Україні необхідно терміново почати говорити з  жителями непідконтрольних територій

Через 3-5 років Україна ризикує остаточно «втратити» людей, які проживають на тимчасово окупованій території Донецької області. Такого висновку дійшов аналітичний центр «Фабрика думки «Донбас» за результатами соціологічного дослідження серед жителів підконтрольної та непідконтрольної територій Донецької області.

Вчора, 14 липня, в інформаційній агенції «УНІАН» аналітичний центр «Фабрика думки «Донбас» презентував результати соціологічного дослідження «Особливості свідомості та ідентичності жителів підконтрольної та непідконтрольної Україні територій Донецької області».

Результати дослідження дозволяють побачити, що об’єднує і відрізняє жителів підконтрольної та непідконтрольної територій Донецької області після двох років конфлікту. Як зазначив керівник аналітичного центру «Фабрика думки «Донбас» Дмитро Ткаченко, незважаючи на вплив пропаганди на жителів непідконтрольної території області та їхню ізольованість від українського інформаційного простору, вони досі становлять єдину соціо-культурну спільноту з жителями підконтрольної території області.

Однак дослідження показало, що внаслідок конфлікту між мешканцями підконтрольної та непідконтрольної територій Донецької області з’явились значущі відмінності. Наприклад, згідно даних дослідження, на непідконтрольній території області формується спільнота людей, які відчувають себе «громадянами ДНР» (18%).

Окрім цього, 28% жителів непідконтрольної частини Донецької області відчувають страх перед поверненням території їхнього проживання під контроль України.

За словами аналітика «Фабрики думки «Донбас» Єлизавети Рехтман, це відбувається через ряд суб’єктивних та об’єктивних причин.

«По-перше, жителі непідконтрольної території Донецької області перебувають у закритому інформаційному просторі, в якому ведеться пропаганда проти української держави. По-друге, у них розриваються зв’язки з українськими державними інститутами, вони змушені проходити суворий пропускний режим. І по-третє, мешканці непідконтрольної території не знають, що буде з ними після повернення в Україну, вони не бачать готовності української держави їх прийняти», - пояснює аналітик.

«Українській владі необхідно терміново будувати комунікацію з нашими громадянами, які перебувають на непідконтрольній території», - пояснивДмитро Ткаченко.

Згідно висновкам дослідження, таким комунікаційним містком для української держави можуть стати гарантії забезпечення економічних потреб жителів непідконтрольної території Донецької області. Так, порівнюючи якість життя в Україні та «ДНР», 43% жителів непідконтрольної території вважають, що рівень добробуту населення в Україні вищий, 58% переконані, що ціни на продукти харчування та товари першої необхідності є кращими в Україні, а 67% оцінили роботу банківської системи в Україні як кращу ніж в «ДНР».

Окрім вирішення проблеми комунікації, експерти аналітичного центру «Фабрика думки «Донбас» наголосили на важливості ефективної інформаційної політики щодо непідконтрольних територій. Аби повернути жителів непідконтрольних територій в український інформаційний простір, потрібно знайти спосіб нейтралізувати мовлення так званих «республіканських» телеканалів і відновити українське теле- і радіомовлення на непідконтрольних територіях.

«Якщо ми не почнемо діяти негайно, через 3-5 років ми можемо досягти точки неповернення, коли ми остаточно «втратимо» наших співгромадян на непідконтрольній території. Україні потрібно терміново артикулювати свою позицію по відношенню до мешканців непідконтрольних територій. Потрібно гарантувати на законодавчому рівні забезпечення прав та свобод тим, хто не брав участь у діяльності незаконних збройних формувань і не вчинив тяжких злочинів» - наголосив Ткаченко.

Для аналітичного центру «Фабрика думки «Донбас» проведення соціологічного дослідження серед жителів Донецької області - це вже другий крок у розробці комунікаційної стратегії реінтеграції Донбасу. У травні цього року аналітичний центр запустив онлайн-ресурс«Інформаційна карта Донецької області», що показує інформаційні канали, через які можна досягти жителів підконтрольної та непідконтрольної територій області. Базуючись на результатах соціологічного дослідження, аналітичний центр розробить ключові тези, які потрібно доносити до мешканців непідконтрольної Україні території для інтеграції цих людей в український простір та формування у них української громадянської свідомості.

Довідково: Аналітичний центр «Фабрика думки «Донбас» є частиною команди Донецької обласної організації ВГО «Комітет виборців України». Соціологічне дослідження «Особливості свідомості та ідентичності жителів підконтрольної та непідконтрольної Україні територій Донецької області» було проведено українським офісом міжнародного дослідницького агентства IFAK Institut з 30 травня по 13 червня 2016 року методом особистого (face-to-face) інтерв’ю. Вибіркова сукупність на непідконтрольній території області становить 605 респондентів, а на підконтрольній – 805. Похибка на непідконтрольній території складає 3, 98%, на підконтрольній території – 3, 45%. Дослідження було проведено аналітичним центром «Фабрика думки «Донбас» за підтримки Національного фонду на підтримку демократії (National Endowment for Democracy) та Міжнародного фонду «Відродження».

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Что Путин должен делать с войной в Украине? Учиться у Ленина

"Хотя Мавзолей Владимира Ленина, лидера русской революции, остается на прежнем месте на Красной площади, а планы захоронить его тело давно отложены, руководство ст....

Це може бути цікавим

Стало відомо, коли в Києві почнеться справжня зима

Кліматологи повідомляють, що 23 жовтня у Києві вперше цієї осені температура повітря знизилася до -1,9 ºС....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

КМДА: тепло включене у 80% житлових будинків

Про це сьогодні під час прес-брифінгу заявив Заступник голови КМДА Петро Пантелеєв....