Півзарплати за комуналку - непосильна ноша для українців

Зростання комунальних платежів може стати непосильним тягарем для українців. На думку експертів, радикальне збільшення тарифів загрожує посиленням інфляції та соціальної напруги в суспільстві.

Словосполучення "підвищення тарифів" опитані DW українці називають "страшним" символом 2016 року. Навіть молодь із середнім рівнем доходів серйозно стурбована різким зростанням вартості основних комунальних послуг, а пенсіонери заявляють про неможливість сплачувати рахунки за новими тарифами.

Подорожчання газу, електрики, опалення та водопостачання для населення, за оцінками експертів, спричинить прискорення інфляції та загрожує соціальним вибухом.

Половина зарплати

Уряд Володимира Гройсмана з весни реалізовує політику безпрецедентного збільшення тарифів на комунальні послуги. Мета - скорочення витрат держбюджету і виконання умов з отримання багатомільярдного кредиту МВФ. Одним із перших рішень нового уряду стало суттєве подорожчання газу і скасування пільг для населення. Цьому передувало зростання тарифів на електроенергію на 25-30 відсотків від 1 березня. А в червні Нацкомісія з регулювання енергетики та комунальних послуг вирішила з 1 липня майже вдвічі збільшити тарифи на гарячу воду і центральне опалення для населення.

Головною причиною цих заходів урядовці назвали подорожчання газу та електрики. Тарифи від різних постачальників послуг лише незначно відрізнятимуться в залежності від використаного ними палива. Так, у Києві клієнти компанії "Київенерго", яка спалює природний газ, платитимуть за гарячу воду вже не 42 гривні, а 77 гривень 67 копійок за кубометр. А клієнти Дарницької теплоелектроцентралі, яка спалює вугілля, - 67 гривень 95 копійок за кубометр гарячої води.

Підвищення комунальних тарифів викликало обурення українців. За попередніми підрахунками громадської організації "Публічний аудит", до кінця літа платіжка за всі комунальні послуги для киян подорожчає в середньому від 727 до 1174 гривень. А під час опалювального сезону жителям столиці доведеться платити вже не 1572 гривні, як раніше, а 2710. Це означає, що ті українці, які отримують середню зарплату у п'ять тисяч гривень, в опалювальний сезон за утримання двокімнатної квартири віддаватимуть більше половини від цієї суми.

Активна молодь у пошуках оптимізації

25-річний економіст Андрій мешкає за своєю дівчиною у двокімнатній київській квартирі. Розповідаючи про своє ставлення до збільшення тарифів, ледь стримує обурення. "Доведеться або дуже багато платити за опалення, або вкладати кошти в утеплення квартири. У нас обох середня київська зарплата, але це для нас дуже-дуже дорого", - сказав DW Андрій.

Він нарікає на низьку якість комунальних послуг: в одних квартирах його будинку батареї такі гарячі, що доводиться відчиняти кватирки, а в інших - навпаки ледь теплі, тому мешканці мусять вмикати електрообігрівачі. "З гарячою водою теж проблема: поставили лічильники, але зливаємо воду по 5-10 хвилин, доки потече хоч трохи тепла. Скаржитися на це неефективно, боЖЕК і "Київенерго" тільки переводять "стрілки" одне на одного", - обурюється Андрій. Він розмірковує, чи не вигідніше буде встановити бойлер, аби гріти воду самостійно.

Пенсіонери вичерпали можливості заощадження

Пенсіонерка Тетяна Петрівна живе в маленькому місті Остер Чернігівської області. Вона вже кілька років як відмовилася від надто дорогого для неї центрального опалення і встановила в своїй трикімнатній квартирі електроконвектори. "До подорожчання електрики це було вигідно, але тепер доведеться жити взимку в одній кімнаті, а решту - теплоізолювати до настання тепла", - сказала жінка в інтерв'ю DW.

Вона скаржиться, що подорожчання комунальних послуг збіглося з намаганням викроїти зі свого і так куцого бюджету кошти на заміну енергозберігаючих лампочок, які вже відпрацювали в неї трирічний ресурс. Але справжнім жахом стає для неї подорожчання ще й холодної води. "Я і так ощадила, як могла: воду, в якій мила голову, використовую для прання, а потім змиваю нею унітаз. Як тепер викроїти гроші на нові тарифи зі своєї вчительської пенсії в три тисячі гривень, просто не знаю", - зітхає Тетяна Петрівна.

Невтішні прогнози

Збільшення комунальних тарифів потягне за собою прискорення інфляції, прогнозують економісти. Адже виробники традиційно закладають додаткові витрати у вартість своїх товарів і послуг. Уряд очкує, що скорочення темпів інфляції в Україні цьогоріч становитиме 8-12 відсотків. "Але після хвилі збільшення цін на газ, воду і опалення інфляція може до кінця року сягнути більше 20 відсотків", - заявив українським ЗМІ аналітик консалтинговій компанії AFS Володимир Марченко.

Екс-міністр з питань житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко заявив по телебаченню, що збільшення комунальних тарифів не спирається на жодні економічно обґрунтовані показники. "Не було проведено і жодного дослідження платоспроможності населення. Це просто виконання замовлення монополістів", - вважає він.

Кучеренко прогнозує, що наслідками цих рішень стане криза неплатежів і масова передача боргів населення приватним колекторським компаніям, "які підуть по квартирах "вишибати" борги в людей". На його думку, такі дії врешті-решт загрожують соціальним вибухом і новою політичною кризою в Україні.

джерело: dw.com

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Шнобелевскую премию-2017 вручили за исследование жидких котов

В Гарвардском университете в Кембридже прошла церемония вручения Шнобелевской премии за 2017 год - международной награды за абсурдные и остроумные исследования....

Це може бути цікавим

Українська команда відправляється до Канади для участі в «Іграх нескорених»

Міністерство соціальної політики разом з Міністерством оборони та Трастовим фондом НАТО–Україна з питань реабілітації учасників антитерористичної операції та ....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

NaviBand: Нам очень приятно, что в Украине нас так поддержали

Что побудило вас создать свою группу? Случайная встреча нас привела к тому, что мы решили попробовать сделать одну дуэтную песню "Абдымi мяне"....