Як можна допомогти у протидії російській пропаганді?

Наприкінці червня 2016 року чеська неурядова організація The European Values у межах свого проекту Kremlin Watch розробила цікавий документ - «Повномасштабна демократична відповідь ворожим дезінформаційним кампаніям. 50 заходів із протистояння кремлівському ворожому дезінформаційному впливу в Європі» (Full-Scale Democratic Response to Hostile Disinformation Operations. 50 Measures to Oust Kremlin Hostile Disinformation Influence out of Europe).

Слід визнати, що цей документ якщо не революційний, то принаймні адекватний новим реаліям. Точніше так: ці нові реалії в ньому визнають, і рекомендації, які в ньому запропоновано, могли б бути основою для відповіді на новітні виклики.

Попередній огляд цього документа вже зробив MediaSapiens, і основні тези його зрозумілі. Однак насправді він потребує серйознішого й критичнішого огляду. Не для того, щоб уже традиційно сказати «Ааа! Що вони розуміють?», а все ж подивитися, чи справді виконання цих рекомендацій може допомогти в інформаційному протиборстві з Москвою.

Констатаційна частина документа дуже правильна. Вона звертає увагу на головне: Росія не просто використовує свій пропагандистський ресурс, а активно конвертує його в політичний вплив, підтримуючи своєю інформаційною діяльністю проросійських політиків, партії або неурядові організації.

Однак там, де ми доходимо, власне, до рекомендаційної частини, виникає багато питань. До того ж тут ми звернемося лише до тієї частини рекомендацій, яка стосується державних структур, а рекомендації для громадянського суспільства, журналістів залишимо «поза дужками», хоча там також цілий блок цікавих (однак через це не менш неоднозначних) ініціатив.

Навіть постійно пам’ятаючи, що документ написано насамперед для європейської спільноти, європейських посадовців та європейських журналістів, ефективність запропонованих заходів, навіть у разі їх реалізації, викликає великий сумнів. Передусім тому, що, визнаючи реальність проблеми, навіть визнаючи зміни в характері функціонування нової інформаційної реальності, ці заходи здебільшого половинчасті, а значну їхню частину навряд чи може бути реалізовано на практиці.

Принаймні до моменту визнання того, що в умовах, коли проти вас розв’язано повноцінну інформаційну війну на вашій же території, певні стандарти, які видавались непорушними, доведеться корегувати. І після такого корегування медіасередовище буде вже далеко не тим, яким би його хотіли бачити в демократичному суспільстві.

Хоча рекомендації починаються із загального блоку для ЄС і НАТО, у цілому аналізувати їх особливого сенсу немає: це те, що й так роблять ці організації або планують зробити в найближчому майбутньому. З найцікавішого тут – розвиток потенціалу стратегічних комунікацій та заклик до НАТО «говорити національними мовами».

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Це може бути цікавим

Росія передала Сербії шість винищувачів МіГ-29

У п'ятницю, 20 жовтня, міністр оборони Росії Сергій Шойгу передав партію шість винищувачів МІГ-29 керівництву Сербії для подальшого користування місцевим армією....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Як Росія окупувала Білорусь

Блогер і військовий експерт Олексій Арестович вважає, що Росія, залишивши війська в Білорусі після навчань "Захід-2017", окупувала країну....