Процес реформ в Україні може затягнутись на десятиліття

Українська влада втратила можливість провести стрімкі й успішні реформи, констатує експерт Європейської ради міжнародних відносин.

Євросоюз повинен відверто і чітко говорити про недоліки реформ в Україні та публічно називати імена тих українських політиків, які несуть відповідальність за їх гальмування. Лише у такий спосіб можна досягнути суттєвого прогресу в процесі реформ. Таких висновків дійшов автор аналітичного звіту "Як Європа підтримує транcформацію України", старший науковий співробітник Європейської ради міжнародних відносин (ECFR) Густав Грессель. Звіт, підготовлений за сприяння посольства Швеції в Україні, автор презентував широкому загалу в Києві у четвер, 6 жовтня.

"Вікно можливостей" вже зачинене

У своїй роботі Грессель проаналізував хід системних реформ в Україні за останні два роки, а також роль, яку відіграють у цьому процесі європейські інституції, та зусилля української влади у їх реалізації. Аналітик приходить до висновку, що вже наприкінці 2015 року стало зрозуміло, що момент істини для реформ, який виник в Україні відразу після революційних подій на Майдані, згас. "Старі звички у веденні політики повернулися, вікно можливостей для швидких і радикальних змін в Україні, схоже, зачинилося", - вважає експерт.

На його думку, провина за затримку реформ частково лежить на президентові Порошенку та екс-прем'єр-міністрі Яценюку. Чинний президент не поспішав з реформами правоохоронних органів та судової системи, а колишній глава українського уряду більше дбав про інтереси своїх партнерів в енергетичному секторі та великому бізнесі, наголосив Грессель.

Надія ще є

"Проте незважаючи на це, реформи в Україні - не безнадійна справа, а трансформація цієї країни у демократичну державу з ринковою економікою не приречена на провал", - заявив Грессель під час презентації звіту. На його думку, прогрес перетворень в Україні напряму пов'язаний зі ступенем тиску, який чинить ЄС на український уряд, нагадуючи про необхідність реформ. Проаналізувавши реформування всіх секторів економіки України, експерт вважає найбільш успішними зміни в оборонному, банківському та сільськогосподарському секторах, проте він різко критикує темпи судової та адміністративної реформ.

Євросоюз та його країни-члени надавали і надають українським реформам фінансову та експертну допомогу. Так, у 2014 році ЄС виділив 3,16 мільярда євро, а у 2015-16 роках - 1,8 мільярда євро на макрофінансову допомогу. Найбільшими донорами серед країн ЄС за минулий рік була Німеччина, яка виділила Україні 700 мільйонів євро, і Польща - зі 100 мільйонами євро. Наразі в Україні діє понад 400 програм ЄС та країн його членів.

Проте, як зауважив посол Швеції в Україні Мартін Хагстрем, який взяв участь у презентації звіту, європейським партнерам і донорам дуже важливо бачити в Україні людей, відданих реформам, особливо в регіонах. "Якщо таких партнерів немає, то неважливо, скільки грошей виділить ЄС, реформи однаково не спрацюють", - переконаний посол.

Євросоюз витратив багато зайвих дипломатичних зусиль на мінський процес, натомість щоб скерувати їх на українську владу. "Мінський процес - це лише інструмент для підтримання діалогу між ворогуючими сторонами, але це не чітка дорожня карта для пошуку мирного рішення для конфлікту на сході України", - наголосив Грессель. Однією з найбільших помилок Євросоюзу щодо України експерт називає відтермінування безвізового режиму через кризу біженців у ЄС, попри факт, що Київ виконав усі необхідні вимоги. "Блокування візової лібералізації завдало великої шкоди авторитету як ЄС, так і українських реформаторів", - дійшов висновку експерт.

Процес реформ може затягтися

У звіті також автор згадує про те, що в деяких країнах ЄС спостерігається так звана втома від України. Проте координаційний радник Делегації ЄС в Україні Ендрю Хілл, який також був присутній на заході, запевнив, що для Євросоюзу та для більшості його держав-членів Україна продовжує залишатися у перших рядках порядку денного. "У ЄС ніхто не забуває про свої зобов’язання перед Україною", - запевнив він.

Проте навіть за потужної підтримки Брюсселя і активної роботи команди відданих реформаторів  процес  дерадянизації України буде довгостроковим проектом, вважає Грессель. Причини цього - зарегульованість, хаотичний розподіл ресурсів, дублювання повноважень, а також надмірні пільги для державних службовців. "ЄС має запастися терпінням і силами, оскільки процес реформ в Україні триватиме щонайменше десять років", - прогнозує експерт.

джерело: dw.com

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Міс Туреччина втратила титул через дивний твіт

Переможниця конкурсу "Міс Туреччина" втратила корону після того, як організатори звернули увагу на один із її минулих твітів....

Це може бути цікавим

У Відні затримали одного з найбільш розшукуваних злочинців Європи

У столиці Австрії заарештували 39-річного громадянина Сомалі, який перебував у списку найбільш розшукуваних злочинців в країнах Євросоюзу....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

В Париже появится небоскреб, «переворачивающий» город

Последней разработкой известной архитектурной фирмы MAD Architects является небоскреб Mirage....