Консульства України та РФ не готові до візового режиму

Угоду про безвізові поїздки громадян між Україною та Росією Київ може розірвати в односторонньому порядку і без переговорів. Чого більше в цьому кроці: популізму чи прагматизму, DW з’ясовувала в експертів.

Після арешту в Москві українського журналіста Романа Сущенка в Україні з новою силою спалахнула дискусія про запровадження візового режиму з Росією. Поки Верховна Рада з ініціативи спікера Андрія Парубія збирається голосувати за відповідну постанову, думки експертів з цього приводу розійшлися.

Безвізовий режим - лише для дружніх держав

Екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко не пригадує жодного випадку в новітній українській історії, коли б  Київ в односторонньому порядку скасував візовий режим з іншою країною. "Бо ніколи не траплялося, що країна-гарант нашої безпеки анексувала частину української території і починала б проти нас війну", - зауважив Огризко у коментарі DW. Він переконаний, що у випадку з Росією цей крок стане належною відповіддю на дії держави-агресора. "Адже ми знаємо, що відсутність віз - це прямий канал інфільтрації в Україну тих елементів, які прибувають до нас з Росії зовсім не з дружніми почуттями", - додає дипломат.

Після арешту в Росії українського журналіста Романа Сущенка (фото) в Україні спалахнула дискусія про скасування безвізового режиму з РФ

Огризко сподівається, що введення візового режиму з Росією, можливо, стане першою реакцією української влади на дипломатичному рівні на дії держави-агресора. На запитання DW, чи не запізнілою виглядатиме така реакція, відповідає прислів’ям: "Ліпше пізно, ніж ніколи".

Україна та Росія уклали міжурядову угоду про безвізові поїздки громадян у 1997 році. Сьогодні дія цієї угоди може бути припинена рішенням однієї зі сторін, без будь-яких попередніх двосторонніх переговорів, пояснює Огризко. "Для цього достатньо рішення Верховної Ради та політичної волі, але якщо політична воля буде відсутня, тоді ми чіплятимемося за різні юридичні гачки", - каже український дипломат.

Якщо Україна в односторонньому порядку скасує угоду з Росією про безвізові поїздки громадян, то ця угода автоматично припинить свою дію, а отже візовий режим запрацює в обидва напрямки, тобто і щодо українців, які хочуть їхати до РФ.

А як бути заробітчанам?

За різними підрахунками, на території Росії зараз тимчасово проживає чи працює близько двох мільйонів українців. І головним аргументом противників скасування безвізового режиму з РФ є захист інтересів цих громадян. Але Огризко вважає, що реальної кількості українських заробітчан у РФ ніхто не знає. На його думку, певним політичним силам в Україні вигідно на цьому спекулювати. Екс-міністр наголошує, що угода про безвізові поїздки не регулює умови проживання і роботи тих українців, які тимчасово працюють в РФ. "Вони отримують право на працевлаштування, яке продовжується через певний термін, і до "безвізу" це жодного стосунку не має", - наголошує Огризко.

Проте старший аналітик Української ради з міжнародних відносин Володимир Денисюк не радить скасовувати безвізовий режим з Росією. Оскільки українцям у такому разі теж доведеться отримувати візи для в'їзду на територію Росії, він не виключає максимального ускладнення цього процесу. "Уявіть собі черги, які вишикуються перед російськими  консульствами в Києві, Одесі, Львові? Та російські дипломати зумисне ускладнять процес отримання віз, а відповідальність перекладуть на український уряд, мовляв, дивіться, вони цього самі хотіли", - прогнозує Денисюк.

Кілометрові черги

Експерт нагадує про досвід Молдови. Торік Росія депортувала 30 тисяч молдовських заробітчан, звинувативши їх у порушенні режиму перебування на своїй території. "Ці люди, повернувшись до Молдови, вийшли на антиурядові акції протесту, бо нічого іншого, ніж Росія, в своєму житті не бачили, і створили в країні передреволюційну ситуацію", - розповідає Денисюк. Експерт також вважає, що скасування безвізових поїздок для росіян - крок, можливо, і потрібний, але дуже запізнілий, особливо зараз, "коли триває мінський процес і "гаряча фаза" конфлікту на Донбасі минула".

За українськими візами повинні будуть звертатися й сотні тисяч росіян, які їдуть в Україну до своїх родичів. Проте у консульських установах України в РФ наразі катастрофічно бракує кадрів. Як сказав у розмові з DW співробітник консульського департаменту українського міністерства закордонних справ, за останні два роки штат українських диппредставництв у Росії було скорочено майже втричі й вони функціонують там у надзвичайному режимі. "Впродовж консульського прийому в робочі часи дипломати можуть прийняти щонайбільше 300 громадян, і якщо ми введемо візи для росіян, то за сьогоднішніх обставин у Росії до наших консульств стоятимуть кілометрові черги", - застерігає дипломат.

джерело: dw.com

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Украинка Анна Музычук выиграла чемпионат Европы по быстрым шахматам

Музычук получила 7 побед, 4 раза сыграв вничью....

Це може бути цікавим

У Києві затримали опозиційну журналістку з Казахстану

В українській столиці затримали журналістку і громадську діячку з Казахстану Жанару Ахмет, яка втекла зі своєї країни через переслідування з боку режиму Назараба....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Стало відомо, за що будуть позбавляти статусу учасника бойових дій

До постанови Кабінету Міністрів України внесено зміни, які визначають причини позбавлення статусу учасника бойових дій....