Обличчя того, хто втратив дім: 1 із 113 жителів планети був змушений залишити свою домівку

 

У 2015 році через конфлікти та переслідування було зафіксоване наймасштабніше вимушене переміщення у світі. Через стрімкий ріст його показники сягнули небаченого раніше рівня, зумовивши колосальні людські страждання. Про це повідомляє звіт Агентства ООН у справах біженців (UNHCR), який було оприлюднено сьогодні.

Щорічний звіт Агентств ООН у справах біженців (UNHCR) Global Trends повідомляє що близько 65,3 мільйонів людей у світі були переміщеними наприкінці 2015 року, хоча роком раніше ця цифра становила 59,5 мільйонів. Уперше обсяги переміщення перевищили рекордну межу у 60 мільйонів.

Ця цифра - 65,3 мільйони - включає 3,2 мільйони людей в індустріальних країнах, які станом на кінець 2015 року очікували на рішення щодо надання статусу. Це найвищий із показників, який було коли-небудь зафіксовано Агентством. Ця цифра також включає 21,3 мільйони біженців у світі та 40,8 мільйонів внутрішньо переміщених осіб, які були змушені покинути свої домівки, але лишаються у межах власних держав. Кількість біженців зросла на 1,8 мільйони за рік та є найвищою із початку 90х. Кількість внутрішньо переміщених осіб зросла на 2,6 мільйони і є рекордно високою.

Якщо порівнювати ці дані із кількістю жителів на планеті, яка перевищує 7 мільярдів, то один із 113 людей у світі буде або шукачем притулку, або ВПО, або біженцем. Це надзвичайно великий ризик, якого раніше не бачили в Агентстві. Загалом, кількість людей, які були змушені залишити свої домівки на сьогодні перевищує населення Великобританії, Франції чи Італії.[1]

Вимушене переміщення продовжує зростати із середини 90х у більшості регіонів, проте протягом останніх п’яти років швидкість росту збільшилась. Це обумовлено трьома факторами. По-перше, затягуються конфлікти, які зумовлюють переміщення біженців. Так, конфлікти у Сомалі та Афганістані тривають уже більше ніж 30 і 40 років відповідно. По-друге, все частіше виникають нові драматичні ситуації чи погіршується ситуація у існуючих кризах. Так, на сьогодні найгіршою є ситуація у Сирії, але за останні п’ять років з’явилися нові кризи у Південному Судані, Ємені, Бурунді, Україні та ЦАР. По-третє, швидкість із якою відбувається пошук рішень для біженців та внутрішньо переміщених осіб є ганебно низькою із кінця холодної війни. Лише 10 років тому, за даними Агентства, кожну хвилину у середньому 6 людей у світі залишали свою домівку. Сьогодні, цей показник становить 24 особи за хвилину. Це у два рази частіше ніж швидкість людського дихання.

“Все більше людей втікають від війни та переслідувань. Це, саме по собі, викликає стурбованість, однак, фактори, які ставлять біженців у небезпеку, також помножуються, – говорить Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді. - Кожного року на морі гине жахлива кількість біженців та мігрантів. В той час, як на суші, люди, які втікають від війни, стикаються з тим, що їх шлях блокують закриті кордони. Політичний курс у деяких країнах рухається у бік протилежний від надання притулку. Зараз перевірку проходить не лише готовність націй працювати заради біженців, а і їх здатність об’єднатися заради спільної загальнолюдської цілі. І цей дух спільної єдності неодмінно має перемогти. ”

3 країни у світі генерують найбільшу кількість біженців…

Серед країн, які покриває звіт про Глобальні тенденції, три мають особливе положення. Сирія (4,9 мільйонів біженців), Афганістан (2,7 мільйони) та Сомалі (1,1 мільйони) разом згенерували більше ніж 50% біженців від загальної кількості, яка перебуває під опікою Агентства ООН у справах біженців у світі. Найбільша кількість внутрішньо переміщених осіб зафіксована у Колумбії ( 6.9 мільйонів), Сирії (6.6 млн) та Іраку( 4.4 млн). Найбільше зростання кількості ВПО у 2016 році зафіксовано у Ємені, де було зареєстровано 2,5 мільйони осіб, що становить 9 відсотків від населення країни

