Хто стоїть за вбивством Павла Шеремета. Головні версії

Всі чотири версії причин вбивства журналіста Павла Шеремета, озвучені офіційно – професійна діяльність, особиста неприязнь, російський слід і замах на керівника Української правди Олену Притулу (Шеремет був підірваний в її машині) - мають право на існування, і усі потрібно розглядати.
Про це у своєму блозі на НВ пише політолог Володимир Фесенко.

Коли мова йде про вбивство відомого журналіста, версія професійної діяльності обов'язково повинна бути перевірена. Так, у багатьох, в тому числі і у мене, викликав здивування факт вбивства – Павло завжди займав помірковану, центристську, зважену політичну позицію. Він не був втягнутий в конфлікт ні з державними органами, ні з конкретними політиками, ні в інформаційні, політичні, корпоративні війни. Але, можливо, ми не все знаємо.

Деякі проводять зв'язок між вбивством Шеремета та вбивством Гонгадзе, але варто враховувати, що Гонгадзе сприймався владою як опозиційний журналіст; там була конфліктна ситуація, у тому числі з силовими структурами і керівництвом МВС, що в результаті і призвело до трагедії. Тут нічого подібного не було – хоча, знову ж таки, ми можемо чогось не знати.

Звичайно, можливий і варіант особистого конфлікту. Ця сторона життя завжди менш відома, навіть коли справа стосується публічних людей, але слідство завжди зобов'язане приймати її до уваги.

Що стосується російського сліду, то в умовах, коли йде війна – нехай навіть неофіційна, гібридна – з Росією, ця версія неминуче виникатиме. Знову ж таки, Павло не займав агресивно антиросійську позицію. Вчора з'явився цинічний коментар прес-секретаря Путіна Дмитра Пєскова, мовляв, це наш громадянин, ми висловлюємо занепокоєння; так от, занепокоєння потрібно було виражати, коли Павло виїхав з Росії в Україну, як і ряд інших відомих журналістів, тому що тут їм було вільніше працювати.

Тут зазначу, що Павло був щирим патріотом України і вніс великий внесок у розвиток української журналістики. Він дійсно вболівав за нашу країну і допомагав становленню нової України. Тому версія про російський слід не має прямих підтверджень, але її можна оцінювати в контексті спроби дестабілізації країни.

Є ще питання так званого «хресного ходу» на Київ. Хто знає, чи немає тут зв'язку та чи не могло бути вбивство відволікаючим маневром, щоб сконцентрувати увагу всіх спецслужб і правоохоронних органів на цьому ділі і змусити їх забути про ризики, пов'язані з «хресною ходою».

Версії можуть бути найрізноманітніші; не можна виключати і варіантів, що ціллю могла бути Олена Притула або тиск на Українську правду. Зараз немає однозначної або домінуючої версії, і я не став би поспішати з висновками, так як в цьому вбивстві є багато дивацтв.

Зрозуміло, резонанс від вбивства людини, який був зіркою журналістики в трьох пострадянських країнах – Україні, Білорусі та Росії – дуже значний. Але хочу окремо виділити пункт про спекуляцію щодо можливих політичних наслідків: нібито те, що трапилося, може призвести до політичної кризи, як у свій час викрадення та вбивство Георгія Гонгадзе. Потрібно враховувати, що тоді спусковим гачком кризи став не тільки сам факт викрадення і вбивства, але і слідуючий за цим касетний скандал, де були фактологічні підтвердження причетності влади. Зараз нічого такого немає.

Звичайно, подібне вбивство може стати додатковим приводом для критики влади і правоохоронних органів. Але потрібно розуміти, що від таких трагедій зараз ніхто не застрахований – ми бачимо підтвердження цього в багатьох країнах світу, в тому числі розвинених і демократичних (Франції, США, Бельгії). Сплески насильства зараз можливі всюди, а в Україні, яка живе в стані війни, ця ймовірність дещо більше. Але це не означає, що потрібно робити радикальні висновки кшталт «в країні твориться хаос, ніхто нічого не контролює». Підстав для таких висновків немає.

Але ситуація дуже серйозна, і я поділяю позицію щодо того, що розслідування треба провести максимально швидко і відповідально. Потрібно спробувати знайти не тільки виконавців, але й замовників. Я, зрозуміло, реаліст і розумію, що можливий і варіант, коли вбивць не знайдуть. Чи знайдуть не відразу, а коли з'являться додаткові сліди. Коли мова йде про такі підриви, знайти винного, якщо не виявлено ніяких додаткових доказів, дуже складно. Це не ситуація, коли відразу є підозрювані або кілер затриманий на місці – ми навіть мотиви зараз не можемо зрозуміти. Так що хотілося б швидкого отримання результатів, але, на жаль, можливий і варіант, коли винні не будуть знайдені.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Експерти Google назвали найбезпечніший браузер

Фахівці з команди Google Project Zero перевірили п'ять найбільш популярних браузерів на число помилок в інтерфейсі DOM....

Це може бути цікавим

Хулиганы разбили окно в маршрутке на Лесном массиве

В Киеве неизвестные разбили окно в маршрутном автобусе....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

На Оболони поймали грабителей, напавших ночью на женщину

В Киеве двое грабителей напали на жительницу Оболони, которая поздно ночью вышла из дома в магазин, сообщает ГУ НП столицы....