Чи варто чекати відпливу капіталу з України після дозволу інвестувати за кордон

Нарешті, точнісінько до двадцять п'ятої річниці незалежності України, в українського індивідуального інвестора з'явилася надія, пише у своєму блозі на НВ викладач курсу Фінанси Единбурзької бізнес-школи у Східній Європі Іван Компан.
Зареєстрований у парламенті законопроект може дозволити нам, звичайним громадянам, легально інвестувати до 50,000 євро за кордон без індивідуальної ліцензії НБУ. Уявляєте, інвестувати за кордон. Чи можете ви повірити в те, що нам, як яким-небудь олігархам або чиновникам, дозволять відкривати рахунки в іноземних банках, і ми зможемо вкладати гроші в справжнісінькі закордонні акції, облігації і, страшно подумати, деривативи?

Зовсім не факт, що закон приймуть. Без сумнівів, НБУ буде боротися до останнього, позаяк можливість легально вкласти гроші в розвинені ринки може призвести до додаткового відтоку капіталу з країни і порушити стабільність гривні, забезпечену багаторічними тимчасовими обмеженнями і заборонами.

Звичайно, якась частина грошей за кордон витече. Першими інвестують спритники з освітою, що говорять англійською. Їм не потрібні місцеві посередники, вони і самі запросто зможуть відкрити рахунок в якому-небудь з численних західних банків або інтернет-брокерів, щоб інвестувати в облігації або акції будь-якої з тисяч компаній, що торгуються на західних біржах, або просто розкидати гроші по інвестиційних фондах. Ну і нехай. Адже все одно, зараз ці гроші не приносять користі Україні, хіба що у вигляді оплати за депозитну комірку в банку, де зберігаються. А зароблять люди інвестуючи за кордон – більше витратять вдома, збільшуючи український ВВП. Ну і заплатять податки, бюджету допоможуть.

А так – ані податків, ані ВВП. Все одно, за нинішнього стану справ ці гроші в українську економіку інвестовані не будуть. Який сенс вкладати капітал у країну, де, на жаль, всі розмови про реформи та боротьбу з корупцією так і залишаються розмовами і не ведуть ні до яких масштабних і рішучих змін, а прогнози уряду про економічне зростання навівають лише тугу і підсилюють розчарування. Навіть якщо прогноз збудеться, то 1-2% - це конвульсії, а не зростання. Щоб через двадцять років досягти сьогоднішнього рівня Польщі, з точки зору ВВП на душу населення, українська економіка повинна зростати зі швидкістю 6.5% на рік. Ну, а якщо ми хочемо стати сьогоднішньою Польщею вже через 10 років, то зростання повинно бути на рівні 13.5%. Тому, в контексті поняття «економічне зростання» 1-2% звучать як знущання.

Чи варто так боятися масового відпливу капіталу з країни, якщо закон буде прийнято? Не думаю. По-перше, основна втеча вже сталося в 2014-15, і, до речі, діючі вимоги НБУ виявилися абсолютно безсилими перед прагненням заможних громадян України врятувати свої грошики. По-друге, далеко не всі, у кого матраци роздулися від готівки, знають, що таке західні ринки капіталу і як в них інвестувати. Просто покласти гроші на депозитний рахунок за кордоном не особливо і вигідно, позаяк за нинішніх низьких ставок це гарантує вам дохід на рівні, близькому до 0% в рік. Щоб щось заробити, необхідно інвестувати в цінні папери, а для цього потрібні певні знання і вміння, ну і, як мінімум, знання англійської. Не всі забезпечені українці такими кваліфікаціями володіють і в змозі відразу перетворитися з «матрацних» інвесторів на портфельних.

У такій ситуації їм могли б допомогти великі українські банки, розвиваючи послуги private banking. Ті продукти, що міжнародні банки продають своїм клієнтам в Європі, їхні дочірні структури могли б запропонувати і в Україні, «висмоктуючи» гроші «з-під матрацу», з рахунків ненадійних фінансових установ та сумнівних forex контор. Від того, що «матрацні» гроші трансформуються в інвестиційні портфелі, що приносять громадянам доходи, з яких стягують податки, країна, по-моєму, тільки виграє.

А що стосується відтоку капіталу, то одними заборонами його не зупиниш. Як показує досвід, рано чи пізно будь-яку дамбу з заборон все одно прориває. Так що не заборони потрібно вдосконалювати, а думати про те, як інвестиційний клімат в країні поліпшити. На цьому ставимо крапку, бо далі сказати нічого, крім набридливих мантр про необхідність рішучих реформ та боротьби з корупцією.

Приймуть закон чи ні - невідомо. Якщо так, то наші особисті фінанси заграють новими фарбами. Ну, а якщо ні, то хоча б помріємо. Тепер у нас є вже дві мрії, які майже збулися - безвізовий режим і легальний рахунок в іноземному банку. А це вже, знаєте, щось.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Младшая сестра Ким Кардашьян впервые станет мамой

В звездной семье Кардашьян-Дженнер пополнения ждет не только Ким Кардашьян....

Це може бути цікавим

Стало известно, сколько Неймар зарабатывает в ПСЖ в день

Стали известны некоторые детали контракта Неймара с ПСЖ....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Мінкульт оновив "чорний список" артистів, які загрожують нацбезпеці України

Міністерство культури України за поданням Служби безпеки України (СБУ) внесло ще 27 осіб до переліку осіб, що створюють загрозу національній безпеці....