…більшість криз відбувається на Півдні

Хоча у 2015 році увага медіа зосередилася на Європі, куди по Середземному морю прибули більше 1 мільйона біженців, однак звіт демонструє, що переважна більшість біженців знаходяться в іншій частині світу. Загалом, 86 % біженців, які перебувають під опікою Агентства, знаходяться у бідних країнах та країнах із середнім рівнем доходу. Якщо до цієї кількості додати біженців із Палестини, які перебувають під опікою сестринської організації UNRWA, то цей показник становитиме 90 відсотків. У глобальному вимірі Туреччина прийняла найбільшу кількість біженців (2,5 млн). У свою чергу Ліван прийняв найбільшу у світі кількість біженців у співвідношенні до кількості місцевого населення – на кожну 1000 місцевих жителів тут припадає 183 біженця. З урахуванням розвитку економіки, найважчий тягар несе Демократична республіка Конго - на кожен долар ВВП тут припадає 471 біженець.

Зростає кількість заяв про надання притулку

В індустріальних країнах минулий рік став рекордним по кількості заяв про надання притулку. У 2015 році було отримано 2 мільйони нових заяв на додаток до 3,2 мільйонів справ, які очікували на рішення на кінець року. Найбільше заяв про надання притулку отримала Німеччина (441 900), що відображає готовність країни приймати людей, які прибувають до Європи по морю. Друге місце за кількістю заяв щодо надання статусу біженців займає США (172 700), більшість людей, які звертаються за притулком у США втікають від загрози гангстерських угрупувань, які діють на території Центральної Америки. Значна кількість заявок була також отримана у Швеції (156 000) та Росії (152 500).

Половина біженців у світі – це діти

Діти складають 51 відсоток від загальної кількості біженців у світі за даними, наявними у Агентстві (автори звіту не отримали повних демографічних даних). Багато із них були відлучені від батьків чи подорожували без супроводу дорослих. Усього було отримано 98 тисяч заяв про надання притулок від дітей без супроводу дорослих чи розділених від своїх сімей. ,Це найвищий показник, який відомий Агентству, і він є трагічним відображенням того, як глобальне вимушене переміщення впливає на юні життя

Не спроможні повернутися додому

В той час, коли глобальне внутрішнє переміщення є найвищим у світі, кількість людей, які мали можливість повернутися додому чи знайти інше альтернативне рішення, таке як місцева інтеграція у країні притулку чи переселення до інших країн, була низькою. 201 400 біженців змогли повернутися до країни походження у 2015 році (це переважно Афганістан, Судан та Сомалі). Ця цифра є вищою ніж у 2014 році (126 800), однак, вона суттєво нижче показників середини 1990х. Близько 107,100 біженців були прийняті на переселення у 30 країнах світу у 2015 році. Це лише 0,66 відсотки від загальної кількості біженців під опікою Агентства. Для порівняння у 2014 році 26 країн прийняли на переселення 105,200 біженців чи 0,73 відсотки від загальної кількості. Принаймні 32 000 біженців пройшли процес набуття громадянства впродовж року, переважна більшість у Канаді та суттєво менша кількість у Франції, Бельгії, Австрії та деяких інших країнах.

Обсяги переміщення у 2015 році у Європі

Серед ключових факторів, які вплинули на загальну картину із переміщенням у Європі у 2015 році - ситуація в Україні, близькість Європи до Сирії та Іраку, а також прибуття через Середземне море більш ніж одного мільйона біженців та мігрантів. Країни Європи разом відповідають за появу близько 593 тисячі біженців, основну частку яких складають українці. В той же час країни Європи прийняли 4,4 мільйони біженців, із них 2,5 мільйони були розміщені у Туреччині. За даними уряду України, станом на кінець 2015 року 1,6 мільйони осіб були переміщеними в межах країни. Звіт повідомляє про 441 900 заявок про надання статусу біженця у Німеччині, де кількість біженців зросла на 46 відсотків за рік.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

В Киеве водитель на джипе выполнил "каскадёрский" трюк и застрял посреди дороги

В Оболонском районе водитель Audi выполнил практически киношный трюк....

Це може бути цікавим

Названа главная польза недосыпания

Американские психологи выяснили, что депривация сна помогает справиться с депрессией....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Паралімпійська збірна України з футболу стала чемпіоном світу

Чемпіоном світу з футболу серед паралімпійців стала збірна України....