Клінтон переходить до дій: навіщо Порошенко поїхав до США

У понеділок, 19 вересня, Петро Порошенко провів у Нью-Йорку зустріч з кандидатом в президенти США Хілларі Клінтон. 20 або 21 вересня в кулуарах Генасамблеї ООН, яка зараз проходить в найбільшому американському місті, також має відбутися зустріч українського президента з його американським колегою Бараком Обамою. Однак експерти переважно дуже скептично сприймають перспективи такої зустрічі, відзначаючи, що завдання Обами незадовго до закінчення його строку — не наламати дров. При цьому вони відзначають, що Клінтон і Порошенко майже напевно були зацікавлені у продуктивній бесіді.

Увечері 19 вересня (за нью-йоркським часом, яке відстає від київського на 7 годин) Петро Порошенко зустрівся з кандидатом у президенти США Хілларі Клінтон. Про цю зустріч на сайті Адміністрації президента повідомили, що Порошенко і Клінтон обговорили ситуацію на Донбасі, досягнувши порозуміння в тому, що для протидії агресивній політиці Москви необхідно зміцнювати трансатлантичну єдність і солідарність з Україною. Також сторони обмінялися компліментами: Порошенко подякував Клінтон за постійну і тверду підтримку України, а кандидат в президенти, у свою чергу, відзначила прогрес Києва у просуванні реформ.

71-а сесія Генеральної асамблеї ООН, з нагоди якої Петро Порошенко і прибув до США, відкрилася 13 вересня. Загальні дебати починаються у вівторок, 20 вересня, і завершаться 26 вересня. Однак український президент залишить США вже 21 вересня. Тому анонсована раніше зустріч Порошенка з Бараком Обамою повинна відбутися в кулуарах Генасамблеї саме у вівторок або середу. Поки ж глава держави виступив на Саміті ООН по біженцям і мігрантам, зустрівся з представниками української та єврейської громад США, екс-президентом США і чоловіком Хілларі Клінтон Біллом Клінтоном, представниками бізнесу та політичних кіл в Раді з міжнародних відносин. На першу половину середи 21 вересня заплановано виступ Петра Порошенка в рамках сесії Генасамблеї. Глава України також має зустрітися з лідерами Аргентини, Нової Зеландії, Туреччини, Японії та інших країн. Вже відбулася розмова з еміром Катару Тамімом бін Хамадом Аль Тані.

Адміністрація президента України планувала провести зустрічі Петра Порошенка з кандидатами в президенти США від обох головних партій. Але Дональд Трамп, очевидно, на запрошення не відповів.

Американіст і член правління центру "Українська призма" Юлія Курнишова переконана, що зустріч Петра Порошенка з Бараком Обамою, якщо і відбудеться, буде носити виключно формальний характер: "Це буде суто символічно. Не думаю, що вони встигнуть обговорити якісь питання". На думку Курнишової, символічно, що Клінтон першою зустрілася з Порошенком. Таким чином вона вже переходить до дій, і правильно, як зазначила експерт, що це робиться ще до самих виборів.

Курнишова окремо відзначила і те, яке значення може мати візит українського президента на сесію Генасамблеї ООН. "Він потрібен з тієї точки зору, що зараз в ООН ухвалення будь-яких вигідних для України рішень за допомогою Ради Безпеки є неможливим. Тому що Росія блокує будь-які рішення. Залишається запасний шлях — через Генеральну асамблею. Але це дуже непроста робота, тому що треба зібрати дві третини голосів. Але Україні слід переглянути свої пріоритети в ООН. Саме Генасамблея — наш шанс".

На думку експерта, вкрай необхідно, щоб Україна у зв'язку з рішенням Верховної Ради України підняла на сесії Генасамблеї ООН питання про визнання Держдуми РФ нелегітимною. "Це крок до визнання Росії країною-агресором. Це ллє воду на млин запуску процесу спочатку визнання Росії порушником міжнародного права, а потім і неправомірність її дій в Україні. Таким чином може накопичитися "критична маса аргументів, щоб вийти на Генасамблею з пропозицією визнати Росію країною-агресором", — сказала Курнишова.

Директор Центру дослідження Східної Європи у Вашингтоні Микола Воробйов вважає, що зустріч Порошенка з Клінтон — у будь-якому випадку хороший сигнал для України. "Можливо, вони обговорили подальшу стратегію щодо України. І цю зустріч треба було провести вже давно. Оскільки найближчі дебати кандидатів у президенти будуть 24 вересня, і далі буде всього три раунди, є сенс включати в порядок Україну, щоб кандидат від Демократичної партії могла згадати про російську агресію", — сказав він.

За словами Воробйова, найближчим часом в США почнеться "боротьба компроматів", яка фактично і визначить результат виборів, оскільки кандидати будуть намагатися нанести максимальної шкоди супернику. "На місці президента я б не тільки дав Клінтон якісь рекомендації з приводу України, але і передав би розслідування НАБУ і факти з приводу корупції Манафорта, який працював з Януковичем і нібито отримував від нього готівку в якості оплати праці, не сплачуючи податки. Це також може бути використано", — додав Воробйов.

Щодо питання постачання озброєнь для України Воробйов підкреслив, що Клінтон не виключає такої можливості у разі ескалації на Донбасі. Але цілком можливо, сказав директор центру, що Україна може його отримати не безкоштовно. "З іншого боку, я не впевнений, що логічно купувати зброю у США, входячи в топ-10 країн-експортерів озброєння", — зазначив він.

На думку Воробйова, з Бараком Обамою варто домовлятися про подальше виконання умови щодо документа, підписаного американським президентом — Ukraine Freedom Support Act. Він передбачає летальну і нелетальную збройну допомогу, але був виконаний поки не в повній мірі. "Завдання Обами зараз — досидіти цей термін і не підставити демократів", — додав експерт.

Олег Білоколос з фонду "Майдан закордонних справ" також вказав на корисність зустрічі Порошенка з Клінтон. "З одного боку, так, вона не є офіційною особою. Але все-таки вона розбирається в українській тематиці і в ході кампанії висловлювалася за підтримку України. В цьому плані обмін думками щодо України і Росії був дуже корисним. І вона в будь-якому випадку представляє американський істеблішмент, який в будь-яких умовах буде впливати на зовнішню політику США", — сказав міжнародник. При цьому Білоколос визнав, що Клінтон майже напевно уникала будь-яких обіцянок.

Експерт фонду зазначив, що важливим могло бути обговорення на зустрічі можливості отримання Клінтон голосів американців українського походження. "На цих виборах, як зазначають оглядачі, вони можуть відігравати велику роль. І тут є взаємна зацікавленість", — вважає Білоколос.

При цьому він не виключає будь-яких змін у політиці США при новому президентові: "Є дуже спрощений підхід: мовляв, прийде Трамп і здасть Україну Росії. Але в істеблішменті є недовіра до Росії, і будь-який президент не зможе ігнорувати ці думки".

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Начальник исправительной колонии покончил с собой

Накануне в Полицкой исправительной колонии №76, которая располагается в Ровенской области, застрелился заместитель начальника отдела охраны....

Це може бути цікавим

СБУ нашла новый компромат на Россию

Служба безопасности Украины и военные обнаружили оружие российского производства в районе проведения АТО....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Дніпро на межі: Чому посередині головної річки країни можна гуляти по коліно у воді

Прогулянка по коліно у воді посередині Дніпра в Києві стала реальністю....