Звільнений українець розказав всю правду про жахливі тортури ФСБ

Студент зі Львова Юрій Яценко, який був першим політв'язнем, звільненим з російської в'язниці в травні 2015 року, розповів історію свого ув'язнення і звільнення в інтерв'ю «Громадському радіо».

5 травня 2014 року Юрій приїхав в Росію зі своїм другом, з яким займався купівлею-продажем електротоварів, а вже 6 травня до них в готель прийшли співробітники ФСБ, забрали в райвідділ і допитали про те, яке відношення молоді люди мають до Майдану або травневим подіям в Одесі.

- У перші дні, коли ФСБ дізналася, що я був на Майдані, до мене прийшов співробітник ФСБ, який сказав, що єдина можливість залишитися живим - це співпраця, яка полягало в тому, що я повинен був по телекамері розповідати, що я український диверсант і замість того, щоб виконувати українські накази, звернувся в ФСБ за допомогою. Натомість вони пропонували гроші і російське громадянство, - розповів Яценко.

За його словами, коли він відмовився, ФСБшники застосовували методи психологічного і фізичного тиску - "не давали їсти, не давали спати, погрожували, що уколють якусь вакцину на кшталт сироватки правди, під якою я підпишу будь-яку явку з повинною, погрожували, що підкинуть наркотики, регулярно били, не давали можливості з'єднатися із зовнішнім світом, я не мав права на адвоката".

- Один вид тортур був особливо жорстоким, коли 22 травня мене вивезли спецназівці зі спецустанови для іноземців, в якій я перебував, одягли мішок на голову, посадили в машину, почали бити в голову, в живіт, в пах, погрожували, ображали. Зрештою, ми приїхали в ФСБ в Курській області, де мені пропонували співпрацювати, говорили, що владу в Україні захопили американці, - розповів в'язень.

За словами Яценка, чекаючи, що через його відмови «будуть тортури», він попросився в туалет, де розбив собі голову, «щоб залишити сліди на тілі, щоб його помітили».

- Вони мені знову наділи мішок на голову, посадили в мікроавтобус, вивезли в ліс, викинули з машини, почали бити ногами в пах, живіт, потім підвісили за наручники, кілька годин били і душили, імітували розстріл, лякали, що віддадуть Кадирову, вимагаючи співпрацювати. Тут я зрозумів, що таких тортур витримати неможливо, - сказав екс-в'язень.

У зв'язку з цим Яценко «вирішив довести тіло до такого стану, щоб можна було катувати через крововтрати».

- І я порізав собі вени і живіт. Вони запанікували і дали мені зателефонувати рідним, тому що я став навпроти камери відеоспостереження, а крововтрата була велика, оскільки кров з вени била фонтаном. Надалі, коли відкривалися двері камери, я прикладав лезо бритви до шиї, таким чином вони не підходили до мене, - розповів політв'язень.

За його словами, під час госпіталізації йому «зашивали без наркозу, але зашили тільки шкіру, а не вени», від чого він ще 3 місяці не міг працювати опухлої рукою.

Яценко зазначив, що проти нього спочатку відкрили адміністративну справу, а через 3 місяці - кримінальну справу за статтею «контрабанда вибухівки», а саме мисливського пороху.

- Але вони допустили грубу помилку, тому що за Кримінальним кодексом РФ за мисливський порох не порушують кримінальних справ. Надалі цю статтю через відсутність доказів закрили і відкрили іншу справа про зберігання вибухівки, за яку мене засудили на 9 місяців, - розповів він.

Російський полонений зазначив, що він був випущений, на його думку, завдяки вдалій роботі громадських активістів, адвокатів і через його «правильну позицію в місцях позбавлення волі».

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Саакашвілі відсторонив свою речницю за антисемітизм в бік Порошенка

Лідер партії "Рух нових сил" Міхеїл Саакашвілі відсторонив від роботи свою речницю Дарину Чиж за антисемітизм....

Це може бути цікавим

В Украине подорожали бензин и дизтопливо

Стоимость бензинов и дизтоплива на украинских АЗС стала дороже на 10-50 коп/л....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Россия заинтересована в еще одной войне, — историк

Северокорейский коммунистический режим, конечно же, представляет угрозу для своих ближних и дальних соседей....