Чому необхідно встановити мінімальні ціни на сигарети

Цінові війни в тютюновій сфері ведуться давно. Це не новий інструмент конкуренції, зазвичай – тимчасовий, до якого вдавалися в багатьох індустріях і багатьох країнах. Проте в Україні він досяг таких масштабів, що вийшов за рамки галузі. У цінову війну між чотирма виробниками виявилися втягнутими комітети Верховної ради, Антимонопольний комітет, цілі міністерства й окремі депутати.

Одним із найдискусійніших питань стало введення на державному рівні мінімальної цінової планки, нижче за яку виробники і продавці сигарет не мають права опускати ціну продукції, яку відпускають. Із такою пропозицією, зокрема, виступила Державна фіскальна служба, винісши на громадське обговорення проект постанови уряду «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну».

Згідно з розрахунками відомства, мінімальні ціни на сигарети без фільтра мають становити 15 гривень за пачку, а на сигарети з фільтром – 15,74 гривні за пачку.

Компанія JTI Україна підтримує такий крок. Чому він виправданий у нинішніх умовах, спеціально для Forbes пояснює директор Відділу корпоративних питань і комунікацій цієї компанії Олександр Когут.

Почалося все з того, що з жовтня 2015 року деякі виробники сигарет вирішили боротися за частку ринку найпримітивнішим способом – низькими цінами. Здавалося б, це просто інструмент конкуренції, якби не один факт: деякі виробники досі відпускають сигарети за ціною 10,48 гривні за пачку, при тому що вона, за розрахунками Державної фіскальної служби (ДФС), мала б коштувати не нижче як 15 гривень.

Ще наприкінці 2015-го в ДФС провели прості математичні розрахунки. Вага непрямих податків у ціні будь-якої пачки сигарет становить щонайменше 10,22 гривні – це акцизний збір і ПДВ. Додайте сюди сьогоднішню собівартість виробництва, згідно з тією ж ДФС, – близько трьох гривень, витрати на дистрибуцію, а також маржу виробників і торговельних мереж. Навіть якщо у виробника дуже ефективне виробництво і низька собівартість, навіть якщо він не має наміру заробити на своїй продукції (що взагалі нонсенс для бізнесу), найдешевші сигарети, повторюю, не мають коштувати менш як 15 гривень за пачку.

Тютюнова галузь – вагоме джерело податкових надходжень до держбюджету. За підсумками 2015 року тільки завдяки акцизам тютюнники принесли до скарбниці 22,2 млрд гривень (з яких 8 млрд гривень припадає на JTI Україна). І можуть приносити ще по 2 млрд гривень щорічно, якщо буде політична воля для встановлення мінімальних цін на сигарети.

Але надходження до бюджету – тільки вершина айсберга. В Україні традиційно низькі ціни на сигарети, якщо порівнювати з європейськими країнами в абсолютних цифрах. Це часто призводило до активізації нелегального вивезення нашої продукції за кордон, у чому не зацікавлені ні держава, ні ми. За даними Світової організації торгівлі, Україна – традиційно №1 у списку країн походження контрабандних сигарет. І це ніяк не допомагає нашій країні в переговорах із міжнародними організаціями та залученні західних інвесторів. Ми ж як виробники сигарет змушені компенсувати ЄС збиток за нелегальне вивезення нашої легальної продукції за кордон України.

Тепер же, у зв'язку зі зниженням цін на сигарети, контрабанда з України в ЄС суттєво зросла. Це розуміють і в Державній прикордонній службі. Там вірять, що мінімальні ціни допоможуть боротися з контрабандою, і вже публічно про це заявили.

Згідно з нашими даними, рівень куріння в Україні останніми роками залишається майже незмінним. Простіше кажучи, споживання не зростає і «зайві» сигарети на ринку не потрібні. Крім того, Україна і так посідає друге місце за рівнем тютюнокуріння серед підлітків у світі. Навіщо штучно заниженими цінами підвищувати рівень доступності сигарет для них? Адже якщо сигарети коштують стільки ж, скільки і плитка шоколаду чи пачка морозива, у підлітків більше можливостей їх купити.

Здавалося б, активісти антитютюнових громадських організацій мали аплодувати керівництву парламентського податкового комітету і депутатам, які проголосували наприкінці минулого року за безпрецедентне миттєве підвищення специфічної ставки акцизу на 40% і адвалорної – на 20%, а також за введення мінімальних роздрібних цін на сигарети. Адже саме після цього рішення ціна за пачку мала зрости до 15 гривень. Але чомусь активісти вважають за краще міркувати про те, як введення мінімальних цін вплине на становище гравців тютюнового ринку. Це міф, що існують виробники дешевих і дорогих сигарет в Україні. У всіх виробників є лінійка брендів у всіх цінових сегментах.

Встановлення мінімальних цін – досить поширена практика. Наприклад, Австрія вдавалася до такого регулювання з 2006 по 2010 роки, Франція – з 2004 по 2010 роки, Італія – з 2005 по 2010 роки. Сьогодні мінімальні ціни на сигарети діють у США, Бразилії, Малайзії та Казахстані. Звичайно, це тимчасовий захід, але його впровадження необхідне Україні і нашому ринку саме зараз. Крім того, мінімальні ціни допоможуть запобігти ціновій війні в майбутньому.

Є думка, що введення мінімальних цін – неконкурентний спосіб, і це нібито підтримав Європейський суд. Але насправді Європейський суд дозволив своїми рішеннями державам-членам ЄС регулювати цінову політику виробників, забороняючи продаж тютюнових виробів у збиток (нижче за собівартість з урахуванням усіх податків). А це саме наш випадок. Пропонований механізм розрахунку мінімальних цін з урахуванням найнижчої собівартості саме це й передбачає.

Реальність така, що, за оцінками ДФС, у результаті цінових воєн усі виробники стануть збитковими. Це означає, що держава втратить не тільки доходи від ПДВ, адвалорного акцизу і місцевого 5-відсоткового акцизу, а й від податку на прибуток. Місцевий акциз – один із важливих джерел фінансування громад. Якщо ситуація не зміниться, місцеві бюджети 2016 року втратять близько 600 млн гривень надходжень від акцизу по тютюновій галузі. Саме тому Асоціація міст України публічно звернулася до Кабміну з проханням ввести мінімальні ціни на сигарети.

Усе, що ми хочемо, – це працювати в цивілізованому конкурентному і законодавчому середовищі. І тому знову закликаємо Кабінет міністрів якомога швидше виконати вимоги чинного законодавства. Зокрема Податкового кодексу України, зміни в який було схвалено Верховною радою України ще 24 грудня 2015 року. Відтоді минуло понад півроку, а отже, бюджет уже втратив понад 1 млрд гривень. Тому відкиньмо емоції й керуймося фактами, здоровим глуздом та інтересами бюджету.

джерело: forbes.net.ua

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Как сторонники Кремля приучают говорить с ним языком силы

Может ли политик в России без очевидного повода и административного ресурса вывести на улицы несколько тысяч человек, причем не в столице? Митинги Алексея Навальн....

Це може бути цікавим

Стало известно, какая зарплата у гендиректора "Борисполя"

Генеральный директор международного аэропорта "Борисполь" Павел Рябикин обнародовал данные о своей заработной плате....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Информатора "ЛНР" посадили на четыре года

В Луганской области приговорили к трем годам и семи месяцам заключения информатора самопровозглашенной Луганской народной республики....