевики. Голова і ноги мають бути в теплі. Після занурення одразу не варто сідати і відпочивати, а походити, аби не змерзнути. А от після пробіжки чи після фізичних вправ, якщо ви плануєте й далі перебувати на вулиці, краще перевдягнутися. Змокрілий від поту одяг варто змінити.

Перед загартовуванням не варто наїдатися. Краще, щоб шлунок був напівпорожнім. Опісля - можна з’їсти овочі чи фрукти, але не наїдатися. Це – сприятиме кращому очищенню організму та вашому схудненню.

Можна випити воду, а краще – трав’яний чай, який варто приготувати заздалегідь.

 А головне, і у цьому згодні всі експерти, загартовування – має бути приємним для вас. Окрім того, варто пам’ятати, що загартовування – це лише допомога у подоланні хвороб та зміцненні організму. Але ні в якому разі не можна замінювати лікування загартовуванням.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

​У Києві хочуть створити муніципальну охорону

Київська міськрада підтримала рішення створити комунальне підприємство "Муніципальна охорона"....

Це може бути цікавим

Дніпро на межі: Чому посередині головної річки країни можна гуляти по коліно у воді

Прогулянка по коліно у воді посередині Дніпра в Києві стала реальністю....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Ветеранам АТО выделили землю на свалке Киевщины

Ветеранам АТО из Киевского гарнизона выделили земельные участки на свалке....