Нові супутникові знімки довели брехню міноборони Росії

Експерти Bellingcat отримали нові дані, які підтверджують переміщення "Бука" з Донецька до Сніжного в день катастрофи MH17. Чому цим доказам можна вірити, DW дізналася у засновника проекту Еліота Хіггінса.

Зенітно-ракетний комплекс "Бук" уранці 17 липня 2014 року - того ж дня, коли був збитий літак рейсу МН17, - їхав із Донецька на схід, трасою Н17 у бік Тореза та Сніжного. Про це свідчатьнові висновки міжнародної групи журналістів-розслідувачів Bellingcat, які доводять переміщення ракетного комплексу на підконтрольних сепаратистах територіях. Крім того, свіжі дані з супутників викрили брехню російського міністерства оборони, зазначають у Bellingcat. Нові відкриття DW попросила роз'яснити засновника проекту Еліота Хіггінса.

DW: Пане Хіггінсе, розкажіть, будь ласка, яким чином опубліковані Bellingcat дані доводять переміщення "Бука" у день катастрофи рейсу МН17?

Еліот Хіггінс: Google Earth нещодавно оновив свої супутникові зображення - з'явилися архівні знімки, які показують територію довкола українського Донецька 17 липня 2014 року. Це важливо, тому що ми знаємо, що ракетний комплекс "Бук", пов'язаний зі збиттям літака рейсу МН17, переміщувався цією територією з дев'ятої ранку за місцевим часом. Знімки були зроблені супутником над Донецьком об 11:08 - на них видно "Бук" на вантажівці та конвой, які їдуть на схід від Донецька. Крім того, у нас є відео, зняте майже у той самий час. Позиції транспорту на знімках співпадають з відео, як і елементи довколишнього середовища, які також підтверджують на сто відсотків, що "Бук" перебував на тягачеві та рухався на схід 17 липня 2014 року об 11:08.

Частково Ваше підтвердження присутності саме "Бука" на фото пояснюється формою тіні на супутниковому знімкові. Наскільки переконливий це доказ?

Тінь на шосе на супутниковому фото повторює форму "Бука" на вантажівці. Крім того, тінь співпадає з абрисом на відео. Цікаво також і те, що супутниковий знімок зачепив велику територію. У тому числі й авіабазу під контролем українського уряду на північ від Донецька. Російське міноборони показувало супутникові зображення тієї ж ділянки, заявляючи, що це доводить виїзд транспорту з тієї бази. Знімки на Google Earth спростовують ці заяви, тому що на фото російського міністерства видні дерева - дуже чітко, у куті знімка. У Москві кажуть, що знімок зроблений 17 липня, проте зі знімків Google Earth видно, що дерев там тоді уже не було. Тож це доводить, що російське міністерство оборони збрехало про дату своїх супутникових знімків.

Стосовно відео, яке з'явилося у травні та є частиною Ваших доказів. Як ви вважаєте, чому воно з'явилося лише через два роки після катастрофи?

Цьому може бути багато причин. Можливо, автор відео просто тривалий час жив на території під контролем сепаратистів і боявся за власну безпеку. Можливо, він виїхав звідти або просто (лише у травні. - Ред.) зміг викласти відео онлайн. Тут складно вгадати, занадто багато сторін залучено, проте, напевне, були вагомі причини досі не публікувати його.

Ви вже передали ці висновки нідерландським слідчим?

Так. Вони уважно слідкують за нашою роботою. Ми передали їм наші знахідки, щоб вони самі могли ретельно їх вивчити. Їх дуже цікавлять нові супутникові знімки. Ми також знайшли знімки поля - принаймні, ми так вважаємо, - на південь від Сніжного, звідки запустили ракету. Є і знімки від 16 липня, на яких на полі слідів ще не видно, а також від 21 липня, де поле вже вкрите слідами вантажівок.

Чи дозволяють Ваші знахідки говорити зі стовідсотковою упевненістю про присутність "Бука"?

Зараз, щоб припускати підробку усіх цих супутникових знімків, необхідно повірити у масштабну змову. Із наявними наразі даними було б абсурдом припускати підробку фото. Будуть люди, які казатимуть, що це фейк, але у них є певні тези, які необхідно просувати. Є відео, є супутникові знімки, є карти, усе співпадає з часовою схемою - усе це ми виклали у відкритий доступ. І все показує, що "Бук" рухався у той день у напрямку до місця, звідки, найбільш вірогідно, запустили ракету по МН17.

У конвої "Бука" на відео їдуть Toyota RAV 4, УАЗ та мінівен Volkswagen. Чи розслідували Ви долю цих авто?

Бачте, копання крізь масиви фото і відео у соцмережах показало чимало збігів. Люди викладали цікаві знімки у надії спіймати один із цих конвоїв. Ми знаємо, що за два дні до катастрофи конвой з тими ж автомобілями їхав до Донецька із групою інших армійських авто. Проте ці три автомобілі дуже цікаві. Нам вдалося зіставити номери та перевірити їх. Здається, що номерні знаки були "клоновані" для кожного з транспортних засобів. Очевидно, що ці авто належали проросійським сепаратистам - і вони супроводжували не один армійський транспорт та зброю у різні дні.

Чи планує Bellingcat новий звіт по МН17?

Так, ми готуємо резюме, плануємо випустити його в середині липня. Там ми коротко зберемо усе, що нам вдалося з'ясувати за ці два роки. Ми також консультувалися з експертами з різних галузей. Вони провели свій аналіз доказів, які ми зібрали. Тож у звіті будуть і їхні коментарі. Але буде і кілька цікавих речей. Думаю, аналіз супутникових знімків міноборони РФ буде також напрочуд важливим.

джерело: www.dw.com

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

МВФ забраковал новую пенсионную реформу Кабмина

Изменения в законопроект о пенсионной реформе (№6614), внесенные во время его подготовки ко второму чтению, вызывают опасения у ключевых кредиторов Украины - Всемирн....

Це може бути цікавим

Минфин озвучил амбициозный план сокращения госдолга к 2020 году

Министерство финансов намерено к 2020 году снизить соотношение государственного долга к ВВП до 55%....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Мінкульт оновив "чорний список" артистів, які загрожують нацбезпеці України

Міністерство культури України за поданням Служби безпеки України (СБУ) внесло ще 27 осіб до переліку осіб, що створюють загрозу національній безпеці....