Екологічна ситуація під Києвом на грані катастрофи

Експерти Грінпісу провели дослідження впливу Трипільської ТЕС на здоров’я людей. Результати жахають: грінпісівці прогнозують щорічну смерть 1250 осіб саме через викиди цієї станції. Плюс понад 233 тисячі випадків захворювань нижніх дихальних шляхів (легені), з яких 93 тисячі — у дітей.

Про це йдеться в матеріалі Урядового кур'єру.

За інформацією видання заслуговує уваги ще один документ Грінпісу — карта України, на якій відзначено середні рівні дрібнодисперсного пилу. Такий пил легко проникає через легені в організм і його дуже складно вивести. За даними підготовленої авторитетними світовими науковцями доповіді Global Burdenof Disease, такі частинки спричинили 49 тисяч передчасних смертей в Україні у 2013 році, а загальний рівень здоров’я населення істотно знизився.

Раніше такі показники офіційно не публікували, і навряд чи наші санепідемслужби зважувалися на такий крок. Адже середні рівні наявності цих частинок у Києві і його околицях є одними з найбільших в Україні, істотно перевищуючи максимально допустиму норму, прийняту ВООЗ. Ці частинки переносяться в повітрі на десятки кілометрів, потрапляють у ∂рунт, накопичуючись в ньому роками, а потім опиняються в овочах і фруктах, які ми вживаємо.

Незалежний інститут судових експертиз (НІСЕ) у червні 2016 року оприлюднив результати екологічної експертизи щодо впливу господарської діяльності Трипільської ТЕС на довкілля населених пунктів Обухівського району. Такі дослідження — річ дорога, вони передбачають високовартісні аналізи, використання електронного мікроскопа тощо. Тож гроші знайшли лише за кордоном, у Швейцарії, у фонді «Скорочення ризиків».

У звіті йдеться зокрема про те, що Трипільська ТЕС має істотний вплив на пилове забруднення атмосферного повітря населених пунктів у 15-кілометровій зоні навколо станції, до якої входять міста Обухів та Українка, села Дерев’яна, Червоне Перше, Щербанівка, Халеп’я, Таценки, Плюти. У цих населених пунктах виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій зважених часток у 4—20 разів. Фахівці класифікують атмосферне повітря як « дуже забруднене», а в більшій частині Трипілля і південно-західній частині Обухова як «екстремально забруднене».

У документі зазначено, що пилові частинки викидів Трипільської ТЕС з високою імовірністю призводять до захворювань дихальної системи людей, а також до канцерогенних (провокує ракові захворювання) і мутагенних (генетичні порушення у нащадків) ефектів.

Також фахівці НІСЕ, провівши аналіз ∂рунтового покриву, виявили перевищення у 2—8 разів регіональних фонових концентрацій миш’яку в межах житлової зони Українки, Трипілля, Плютів, Дерев’яної. Потрапляючи в організм у надмірних кількостях, миш’як викликає блювоту, сильні болі в животі, різке зневоднення організму, судоми, втрату свідомості, а також мутації ДНК. Ці симптоми добре відомі любителям детективів, особливо початку минулого сторіччя, коли отруєння миш’яком було популярним способом вкоротити комусь віку.

Що ж робити? Експерти радять негайно вдосконалити системи пилоочищення на Трипільській ТЕС та облаштувати стаціонарні пункти моніторингу атмосферного повітря в Обухові, Українці, Трипіллі. Також потрібна суцільна диспансеризація населення Обухова, Українки й прилеглих сіл.

На думку екоюриста Сергія Єленіна, кошти на встановлення нових фільтрів на Трипільській ТЕС у публічного акціонерного товариства «Центренерго», куди входить і Трипільська ТЕС, — є. «Усе залежить від бажання чиновників і керівників компанії, адже за 2016 рік доходи ПАТ «Центренерго» становили 9 мільярдів гривень. Вартість реконструкції і установки очисних фільтрів на Трипільській ТЕС директор станції оцінює в 750 мільйонів гривень, згадані процеси можуть тривати 2—3 роки. Тобто, якщо надавати 250 мільйонів гривень на рік, сума становитиме менше 3% річного обороту такої держструктури, як «Центренерго». Невже компанія, яка є головним забруднюючим підприємством Київської області, не може собі дозволити такі витрати? Я вже не кажу, що реконструкцію можна провести значно дешевше, ніж її оцінено фахівцями Трипільської ТЕС», — підкреслив Єленін.

Звичні способи примусу забруднювача до бережливого ставлення до довкілля (штрафи тощо) з огляду на слабкий статус Державної екологічної інспекції та мізерність каральних сум не працюють. Тому правозахисник Олександр Лупейко та його товариші пішли іншим шляхом — організували подачу до судів масових позовів щодо відновлення екологічних прав українців. Нині таких персональних позовів підготовлено вже понад 700. Говорити про успіх зарано. «Є відчуття, що судді бояться створити прецедент і навмисно затягують справи», — вважає Олександр Лупейко.

Між іншим. Технічний директор Google і відомий технологічний футуролог Рей Курцвейл виступив на початку цього року з черговою порцією прогнозів. Зокрема він вважає, що до 2028 року сонячна енергія стане настільки дешевою, що буде задовольняти всі енергетичні потреби людства.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Міністр екології закликав українців не спалювати сухе листя

-Зараз в Україні завершується сезон збирання урожаю і відповідно всі масово спалюють опале листя, бадилля та траву, забуваючи при цьому, що дим завдає шкоди не лише ....

Це може бути цікавим

ПРИВИДИ ЦИРКУ В HALLOWEEN: великий та жахливий Цирк

31 жовтня та 1 листопада цирковий світ зміниться - в ньому будуть панувати страхітливі персонажі, від вигляду яких кожен почне тремтіти....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Школьник, спасший бабушку от огня, получил награду

В Киево-Святошинской райадминистрации наградили школьника, который до приезда спасателей спас в городе Боярка из охваченного огнем здания пожилую женщину....