Українська Феміда: мільйонні подарунки, автопарки та непокарані корупціонери

Відсутність реформ у системі правосуддя – головна причина невдач України в антикорупційній боротьбі. Часто хабарники та розкрадачі державного бюджету уникають належного покарання, тому не бояться повторювати злочинні дії знову і знову. Підґрунтям цього є недосконала роботу судової гілки влади, залежність та корумпованість суддів. Transparency International Україна продовжує досліджувати декларації суддів, аналізувати судові рішення щодо корупціонерів та відшукувати ознаки корупційності в діях суддів.

Сьогодні у фокусі ТІ Україна – декларації суддів найвищої інстанції за минулий рік. Служителі Феміди продовжують активно користуватися такою графою в деклараціях, як «Подарунки, призи, виграші». Судді записують туди мільйонні прибутки, походження яких вони не можуть пояснити офіційною зарплатнею. Так, минулого року суддя Вищого адмінсуду Ірина Борисенко отримала в подарунок 1,9 млн грн, суддя Вищого господарського суду Геннадій Коробенко – 1,8 млн грн, а його колега по суду Олена Білошкап – 0,7 млн. Ще трьом суддям вручили подарунків, призів чи виграшів на сотні тисяч гривень.

1

Автомобілі – ще одна графа в суддівських деклараціях, яка наочно демонструє розкішний стиль життя суддів. Марки найпопулярніших авто в суддів говорять самі за себе. Наприклад, у Вищому господарському суді найбільше поціновують Volkswagen Touareg, Lexus RX-350, MercedesML 350, Toyota RAV 4 – по 6 шт. кожної моделі. А у Вищому спеціалізованому суді з розгляду цивільних і кримінальних справ більше до вподоби Toyota Land Cruiser, Honda CR-V – по 5 шт. Таким чином, суддям вищої ланки, які в середньому згідно з деклараціями отримують зарплатню у 200-400 тис. грн на рік, вдається купувати, обслуговувати та утримувати автомобілі, що коштують більше мільйона гривень.

«Завдяки активному тиску громадськості, зокрема й кампанії ТІ Україна «Декларації без декорацій», на офіційних веб-сторінках вищих судових інстанцій досить легко можна знайти суддівські декларації. Щоправда, це скани паперових документів, заповнених вручну, які важкообробляти. Із судами загальної юрисдикції ситуація сумніша. Лише одиниці добровільно оприлюднюють декларації за 2015 рік. Тому, щоб їх знайти, треба провести ціле «розслідування» на сайті. А найчастіше доводиться писати інформаційний запит. Багато декларацій заповнені лише частково. Наприклад, не всі судді розкривають інформацію про модель свого авто чи ціну його придбання у власність протягом звітного періоду. Чимало суддів «користаються» одразу кількома квартирами, авто, земельними ділянками. А хто справжній власний цього майна – невідомо», зазначив старший аналітик ТІ Україна Дмитро Якимчук. Він наголосив, що організація вітає запуск електронної системи декларацій і має надію, що невдовзі там з’являться правдиві відомості про майно та доходи чиновників.

Керівник судового напрямку ТІ Україна, головний редактор сайту «Перша Інстанція» Федір Орищук наголосив на важливості моніторингу Єдиного реєстру судових рішень, порівняння судових вироків проти корупціонерів між собою, а також дослідженні деталей та нюансів суддівських рішень.

 «Законом передбачений дуже широкий спектр видів та розмірів покарань за хабарництво. Наприклад, штраф у 17 тис. грн можуть отримати ті, хто «погорів» на хабарі у 500 тис. грн, і ті, хто брав 25, 35 і навіть 80 тис. грн. Трапляється, що іспитовий термін отримує чиновник, що вимагав 300 тис. грн., і лікар, якого піймали на хабарі в 400 грн. Такі ситуації можуть містити корупційні чинники, адже судді можуть застосовувати однакові покарання за злочини різної важкості», припустив Орищук. Він також звернув увагу, що 10% справ проти корупціонерів, яких спочатку звинувачували у хабарництві, були перекваліфіковані у шахрайство, яке карається не так суворо. 

2

Виконавчий директор ТІ Україна Ярослав Юрчишин наголосив, що колізії із деклараціями суддів, а також сумнівні вироки, на яких постійно наголошують представники громадськості, не є випадковими. «Вони свідчать про глибинні проблеми всередині судової гілки влади. В Україні має бути запущений процес реформування судів. Він буде тривалим та складним, але у суспільстві є величезний запит на створення дієвого, чесного та незалежного суду. І ми готові виборювати право на справедливе судочинство», сказав він. Голова ТІ Україна підкреслив, що справи проти корупціонерів мають розглядатися виключно в антикорупційних судах. Основним топ-завданням для громадськості та влади протягом осені-зими 2016 року має стати утворення та запуск таких судів.

ТІ Україна продовжить виявляти порушення та корупційні лазівки всередині судової влади, а також всіляко сприятиме утворенню антикорупційних судів в Україні. Усунення безкарності посадовців за злочини перед державою та суспільством має стати основним кроком в антикорупційному процесі.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Хулиганы разбили окно в маршрутке на Лесном массиве

В Киеве неизвестные разбили окно в маршрутном автобусе....

Це може бути цікавим

В Киеве водитель на джипе выполнил "каскадёрский" трюк и застрял посреди дороги

В Оболонском районе водитель Audi выполнил практически киношный трюк....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Рахунки екс-міністра Захарченка заарештовано - рішення суду

Майно екс-міністра внутрішніх справ часів Януковича Віталія Захарченка зарештовано за рішенням суду за запитом ГПУ....