Україні потрібні нові виборчі правила: підсумки публічної консультації

Центр UA спільно з аналітичним центром “Колегіум Анни Ярославни” (КАЯ) провели першу публічну консультацію в рамках повного циклу публічної політики за напрямом “Рівний доступ до політики” на тему “Навіщо Україні зміна виборчих правил?”. Захід відбувся 13 липня в Українському кризовому медіа центрі.

Консультацію відкрили Голова правління “Колегіуму Анни Ярославни” Віра Нанівська та Голова ГО “Центр UA” Олег Рибачук, наголосивши на важливості впроваджувати реформи через повний цикл публічної політики з адвокаційною підтримкою.

Політичний порядок денний щодо рівного доступу до політики представила виконавчий директор ГО “Центр UA” Інна Борзило, зазначивши такі блоки проблем:

  • Обмеження права громадян бути обраними чинним законодавством

  • Адміністративні перешкоди для участі у виборчому процесі

  • Непрозоре фінансування партій та передвиборчих кампаній

  • Залежність українських ЗМІ від політичних та бізнес-інтересів

  • Відставання України від загальносвітового тренду постійної участі людей у прийнятті рішень

В рамках консультації учасники обговорили питання, які стосуються виборчого законодавства та адміністрування виборчого процесу, серед яких: зміна виборчих правил, виборча система на різних рівнях, виборчий бар’єр та виборчий кодекс. Крім того, учасники торкнулися теми адміністрування виборів та передвиборчих програм кандидатів та партій.

Як зазначив старший юридичний радник IFES Денис Ковриженко, є потреба міняти виборчі правила на місцевих виборах. “Вимога партійності не є виправданою на місцевому рівні, бо партії в багатьох населених пунктах не мають навіть своїх осередків”, – зазначив експерт. Також він застеріг від того, щоб зволікати зі змінами: “Закон повинен переглядатися заздалегідь, а не як було у 2015 році: в липні прийняли, у серпні опублікували, і вже через пару днів почали кампанію”.

Заступник голови ЦВК Андрій Магера нагадав, що однією з вимог Євромайдану було прийняття пропорційної системи з відкритими списками. Як зазначив представник ЦВК, “на певному етапі розвитку держави така система може призводити до розколів у партіях, але через 1-2 виборчих цикли система налагодиться”, якщо залишити за партіями, а не за кандидатами, право укладати угоди на передвиборчу агітацію.

Аналітик Громадянтської мережі ОПОРА Олександр Клюжев наголосив, що суспільство тривалий час готували до прийняття пропорційної системи з відкритими списками, і що саме цей варіант забезпечує “персоніфікацію голосування виборців, представництво регіональних інтересів, сприяє партійній структуризації”. Аналітик також застеріг, що небажання парламенту виконувати свої обіцянки підриває проведену підготовку і довіру до реформи виборчої системи загалом.

Заступник генерального директора, керівник програм ВГО Комітету виборців України Наталія Линник зазначила, що за наявної ситуації позитивним буде навіть поступовий перехід до пропорційної системи з відкритими списками: “Можливо, спочатку слід спробувати пропорційну систему, потім з напіввідкритими списками, а вже потім з повністю відкритими”.

Після експертного обговорення до розмови долучились інші учасники консультації.

Анатолій Гунько з координаційної ради міста Києва підкреслив, що великим викликом є не стільки прийняти нове виборче законодавство, скільки забезпечити дотримання законодавства в принципі.

Андрій Мигаль з Інституту лібералізму зазначив, що місцеві вибори виявили неспроможність партій, тому чинне законодавство про вибори до місцевих рад є неадекватним.

Богдан Бернадський з Democracy reporting international поставив питання, чи не буде в контексті децентралізації правильним надати громадам можливість мати регіональне представництво в парламенті.

Ілля Кротенко з Національної антикорупційної платформи наголосив, що змішана мажоритарна система себе цілковито скомпроментувала, оскільки депутати-мажоритарники менше відвідують засідання, частіше пов’язані з корупційними скандалами і багато з депутатів-мажоритарників попереднього скликання ВРУ голосували за закони 16 січня.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Фіналісти Євробачення NaviBand вперше виступили у Києві з сольним концертом

Кияни першими з прихильників гурту в Українi змогли оцінити виступ NaviBand повним складом: Артем Лук’яненко, Ксенія Жук, Олександр Тобольський, Владислав Чащевик та ....

Це може бути цікавим

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

На Подоле мужчина с ножом напал на сотрудника кафе

В Киеве на Почтовой площади задержали мужчину, который ножом ранил сотрудника кафе....