МВФ надає Україні транш лише з політичних міркувань – експерт

Учора Міжнародний валютний фонд схвалив рішення про видачу наступного траншу у розмірі 1 млрд доларів для України. «Якби рішення про надання платежів формувалося на звичайних умовах надання позики, то воно було б негативним. Та політика взяла гору, й Україні подадуть ще один «рятувальний круг», – вважає Голова Правління Transparency International Хосе Уґас. Про це він написав у своєму блозі «Чи заслуговує Україна на новий транш?».

Він назвав Україну країною, яка має «правлячу еліту, скомпрометовану корупцією», і зазначив, що уряд країни не може почуватися задоволеним.

«Україна залишатиметься вразливою до корупції та захоплення влади, поки не налагодить свою економіку та не покінчить із безкарністю чиновників. Благополуччя країни залежить від інвестицій. Але наразі ані закордонні, ані національні інвестиції не потечуть до України, допоки судові інституції залишаються слабкими, а корупція є нормою», сказав Уґас.

Він нагадав, що лише один відсоток населення говорить, що довіряє судам. Для того, щоб судова система стала чесною та незалежною, потрібно припинити кумівство, увінчане олігархією, що діє безкарно протягом багатьох десятків років.

Також Уґас висловив сумнів, що з існуючими судами в Україні буде доведена до кінця справа проти екс-президента Віктора Януковича. «Факт, що справа Януковича не має успіху, є символічною ознакою того, що система не працює. Минулого тижня Державна служба фінансового моніторингу повідомила, що суми, присвоєні Януковичем, склали 7,5 млрд американських доларів. Під час нашої останньої зустрічі з Президентом Петром Порошенком він зобов’язався взяти справу Януковича під власний контроль. Вкрадені кошти мають бути повернені в Україну. Це відбудеться лише за умови, що Генеральна прокуратура проведе ефективне розслідування справи Януковича. Такі справи досить погано розслідуються судовою системою, що не відповідає нашим цілям, а Уряд затягує час реформування системи», резюмував Голова Правління ТІ.

Уґас зазначив, населення не довіряє судовій системі, зокрема й через те, що багатії можуть купити виправдувальні вироки, а бідні потрапити лише до в’язниці. Ресурсозабезпечений антикорупційний суд, прозорий і незалежний у своїй діяльності, був би хорошим початком для відновлення довіри людей.

На думку Голови Правління ТІ, антикорупційний суд може бути створений уже цієї осені з відповідними змінами у законодавстві. А про перші справи вже зможуть почути на початку 2017 року. Та зміни відбудуться лише в тому випадку, якщо на це буде політична воля. Донори, які надають міжнародну фінансову допомогу, мають приймати до уваги незалежність судової системи, а також створення функціональних антикорупційних судів.

«Абсолютно ясно, що і Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), і Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) потребують зміцнення», наголосив Уґас. Він підкреслив, що НАЗК на сьогодні має лише чотирьох з п’яти головних членів. З огляду на масштаби роботи обрання п’ятого члена є критично важливим.

Окрім того, Уґас назвав громадянське суспільство основним «органом», що здійснює зміни в Україні протягом багатьох років. І якби не тиск громадськості, він сумнівається, що з’явилася б система е-декларування.

«Система ще не є ідеальною, і фіксуються технічні збої. Але вона існує і дає можливості зобов’язати можновладців до підзвітності. Transparency International закликає НАЗК повною мірою виконувати свої функції незалежного адміністратора системи е-декларування», сказав борець із корупцією.

Наостанок він зазначив: державні органи повинні сприймати громадянське суспільство як свого союзника та брати до уваги його точки зору, особливо у сфері антикорупційної реформи. Це важливо тому, що МВФ та інші донори слідкують, як кошти, виділені Україні, будуть витрачатися. І Transparency International готова допомогти з таким контролем.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Вашингтон загнал президента России в угол

И приводит мнение одного из экспертов: «Если эти компании [Фейсбук, Гугл, Твиттер] утверждают, что они нейтральны, как любая телефонная компания или электрическая к....

Це може бути цікавим

У Львові звільнили чиновницю, затриману п'яною за кермом

Директора департаменту міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва Львівської облдержадміністрації Поліну Лі, яку вночі 14 жовтня зловили не....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

"ButterfFly of London" презентовали эксклюзивный косметологический аппарат в Украине

Презентация состоялась в отеле Hilton, Kyiv при поддержке телеканала "Первый Деловой", глянца "Woman Magazine", а также портала Absurdu....