Втрачені об’єкти та території природно-заповідного фонду (1967-2016): Частина 8: Житомирська область

Продовжуємо аналіз втрат природно-заповідного фонду в областях. Ця робота показує результати аналітичного дослідження документально засвідчених втрат об’єктів природно-заповідного фонду (надалі – ПЗФ) Житомирської області з 1967 року по 2016 рік.

Станом на 01.01.2016 року ПЗФ Житомирщини нараховує 221 об`єкт ПЗФ загальною площею 136581,9648 га.

На території Житомирської області, як і по всій Україні, заповідні об`єкти активно створювалися, починаючи з 60-х років ХХ століття. Нам вдалось  виявити факти про зникнення 61 одного об’єкта ПЗФ, що були створені в минулому, але скасовані до цього часу. Їхня площа складає складає 14511,2 га.

Для 11(18,03 %) нам відомі причини скасування, зазначені в рішеннях обласної ради про скасування:

- забруднення території радіонуклідами від 50 до 200 кюрі на 1 км2 внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС;

- масове усихання насаджень у зв`язку з різким зниженням рівня грунтових вод;

- у зв`язку із підняттям води в р. Тетерів;

- реконструкція вулиць та забудова території;

- поява водосховища на р. Жерев;

- стихійні явища (буреломи);

- входження до складу інших об`єктів ПЗФ.

Найбільшою за площею втраченою територією є ботанічна пам`ятка природи місцевого значення «Лісопарк. Зелена зона м. Малин», що мала площу 3001 га. Рішення про її скасування нами знайдено не було.

Серед скасованих об`єктів було виявлено територію, «заповідану» ще в другій половині XVIII ст. – парк-пам`ятку садово-паркового мистецтва «Степанівський парк». Заповідний стан було офіційно скасовано у 1991 році внаслідок збудування водосховища на р. Жерев, результатом чого стало підняття рівня води і всихання дерев.

Було також виявлено факт зміни площ об`єктів ПЗФ і в сторону зменшення, і, що цікаво, в сторону збільшення. Загалом сумарно відбулося зменшення площ на 93,7 га. Натомість збільшення площ за рахунок розширень гідрологічних заповідників рішеннями, які нами знайдено так і не було, склало 1423,4 га. Також  було відзначено в деяких документах створення так званих охоронних зон заповідних територій. Вони були створені в минулому, але не діють зараз, хоча й офіційно не скасовувались. Сумарно в Житомирській області таким чином було втрачено 38635,00 охоронних зон.

Питання зникнення заповідних територій та скасування їхнього статусу потребує уваги громадськості, оскільки саме контроль за цими інцидентами допомагає не лише вчасно виявити факти порушення законодавства, але і зберегти природні багатства та надбання нашої нації та передати їх наступним поколінням.

Враховуючи, що чіткий і зрозумілий регламент прийняття рішень щодо скасування об`єктів природно-заповідного фонду або зміни їхнього статусу був прийнятий лише в 2010 році, то до цього часу неконтрольовані можливості привласнення заповідних земель з метою захоплення, незаконного приватного, господарського чи промислового використання, не зустрічали серйозного юридичного спротиву, що стало причиною втрати цінних ландшафтів, видів тварин і рослин, які є частиною природи України.

  Як результат досліджень, зазначимо, що за період з 1967 року у Житомирській області було втрачено, не враховуючи офіційно скасованих ПЗФ, та ПЗФ, що увійшли до складу більших об’єктів і мають документальне підтвердження, 12394,8 га заповідних територій та об`єктів, що складає 9,07 % від площ усіх створених об’єктів ПЗФ та 38635 га охоронних зон.

Попередні публікації циклу: Волинська область Івано-Франківська область Чернівецька область Хмельницька область Миколаївська область Сумська область

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Укрзалізниця хоче відмовитися від ProZorro

Укрзалізниця планує частково відмовитися від класичної процедури проведення тендерів на закупівлю продукції в системі електронних закупівель ProZorro....

Це може бути цікавим

NaviBand: Нам очень приятно, что в Украине нас так поддержали

Что побудило вас создать свою группу? Случайная встреча нас привела к тому, что мы решили попробовать сделать одну дуэтную песню "Абдымi мяне"....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Исследователи построят дороги, генерирующие электричество от трафика

Британские исследователи ищут самые современные материалы для строительства дорог и тротуаров, которые смогут генерировать электроэнергию....