Маленькі діти здатні розпізнати боржника - вчені

Вчені дійшли висновку, що діти у віці трьох років вже здатні розпізнавати тих, хто в боргу перед ними. Про це розповідає робота, опублікована в журналі Developmental Psychology.

Автори дослідження запропонували 40 дітям у віці трьох і п'яти років взяти участь у грі. Протягом трьох раундів діти, яких тестували поодинці, повинні були вирішувати, скількома стікерами поділитися з іграшками тварин. Їх вибір був обмежений - одній тварині вони могли віддати або два, або три стікера з шести, наявних у них, а другій - тільки один або нічого. Таким чином, психологи змусили маленьких учасників експерименту допомагати одній іграшці більше, ніж інший. Після цього стікери іграшкам вже дарували дорослі, причому в результаті в обох іграшок виявлялося однакове їх число. Це було зроблено для того, щоб виключити вплив на сприйняття дітей «багатства» однієї тварини в порівнянні з іншим і досліджувати тільки «борг» іграшки перед дитиною.

Іграшки ж в свою чергу могли віддячити дітей різними предметами: скляними кульками, розмальовками і іншими привабливими для них речами. Їх кількість була також однаково у кожної тварини. Після кожного раунду дитина мала право попросити одну іграшку з ним поділитися.

В ході цього етапу дослідження з'ясувалося, що діти більш схильні вимагати предмет у тієї тварини, якій вони дали більше стікерів. Така поведінка спостерігалося як у трирічних, так і у п'ятирічних учасників експерименту. На думку психологів, воно показує, що дошкільнята можуть запам'ятовувати, кому вони віддали більше ресурсів і на основі цього просити у «боржників» більше, що є проявом ранньої стратегічної соціальної поведінки.

Ці висновки підтвердилися в іншому експерименті, коли іграшки покидали кімнату під час розподілу дітьми стікерів. Таким чином, тварини не «знали» про те, по відношенню до кого з них дитина проявила велику щедрість. Цього разу поведінка дітей змінилася - їх прохання більше не залежали від кількості пожертвуваних стікерів, так як вони ймовірно розуміли, що тварини не могли знати, хто з них більшою мірою їм зобов'язаний.

Таким чином, дошкільнята демонструють психологічну обізнаність про поведінку інших. Це узгоджується з іншими результатами досліджень - наприклад, вчені також з'ясували, що діти чотирьох років вже розуміють, коли дорослі суперечать самі собі, або що п'ятирічна дитина здатна побачити невпевненість того, хто розмовляє з нею.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Intel представила процессоры Core восьмого поколения

Компания Intel представила процессоры Core восьмого поколения под кодовым названием Coffee Lake для десктопных устройств....

Це може бути цікавим

​Украинцы вывели за границу $1,5 млн

Об этом заявил замглавы НБУ Олег Чурий на Ukrainian Financial Forum, организованном группой ICU....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

​НБУ назвал условия для успешной работы банковской системы

Банковская система Украины на сегодня очищена, докапитализирована, ликвидна и готова кредитовать и развивать экономику, но для ее дальнейшей успешной работы треб....