7 найкращих науково-фантастичних романів XXI століття

По своєму праві ті, хто впевнений, що золота ера фантастики пішла разом з Кларком, Бредбері, Азімовим, Шеклі та іншими культовими іменами. Однак, мають рацію і ті, хто продовжує відкривати нові імена. Новое Время обрало 7 науково-фантастичних книг, які були опубліковані за останні півтора десятиліття. 

Спін Чарльз Роберт Вілсон

Потужна наукова фантастика. Багатошарова і переконлива. З глибоким філософським посилом і гуманістичним підтекстом.

В один прекрасний день на небі зникають зірки. Там, за межами атмосфери Землю накрила таємнича оболонка. Час на Землі сповільнилося в тисячі разів у порівнянні з плином часу в космосі. Ніхто не розуміє, що відбувається. Чи то інопланетяни мають намір врятувати людство від кінця світу, то це кінець світу виглядає саме так.

Ця книга сподобається тим, хто в дитинстві не зачитувався Гаррі Гаррісоном, а Кліффордом Саймаком або Станіславом Лемом. А ще Спин трохи схожий на передмову доГипериону Дена Сіммонса.

Хибна сліпота Пітер Уоттс

Деякі називають цю книгу потоком нескладного марення. Інші вважають її одкровенням і порівнюють з шедеврами золотої ери фантастики середини XX століття.

Забавно, що частково мають рацію і ті, і інші.

2082 рік. Людство дізнається, що не самотнє у Всесвіті. Землю відвідують інопланетні зонди. Для встановлення контакту з прищельцами відправлений космічний корабель з командою фахівців. Але саме встановлення контакту обертається неймовірним зануренням у глибини людської психіки. Люди виявляються не готові до того, що інопланетний розум зовсім не такий, яким його уявляли найлютіші божевільні.

В одній книзі Уоттс з небаченою щедрістю видає таку кількість ідей і концепцій, що багатьом письменникам цього вистачило б на десятки років творчості. Межу між наукою і фантастикою він перетинає з неймовірною легкістю часом кілька разів за одну сторінку.

Яскраві і детально виписані персонажі не відпускають читача. Кіборг, закоханий у вмираючу жінку, вампір, біолог, який використовує сенсорну рукавичку, щоб відчувати онімілою рукою... Ми - тупикова гілка еволюції. До такої думки підводить Уоттс. І сила його художнього таланту настільки велика, що його теза після прочитання здається відлитою у бронзі.

Анафем Ніл Стівенсон

Класик кіберпанку, автор культової Лавини, з якої виросла Матриця братів Вачовскі і безліч книг і фільмів про віртуальної реальності, знову потрапив в "яблучко".

Його нова книга являє собою дивовижний портрет планети далекого майбутнього. Вона називається Арб, але в цілому дуже схожа на Землю. Вчені і філософи намагаються зберегти знання в стінах монастирів від ірраціонального світського світу. Але раптова інопланетна загроза порушує світовий порядок. І врятувати світ зможуть тільки носії знання...

Стівенсон опускається в такі інтелектуальні глибини, що порівняння з кращими книгами Умберто Еко неминуче. І, найголовніше, вельми заслужено.

Марсіанин Енді Уїр

Забавно, що Уїр спочатку не планував друкувати свою книгу. Він викладав її фрагменти в блозі, проте незабаром вона придбала таку популярність, що читачі буквально вимагали від Уіра продавати її в онлайн-магазині Amazon.

І прийшла слава. Якої ще більше сприяла екранізація роману знаменитим режисером Рідлі Скоттом з Меттом Деймоном у головній ролі.

Астронавта, який вважався загиблим, залишають на Марсі. Але він виживає, демонструючи силу людського духу, невичерпні знання про навколишній світ, психологічну стійкість і вміння вчитися на своїх помилках. Ну і звичайно, відмінне почуття гумору.

Книга Уіра з художньої точки зору не представляє особливої цінності, принаймнi, якщо порівнювати її з іншими авторами, згаданими в цій статті.

Її цінність в яскравiй й наочної пропагандi ідеї про те, що бути розумним - це добре. А бути вченим - і зовсім нереально круто.

Хмарний атлас Девід Мітчелл

Це філософська притча, розумна фантастика і захоплюючий пригодницький роман. Описувати його сюжет не має жодного сенсу - короткий опис не дасть належного уявлення про масштаби книги, а довгий ризикує перетворитися в безглуздий переказ.

Це не книга, а дзеркальний лабіринт, в якому нашаровуються один на одного, шість голосів з різних епох, від XIX століття до занепаду цивілізації. Мітчелл провів людську душу навиліт через ці шість життів, зіткнувши з муками творчості, зрадою, духовними шуканнями, пороками і пристрастями.

Не піддавайтеся спокусі проігнорувати книгу і обмежитися переглядом її екранізації. Незважаючи на іменитих режисерів (Том Тиквер, брати, пардон, вже сестри Вачовскі) і цілу плеяду акторів у головних ролях, того щирого філософського польоту, який відчувається в книзі, у фільмі майже немає.

Розпізнавання образів Вільям Гібсон

Ще один класик кіберпанку, який все ще в строю, теж заслуговує місця в нашому списку. Хоча Розпізнавання образів, на перший погляд, не зовсім фантастика, але все ж це про майбутнє, яке поступово стає справжнім.

Це цифровий світ, і відчайдушна гонитва головної героїні за автором таємничого фільму, який викладає в мережу лише його маленькі фрагменти, виявляється неймовірною метафорою, яку до кінця зрозуміти, здається, взагалі не можливо.

І, як завжди у Гібсона, історія настільки захоплююча, а його мова настільки пластична, що будь-який з його світів здається неймовірно реальним. Як киберпанкiвский Токіо або віртуальна Москва.

Приречені на перемогу Джон Скальци

Справжні гурмани зазвичай нехтують бойової фантастикою, але Скальци все ж заслуговує поваги. У всякому разі, ця книга цілком гідна уваги серйозного читача.

Світ майбутнього. Земляни намагаються освоювати нові планети і втягуються в затяжну війну з мешканцями інших галактик. Головний герой підписує контракт з особливою армією найманців, в яку вербують виключно літніх людей. Їм обіцяють повернути молодість, але з цієї армії ніхто ніколи не повертався.

Через деякий час герой зустрічає в армії свою дружину, яка нещодавно померла...

На перший погляд, сюжет дещо вторинний (привіт, Зоряний десант), та й взагалі роман не несе ніяких глобальних ідей, але дочитавши до кінця, вдумливий читач може переглянути свої погляди на старіння і з нетерпінням чекати, коли в реальний світ прийдуть генетично-модифіковані тіла.

Читайте також: Топ-10 книг, які допоможуть реалізуватися в житті

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Це може бути цікавим

В Украине снизился уровень безработицы

Уровень безработицы в Украине в сентябре 2017 года уменьшился по сравнению с августом на 2,9%, в абсолютных цифрах - на 8,9 тыс....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Дэвид Линч приедет в Киев, чтобы открыть свой фонд

Напомним, что впервые Линч приезжал в Украину еще в 2009 году....